Sağlıklı ve mutlu bir yaşamın sırları

Elbette hayattaki en önemli şey sağlımızdır, onu kaybedersek her şeyimizi kaybetmiş oluruz. Yaşama sevincimizi, neşemizi, hayata olan direncimizi, sosyal yaşantımızı ve hatta bazen sevdiklerimizi kaybederiz. İnsanoğlunun yaşamında en çok önem vermesi gereken unsurlardan en önemlisi sağlığıdır. Sağlıksız bir birey ne kendine nede sevdiklerine fayda sağlayamaz. Kendini zamanla işe yaramaz hisseder ve bu da psikolojisine yansır ve ruh sağlığını da kaybetmesine neden olur. Gelin sizlerle Sağlıklı ve mutlu bir yaşamın sırları nelermiş araştırıp öğrenelim. Sağlıklı bir yaşam için ilk önce yapılması gerekenler arasında sağlıklı ve düzenli beslenme gelir. Yeme alışkanlıklarımıza ve düzenli yemek yeme aralıklarına dikkat etmemiz gerekir. Genellikle çalışan bireyle gün aralarında küçük atıştırmalıklarla öğünlerini karşılamaya çalışırlar ve hep zamanlarının olmadığı bahanesini kullanırlar. Sağlıkları için ne kadar büyük bir hata içerisinde bulunduklarını fark etmezler. Zaman bulup tükettikleri yiyecekler de ya fast food ur ya da gayet sağlıksız ekmek arası sakatatlar o da olmazsa abur cubur diye tabir edilen market ürünleri bisküvi ve çeşitli gazlı içeceklerdir.

Bunlar insan sağlığını son derece tehdit eden sağlıksız beslenme şekilleridir. Sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsak tehdit içeren tüm zararlı yiyeceklerden uzak durmalıyız. Sigara, içki, fast food gibi elbette ki bunların vücudumuza hiçbir faydası olmamakla birlikte aksine zararları vardır. Elimizden geldiğince zaman ayırmaya çalışıp yiyecekleri düzenli bir şekilde öğünleri aksatmadan tüketmeliyiz. Meyve ve sebzeleri mümkün olduğunca mevsiminde ve temiz bol su ile yıkayıp tüketmeliyiz ki mikroplar ve virüsler bizden uzak olsun.  Beslenmenin yanı sıra düzenli uyku ile vücudu dinlendirmek te sağlığımız için çok önemli bir faktördür. Özellikle çocuklar ve yaşlılarda bu daha da önem kazanmaktadır. Düzensiz uyku alışkanlığı olan bir çocuk sağlıklı bir şekilde gelişip büyüyemez ve her anlamda yaşı ilerledikçe yaşıtlarından daha geride kalır. Fiziksel anlamda da zihinsel anlamda da zorluk yaşar.

Uykusunu düzenli uyuyamayan bireyle de sinir sistemlerinde bozukluklar ciltte ki yaşlanma ve kırışma belirtilerinin çok daha erken ortaya çıkması enerji düşüklüğü gibi daha birçok problemle karşı karşıya kalır. Bu durumları yaşayan insanlar ruhsal açıdan da sıkıntılar yaşayıp işlerinde de sağlıklı bir çalışma içerisinde olamazlar. Bu konuların dışında sporu da unutmamak lazım elbette sporu bir yaşam biçimi haline getirmeliyiz. İllaki her gün zamanımızın hepsini bu eyleme ayıracak değiliz tabi ki yaşam biçimi derken düzenli aralıklarla temiz havada tempolu yürüyüşler yapmak hem sağlımızı dengede tutar hem de her daim enerjik dinamik ve zinde kalmamızı sağlar. Sağlıksız bir yaşamın en büyük katili harekesiz bir yaşamdır.

Ne kadar hareket ederseniz o kadar zinde bir bünye ve vücuda sahip olursunuz. İş yerinizde oturduğunuz yerde sağa sola dönerek bile bu eylemi gerçekleştirebilirsiniz bırakın artık çalışıyorum zamanım yok bahanelerini masa başında çalışırken arada arkaya doğru doğru sadece birkaç kez doğrulma eylemi bile bir spor eylemidir bunu da yapamayacak değilsiniz ya elbette ki yaparsınız. Haydi, şöyle bir kalkın şu an itibari ile bir silkelenin ve tamamen sağlıklı ve spor aktiviteleriyle dolu bir yaşama başlayın nasıl rahatlayacağınızı hafifleyeceğinize kendinizi nasıl iyi hissedeceğinize kendiniz bile inanamayacaksınız Bunu yapmak için saatler harcamanıza gerek yok sporun her dalını sadece günde yirmi dakikanızı ayırarak başarabilirsiniz. Unutmayın bu yapacaklarınız iler ki yaşalar da sağlık sorunları yaşamamanız ve zinde dengeli her anlamda mutlu bir yaşam için gerekenlerdir. Bu yazımızda sizlerle Sağlıklı ve mutlu bir yaşamın sırlarını öğrenmeye çalıştık.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button