Ana Sayfa / Sağlık / Kadın / Sezeryan Sonrası Cinsel İlişki

Sezeryan Sonrası Cinsel İlişki

sezeryan sonrası cinsel ilişki

Sezeryan Sonrası Cinsel İlişki

Sezeryan sonrası cinsel ilişki sezeryan doğum yapmış olan birçok anne için ve eş için merak edilen bir konudur. Vajinal doğumun mümkün olmadığı hallerde gerçekleştirilen cerrahi operasyonla doğum, beraberinde birçok hassas konuyu da getirmektedir ve bunlardan birisi de cinsel ilişkinin ne zaman ve nasıl olmasıdır. Zira sezeryan doğum sırasında uygulanan cerrahi işlem nedeniyle annenin vücudunda meydana gelen değişimler yalnızca fiziksel olarak değil hem hormonsal hem de psikolojiktir. Uygulamanın tamamlanmasının ardından anne taburcu olduktan sonra cinsel hayatın ne zaman başlayacağına dair merak edilenleri yazımızın devamında ele alacağız.

Sezeryan Sonrası Cinsel İlişki Ne Zaman Başlar?

Sezeryan sonrası cinsel ilişki genellikle 4 ile 6 hafta arasındaki bir süre sonrasında başlayabilir. Lohusalık dönemi kabul edilen bu süre içerisinde anne hem fiziksel hem de ruhsal olarak normal hale dönmeye başlar. Vücut doğum sonrasında standart haline dönmek için bu dönemde yoğun bir çalışma gösterir ve bu dönemde oldukça hassas olan annenin cinsel ilişki için hazır olduğu düşünülmez. Öte yandan doğum sonrası psikolojisinde anne, bebek ile ilişkisine odaklanır. Cinsel ilişki için uygun görülen ideal süre 4-6 haftalık periyodun tamamlanması olarak tanımlansa da bazı çiftler kendilerini daha erken bir aşamada hazır hissedebilirler ve eğer haz hissediliyorsa sezeryan sonrası ilişkinin ameliyat bölgesine de bir zararı olmaz.

Sezeryan doğumun normal doğumdan birçok farkı vardır. Lakin sezeryan sonrası cinsel ilişki sürecinin başlaması normal doğuma göre herhangi farklılık göstermez. Çiftlerin cinsel ilişki yaşamaları için kadının 4-6 haftalık lohusalık sürecini geçirmesi gerekir. Bu süre zarfında cinsel ilişkiye girmek sakıncalıdır. Kadının vücudunun doğum sonrası süreçte eski işlevselliğini alması şarttır. Ayrıca doğum sonrası süreçte oluşan akıntı ve kanamalar 4-6 haftalık periyotta devam edeceği için çiftlerin bu dönemde cinsel ilişkiye girmemeleri önerilir. Doğum sonrası komplikasyonların oluştuğu kimi durumlarda bu süre daha da uzayabilir.

Sezeryan Sonrası İstek ve Haz Azalır Mı?

Sezeryan sonrası cinsel ilişki ile ilgili olarak en çok merak edilen konulardan birisi de operasyon sonrasında cinsel isteğin azalıp azalmayacağıdır. Burada bilinmesi gereken husus doğum sonrasında annede meydana gelecek olan yorgunluk ve değişime alışma süreci cinselliğe odaklanmayı büyük ölçüde etkileyecektir ancak lohusalık sürecinin atlatılmasından sonra cinsel hayat da normale dönecektir ve cinsel haz aynı şekilde devam edecektir.

Sezeryandan Sonra Cinsel İstekte Azalma Olur mu?

Sezeryan doğum her şeyden önce bir ameliyat şeklidir. Bu tarz doğum yapan kadınların en sık sorduğu sorular arasında, sezeryan sonrası cinsel ilişki isteğinde bir azalma olup olmayacağı gelir. Özellikle ameliyat sonrası ilk bir aylık süreçte annenin çocukla daha çok zaman geçirmek istemesi, ameliyat bölgesinde oluşan ağrı ve yorgunluktan dolayı cinsel istekte azalma yaşanabilir. Ayrıca sezeryan sonrası cinsel ilişki yaşamak isteyen çiftler 4-6 haftalık periyodu doldursalar bile vajina bölgesinde akıntı devam edebilir ve bu durum cinsel ilişkiden alınan zevki azaltır. Özellikle sezeryan doğum sonrası emziren annelerin vajinalarında kuruluk görülme olasılığı normal doğuma oranla daha yüksektir. Bu yüzden sezeryan sonrası cinsel ilişkiye girmeden önce çiftlerin koşulları değerlendirmesi için mutlaka bir uzmandan tavsiye almaları gerekir.

Sezeryan Doğumdan Sonra Vajinada Kuruluk

Sezeryan sonrası cinsel ilişki hakkında bilinmesi gereken bir hususta annede doğum sonrası vajinal kuruluğun söz konusu olabileceği. Bu durum penetrasyon esnasında ağrı ve acıya sebep olabilir. Böyle durumlarda çiftlere kayganlaştırıcı kullanmaları önerilir. Öte yandan eğer kuruluğu takriben kötü koku ve enfekte olmuş doku görülüyorsa bu durumda bir jinekoloğa başvurulması ve tedavi görülmesi gerekir.

 

Son olarak bir önceki yazımız olan Spinal Sezeryan Nedir? başlıklı makalemizde sezeryan, sezeryan nedir ve spinal sezeryan hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. İncelemeniz sizin için faydalı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları