Ana Sayfa / Teknoloji / Sigorta Başlangıcı İçin Gerekli Evraklar

Sigorta Başlangıcı İçin Gerekli Evraklar

İle ilk başladığınız zaman sizlerden sigortanızı yapmak için çeşitli belgeler istenecektir. Bazı iş yerleri bu belgeleri liste şeklinde kişiye verirken, bazı işyerleri sadece kişiye belgelerini alıp gelmesini söylüyor. Bu durumda sigortası başlanacak olan kişi sigorta başlangıcı için gerekli evrakları tam olarak bilemeyebiliyor. Eksik evrakla gitmek ise sürecin uzamasına sebep olabilir. Bizde sizlere yazımızda sigorta başlangıcı için gerekli olan evraklar hakkında bilgi vereceğiz.

Hangi Belgeleri Almalıyım?

Sigorta açılışı için gerekli olan belgeleri 1 – 2 gün içerisinde kolaylıkla toplayabilirsiniz. Genellikle iş yerleri de bu belgelerin bir gün içerisinde hazırlanmasını ve işe başlamadan önce iş yerine teslim edilmesini istiyor. SGK başlangıcı için hazırlamanız gereken evraklar şu şekildedir:

-Onaylı hastanelerden alacağınız sağlık raporu,

-Nüfus cüzdanınızın fotokopisi,

-Nüfus cüzdan sureti,

-2 adet resim,

-En son mezun olduğunuz okulun diploma fotokopisi,

-Doğru bir şekilde doldurulmuş aile bildirim formu

-İşe giriş formu

-Savcılıktan alınan temiz kağıdı

-İkametgah belgesi

Sigorta başlangıcı için ihtiyacınız olan belgelen bu şekildedir. Bu belgeleri tamamlayıp teslim ettikten sonra diğer gün sigortanızın açılışı yapılır. Sigortanızın devam etmesi için primlerin ödenmesi gerekir. SGK primlerinizin ödenip ödenmediğini kontrol edebilirsiniz.

SGK Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sigorta primlerinizin ödenip ödenmediğini ve sigorta ödemeniz yapılıyorsa ne kadar ödendiğini SGK hizmet dökümü alma işlemini yaparak öğrenebilirsiniz. SGK sorgulama işlemini önceden şifresiz olarak gerçekleştirebiliyorduk. Fakat E-SGM sisteminin fazla güvenilir olmaması ve sürekli yanlış bilgiler vermesinden dolayı kapanmasından sonra bu işlemi E-devlet üzerinden yapmaya başladık.

E-devlet üzerinden SGK sorgulama işlemi yapmak isteyen kişiler ilk olarak E-devlet şifresine sahip olmalıdır. Eğer E-devlet şifresine sahip değilseniz bu şifreyi PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alabilirsiniz.

E-devlet şifrenizi aldıktan sonra yazımızın sonunda sizlerle paylaşacağımız linlerden sizin için uygun olanına tıklamanız gerekiyor. Burada tıkladıktan sonra sizlere TC kimlik numaranızı ve E-devlet şifrenizi girmeniz istenilen bir sayfa gelecek. Bu sayfaya gerekli bilgileri girerek Giriş butonuna tıklıyoruz. Karşımıza SGK durumumuz hakkındaki bilgiler gelecektir.

SSK Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Emekli Sandığı Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

BAĞKUR Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

Bir önceki yazımız olan uTorrent Hızlandırma Ayarları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları