Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Sıkıntılı ve Üzüntülü Zamanlarda Okunacak Duâlar

Sıkıntılı ve Üzüntülü Zamanlarda Okunacak Duâlar

Konuyu 2  farklı kişi sizlere anlatmaya çalışmıştır umarım okur ve düşüncelerinizi bizlerle paylaşırsınız.

İnsanlar günlük hayatlarında bazı sıkıntılarla karşı karşıya gelebilmektedirler. Bu sıkıntılardan kurtulmak için dua arayışı içerine girebiliyorlar. Şimdi sizlere bu yazımız üzerinde sıkıntı yaşamakta olan kişilerin okuyabileceği duaları yazmaya çalışacağız. Sıkıntılar genellikle bir durum veya olayı kendimizin içerisinde büyüttüğümüzde ortaya çıkmaktadır. Yani küçük bir olayı bile içinizde biriktirdiğiniz zaman bu olay oldukça büyük kavram haline gelerek insanları sıkıntıya sokabilmektedir. Bu sıkıntılar belli aşamalarda geçilebiliyor. Fakat gerçekten de insanların başlarına büyük sıkıntılar gelmektedir. İşte bu sıkıntıları giderebilmek içinse dualar okumanız gerekiyor. İnsanları sıkıntıdan çıkartan dualar çeşitli anlamlarıyla sunulmaktadır. Ayetlerden esinlenerek alınmış olan duaları okuyan insanlar bulunmuş oldukları zor durumun içerisinden çıkmayı başarabiliyorlar.

Sıkıntılı ve Üzüntülü Zamanlarda Okunacak Dualar

Sıkıntılı zamanlarda okuyabileceğiniz dualar oldukça fazladır. Ama bu dualar değişik anlamlar içermektedirler. Örneğin karşısında sıkıntıların kalkması ve refaha kavuşmak isteyen kişiler genellikle Salat-i TefriciyeNariye duasını okumaktadırlar. Bu duayı 41 veya 100 defa okuduğunuzda bulunmuş olduğunuz sıkıntılardan kurtulacağınız ifade edilmektedir. Yani sizlere açıkladığımız bu durumları okuyan kişiye hayır kapıları açılmaktadır. Sizlerde refaha kavuşmak ve içinizde bulunmakta olan sıkıntılardan kurtulmak için bu duaları okuyabilirsiniz.Büyük sıkıntılar yaşayan kişilerde bu ayetleri okuyarak içlerini rahatlatabilmektedirler. İçerisinde sıkıntıları olan insanlar bu sıkıntılardan kurtulmak için farklı arayışlar içerisindedirler. İslam yani dinimizin insanlara sunmuş olduğu dualar sayesinde insanlar sıkıntılardan kurtulabiliyor.

İnsanların Sıkıntılardan Kurtulmaları İçin Okuyacakları Dualar

İnsanların ruhları daraldığı zamanlarda hiçbir sıkıntı olmasa dahi içerisinde huzursuzluk bulabiliyor. Bu durum daha önce yapmış olduğumuz bir durumun yanlış olması ve bilinçaltımıza yerleşmesiyle ortaya çıkmaktadır. Genellikle kapalı havalarda ve gök gürültü yağmurlarda insanların içerisine anlam verilmeyen bir tedirginlik gelmektedir. İşte bu tür sıkıntılardan kurtulmak veya başınızda bulunan belalardan kurtulmak için okuyabileceğiniz dualar bulunmaktadır. Salat-ı Münciye Duası bu dua insanların bulundukları sıkıntılı durumlarından kurtulmalarına yarar sağlamaktadır. İnsanların istemiş oldukları şeylerin gerçekleştirmesi içinde bu duayı okuyabilmektedirler. Dinimizin bizlere sunmuş olduğu sonsuz dualar sayesinde insanlar bulunmuş oldukları bütün sıkıntı ve sorunlardan kurtulabilmenin yollarını bulabiliyorlar. Bunları bizlere sunan dinimiz hiçbir beklenti beklemeden duaları insanlara sunmaktadır.

Sıkıntıları Gideren, Hüznü Yok eden Dualar

Yaşamımız boyunca sıkıntılı, dertli ve üzüntülü vakitler geçiririz. Bu vakitlerde yaratıcımıza sığınmamız gerekir. Dinimizce intihar yasaklanmış ve sonsuz cehennem azabıyla cezalandırılmıştır. Bu sebeple intihar veya haram kılınan şeylerle sıkıntıyı, üzüntüyü geçirmeye çalışmak yanlıştır. Üzüntülü olduğu için alkole sarılan insanların sonu hep şerle bitmiştir. Allah’a sığınmak ve O’nun istediği gibi bir kul olmak için çalışmak zorundayız. Farz olan ibadetlerimizi devam ettirmeli ve sürekli dualarla Allah’tan yardım istemeliyiz. Bakara Suresi 153. Ayette “Sabrederek ve namaz kılarak Allah’tan yardım dileyin. Şüphe yok ki Allah sabredenlerle beraberdir.” Buyurulmuştur. Bu sebeple siz de namazlarınızı aksatmadan kılıp, namaz sonunda edeceğiniz dualarla Allah’tan yardım istemelisiniz. Duaların gücüne inanmalı ve dualarınızda Peygamber Efendimize (sav) yer vermelisiniz. Nasıl ki bir işimizi gördürmek amacıyla iş yaptıracağımızda bir tanıdık vasıtasıyla gidiyorsak, bu tanıdığın bize yararı olacağını düşünüyorsak dualarda da Hazreti Muhammed Mustafa (sav) anılmalıdır. Peygamberimiz aracı kılınarak edilen duaların kabul olması daha büyük olasılıktır. Ümmeti olduğumuz Peygamberimiz de bizim cennete gitmemizi, mutlu bir hayat sürmemizi istemektedir. Bu sebeple dualarınızın tesirini arttırmak için aracı olarak Peygamber Efendimizi (sav) anmayı ihmal etmemelisiniz.

Salat-i tefriciye nariye çok meşhurdur. Güçlük, sıkıntı, dert, hastalık ve diğer üzüntüler için okunması elzemdir. İmam Kurtubi her gün 41 veya 100 kere okunması gerektiğini buyurmuşlardır. Hayır kapılarının açılması için okunmalıdır. Dert ve sıkıntılarının çözümü, hastalıkların iyileşmesi, rızkın bollaşması için Salat-i tefriciye nariye’yi okumaya özen göstermeliyiz. Arapça olan bu dua şu şekildedir; “Allâhumme salli salâten kâmileten ve sellim selâmen tâmmen alâ Seyyidinâ Muhammedin tenhallü bihil ukadü ve tenfericu bihil-kürebü ve tukdâ bihil-havâicu ve tünâlü bihir-reğâibü ve hüsnül-havâtimi ve yustaskal ğamâmu bivechihil Kerîm ve alâ âlihî ve sahbihi fî külli lemhatin ve nefesin bi adedi külli ma’lûmin lek.” İmam Kurtubi Hazretleri özellikle hayırlı bir murada erişmek isteyen ve evlilik yapmak isteyen kişilerin 4444 kere okuması hayırlı olacaktır buyurmuştur. Türkçe meali de şu şekildedir; “Ey Allah’ım! Efendimiz Hazreti Muhammed Mustafa (sav)’a salat ve selam eyle! O öyle nurlu zattır ki onun adıyla sıkıntılar hallolur, ihtiyaçlar çözülür ve bütün dertler deva bulur. Arzulara ulaşılması ve güzel neticelere ulaşmanın anahtarı Hz. Muhammed (sav)’dır. Bugüne dek yaşamış ve bundan sonra Dünya’ya gelecek tüm canlıların alacağı tüm nefeslerin sayısınca Peygamber Efendimize (sav) ve ashabına salat ve selam olsun!”

İlginizi Çekebilir:Fetih Suresini 41 Defa Okumanın Önemi

Enbiya Sûresi 87.Ayet

d2

Lâ ilâhe illâ ente sübhâneke innî küntü minez-zâlimîn.

(Allah’ım! Senden başka ilah yoktur. Sen bütün noksan sıfatlardan münezzehsin. Gerçekten ben zâlimlerden oldum.) (Tirmizi)

 

1- Başına bela gelmiş birini gördüğünde okuyacağın dua;

dua7

Resûlullah (s.a.v.) Efendimiz; “ Kim bir belaya uğrayanı görünce şu duayı okursa, yaşadığı müddetçe o belaya maruz kalmaz.” (Tirmizî)

Elhamdülillâhillezî âfânî mimmebtelâke bihi ve fazzalenî alâ kesîrin mimmen haleka tafdîlen.

(Seni imtihan ettiği şeyde bana âfiyet veren ve birçok yarattığından beni üstün kılan Allah’a hamdolsun.)

2- Başına bela bir musibet geldiğinde okunacak dua;

dua8

Lâ ilâhe illallâhül-halîmül-kerîm, sübhâneke, tebârekellahü Rabbül-arşil-azîm, elhamdü lillâhi Rabbil-âlemîn.

(Halîm ve Kerîm olan Allah’tan başka ilâh yoktur. O’nu noksan sıfatlardan tenzih ederiz. Yüce Arş’ın sahibi Allah, mukaddes ve münezzehtir. Hamd, âlemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur.)

3- Korku, endişe, sıkıntı, hüzün ve kederi gidermek isteyen kimse Âl-i İmrân Sûresi’nin 154.Ayetini ve Feth Sûresi’nin 29.Ayetini bir kağıda yazıp üzerinde taşırsa Allah o kişinin bütün gam ve kederini giderir, her işinde Allah’ın yardım ve bereketine erişir.

1

 

2

 

Bir önceki yazımız olan Besmele'nin Fazileti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

80 Yorumlar

  • Nevi şahsına münhasır kardeşim.bu tür muskalari herkes yazmaz onu yazan hocalar var onlara yazdirin .siz hemen onu cikarin.ve okumaya çalışın.hern gün la havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim .okuyun hadisi şerifte.99derde devadır en küçüğü de sıkıntıdır buyruluyor. Allah yardımcınız olsun.

  • Şahsına Münhasır

    Üzüntü ,sıkıntı ,gam için iki ayeti de muska yaptım taktım ama içim daha korkuyla doldu sanki bir el boğazıma yapışıyor dünden beri innaçlı biriyim niyetimi bozmak istemiyorum ama neden böyle oluyor anlamış değilim takarken içimde hiç şüphe yoktu bana bir akıl verin ne yapmam lazım ikisini de bir muska yaptım ayrı ayrı yapmadım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları