Teknoloji

Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Son zamanlarda kullanımı giderek artan Sahte Para kullanımı birçok kişi mağdur ederek günlük kazançlarının yerle bir olmasına, ekonomik olarak çöküntüye uğramalarına neden olmaktadır. Bu yazımız içerisinde güvenilir olmayan kişilerden verilen paraların sahte olup olmadığını nasıl anlayabileceğinizden bahsedeceğiz.

Gizli Atatürk Görseli

Aktif olarak kullanımda bulunan 5, 10, 20, 50,100 ve 200 TL’lik banknotlarda bulunan gizli Atatürk görseli paranın sahte olup olmadığını gösteren etmenler arasında yer almaktadır. Elinizde bulunan paraları ışığa tutmanız durumunda banknotların arka planlarında gizli Atatürk görseli görememeniz durumunda paranın sahte olduğunu söyleyebiliriz. Bu etmen, paranın sahte olup olmamasında dikkat edilecek unsurlardan sadece biridir.

Banknotun Kalitesi

Sahte Para kullanımında basımlar genel olarak üçüncü sınıf kağıtlar ya da bilinen dosya kağıtlarına basılmaktadır. Dünya üzerinde yer alan tüm kağıt paralar bilinen standart kağıtlardan ziyade özel üretilmiş kupüründe özel izler bulunan kağıtlar üzerine basılmaktadır. Bu nedenle sıradan kağıtlar ile arasında büyük farklar bulunmaktadır.

Kabartma Baskı

Sahte Para anlama yollarından biriside para üzerinde bulunan kabartma baskıdır. Aktif olarak bulunan tüm banknotlar üzerinde para birimin tutarını gösteren değerler başta olmak üzere Atatürk Portresi, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasına ait tüm bileşenler kabartmalı olarak yazılmıştır. Bu etmenler paranın sahte olup olmamasını anlamamıza büyük ölçüde katkı sağlar.

Emniyet Şeridi

Banknotların tam ortasında bulunan gizli emniyet şeridi de paranın orijinal olup olmadığını gösteren etmenler arasında yer almaktadır. Emniyet şeridi banknotun tam ortasında yer alarak sadece aydınlık ortamlarda görünür. Paranızı güneş ya da lambaya tutmanız durumunda emniyet şeridini kolaylıkla görebilirsiniz. Son zamanlarda emniyet şeridi olan sahte paraların da üretildiğini söyleyebiliriz.

Hologram Şerit

Sahte Para durumunu anlayabilmenize olanak sağlayan en önemli etmenler arasında Hologram Şerit durumunun da yer aldığını söyleyebiliriz. Para üzerinde bulunan her şerit özel olarak hologram yapıya bürünerek ışık üzerinde fark edilebilir yapıya büründürülmekedir. Özellikle paranın miktarını gösteren rakamsal değerlerin bulunduğu alan özel şerit sistemi ile yazılmaktadır.

Mikro Yazı

Banknotların ön yüzünde bulunan  rakamsal her değer sahte paradan ayırt edilebilmesi ve kendisine özel bir sisteme sahip olması açısından mikro yazılar ile para üzerine işlenmektedir. Özellikle banknot değeri ve TL harfler mikro yazı ile işlenen en önemli yerler arasında yer almaktadır.

Braille Alfabesi

Banknotlar üzerinde yer alan filigraların tamamen Braille Alfabesi ile yazılmış, elle dokunulduğu zaman banknot değerlerinin ne olduğunun fark edilmesine olanak sağlanmıştır. Bu özellik hem görme engelliler tarafından para kullanımının sağlanması hem de sahte para ayrımının yapılması için yapılmıştır.

Ultraviyole ile Görünen Özellikler

Ultraviyole ışığı sahte para tespit etmenin en önemli noktalarından birisi olarak karşımıza çıkmakta. Para üstünde yer alan emniyet şeridinin üstünde UV ışını tutmamız durumunda banknot renginde belirli değişimler meydana gelmektedir. 5 TL, 10 TL gibi banknotların üzerine tutulan UV ışığı tutulması durumunda UV ışığı renginin mavi, 20 TL ve 50 TL banknotların üzerine UV ışığı tutulması durumunda ışık renginin kırmızı, 100 TL ve 200 TL birimlerinin üzerine ışık tutulması durumunda UV ışığı renginin sarı olması gerekmekte. Bu talimatlar durumunda farklı renkler çıkar ise paranın sahte olduğunu söyleyebiliriz.

Geçmişe oranda basılan sahte paraların oldukça profesyonel olduğunu söyleyebiliriz. Dikkat etmemeniz durumunda kesinlikle dolandırılabileceğinizi belirtebiliriz. Yukarıda yazdığımız hususlara dikkat.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button