Ana Sayfa / Sağlık / Saç Dökülmesine Sebep Olan 6 Neden?

Saç Dökülmesine Sebep Olan 6 Neden?

Saç Dökülmesi Hangi Hastalığın Habercisi

Birçok bilimsel araştırmaya konu olmuş saç dökülmesine milyonlarca çözüm bulunmuş, birçoğu da ciddi geri dönüşler sağlamıştır. Yapılan araştırmalara göre, erkeklerin saçları kadınlara oranla daha çok dökülüyor ve yine bu araştırmalara göre erkek saç dökülmelerinde genetik faktörlerin daha etkili olduğu belirtiliyor. Kadınlarda ise genetik faktörlerin yanı sıra stres, mevsim geçişleri, hamilelik ve doğum sonrası, saç boyası, sağlıksız beslenme en başlıca sebeplerdir. Kadın ve erkeklerde gün içerisinde 50 ila 100 arasında saç dökülmesi normal sayılır. Buna göre artışın olduğu gözlemlendiğinde mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Saç dökülmelerindeki artış kişide mutsuzluğa sebep olur. Çünkü en önemli aksesuarımızdır saçlarımız. Girdiğimiz ortamlarda ilk bakışı saçlarımız alır. Sağlıklı ve bakımlı saçlar özellikle de kadınların olmazsa olmazlarıdır.

Saç Dökülmesi Hastalık Habercisi Olabilir mi?

Uzmanların vermiş olduğu günlük saç kaybının üzerinde olan artışlarda mutlaka bir dermatolağa başvurmak gerekiyor. Çünkü vücudumuz sinyal veriyor olabilir. Erkeklerdeki genetiğe bağlı kalıtsal dökülmeler dışında özellikle kadınlarda tepede seyrelmeyle başlayan kellikle sonuçlanan saç kaybı dikkate alınmalıdır.

Saçlarımızı Neden Kaybediyoruz?
Yediğimiz, içtiğimiz hatta bazen yemediklerimiz, hava kirliliği, çok ve sık şampuanlamadan tutunda saçımıza verdiğimiz şekil bile etkiliyor.
Yapılan incelemeler gösteriyor ki;

1- Yanlış Diyetler
Sağlıksız ve dengesiz beslenmenin yanı sıra yanlış yapılan diyetlerle vücudun ihtiyacı olan protein, mineral gibi temel besinlerin yeterince alınamaması ve tabi ki az su tüketimi de saçlarda cansızlık, kırık ve dökülmelere neden olabilir.

2- Bazı İlaçlar ve Yan Etkileri
Kullandığımız bazı ilaçlar hastalıklarımızı iyileştirirken diğer yandan yan etkileriyle saç dökülmesi gibi başka sorunlara da neden olabiliyorlar. Mesela yüksek tansiyon, depresyon, Kalp hastalıkları için kullanılan ilaçların bazıları saç dökülmesine neden olabiliyor. Birde doğum kontrol haplarında görülmektedir.

3- Hormon Farklılıkları
Kadınlarda doğum sonrası çok sık görülen saç dökülmeleri hamilelik hormonun vücudu terk edip östrojen hormonunun tekrar gelmesiyle saç dökülmeleri ortaya çıkıyor. İlk altı aya kadar sürebiliyor. Yine kadınlarda olan menepozunda yan etkileri olarak saç dökülme sorunu ortaya çıkıyor. İlerleyen zamanda saç dökülme dursa da eski ihtişamını kaybediyor.

4- Şampuan Kullanımı
Banyoda hepimiz bol köpüren şampuanları tercih ediyoruz. Aslında en büyük yanlışı burada yapıyoruz. Şampuanının çok köpürmesi temiz olduğu anlamına gelmiyor maalesef. Saç diplerinin tıkanmasına kurumasına sebep oluyor. Doğal ve nemlendirici özelliği olan şampuanları tercih etmeliyiz.

5- Saç Şekillendiriciler
Fön, kurutma, düzleştirici, jöle, köpük gibi ürünler saça çokça zarar vermektedir. Mümkün olduğunca az kullanmakta fayda var.
Doğru Bildiğimiz Yanlışlar
Saç bakım uygulamaları ve maskelerinin saçlarımızı düzeltmesini beklerken daha da kötü bir hale getirebiliyor. Ayrıca saç boyatmak yıpranmasına neden oluyor.

6- Stres
Çağın hastalığı olan stres hayatın her anında kapımızda bekliyor. Stres sonucu ortaya çıkan birçok hastalığı saç dökülmesine sebep olarak gösterebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Çocukların Bağışıklık Sistemini Korumak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları