Ana Sayfa / Teknoloji / Sabretmek ve Sıkıntıdan Kurtulmak İçin Okunabilecek Dualar

Sabretmek ve Sıkıntıdan Kurtulmak İçin Okunabilecek Dualar

Sabretmek ve Sıkıntıdan Kurtulmak İçin Okunabilecek Dualar

Allah (C.C.) tarafından kaderimize yazılmış sarsıcı bir olaya tahammül edebilme gücü sabır olarak adlandırılır. İslam dininde her peygamberin öne çıkmış olan bir vasfı söz konusudur. Sabır Hz. Eyüp ile özdeşleşmiş bir özelliktir. Hatta pek çok Müslüman sabretmek için ettiği dualarda Rabbim bana Hz. Eyüp sabrı ihsan eyle demektedir. Yaşanan kötü olayların tamamı gerçek bir Müslümanın Rabbi tarafından denenmesidir. Bunu bilerek hareket eden Müslüman çekilen sıkıntıların sonunun refaha ve feraha ermek olduğunu da bilecektir. En sıkıntılı anlarda Rabbine sığınmak, ondan yardım dilemek bir Müslümanın temel görevidir. Bu anlarda isyan etmemek Rabbinden yüz çevirmemek onu selamete taşıyacak olan yegane yoldur. Bu nedenle başımıza gelen musibetlerden sabretme gücümüz azaldığı vakit dua yoluyla imanımızı güçlendirmemiz gerekmektedir.

İmanın sabır yolunda güçlendirilmesinin en kolay yolu dualara sığınmak ve dualar yoluyla Allah (C.C.)’a ulaşmaktır. Rabbimiz sıkıntıda olan kuluna mutlaka çareler gönderecektir. Bu çarelerin bir kısmı direkt olabilecekken, bazıları da dolaylı yoldan sıkıntının giderilmesini sağlamaya yöneliktir. Beşer olan insanoğlu bu yolları fark etmezse sıkıntısını gideremez. Bunun için sükunetini korumayı ve sabretmeyi bilmesi Müslüman’ın kendisine gönderilen yardım elini hızlı bir şekilde kavrayabilmesini de sağlayacaktır. Bazı hallerde Rabbimiz yardımcı olması için birilerini vesile kılacaktır. Bu hususla ilgili yaşanmış olan birçok olay geçmişte ve günümüzde olmuştur, olmaktadır. Müslüman olan kişi başına gelen müsibetlerde imanını daha fazla güçlendirerek sabır gösterirse sonunda Hz. Eyüp gibi ödüllendirilecektir.

Sabretmek için dua okumak nefsin isyan etmesini engelleyecek en önemli manevi destektir. Nefis beşer olan insanoğlunu sürekli olarak isyana teşvik etmektedir. Nefis için dayanması zor olan bir olaya, kendisine ağır gelene sabretmek ancak dualar sayesinde mümkündür. Nefsin en büyük silahı kıyas yapmaktır. Kötü anlarda iyi durumda olan kişilerle kıyaslama yoluyla Müslümanı yoldan çıkarmaya, isyana teşvike edecektir. Bu hissi yaşayan bir Müslüman’ın hemen duaya sığınması onun kurtarıcısı olacak ve nefsin vesveselerinden uzaklaşmasını sağlayacaktır. Sabır için Allah-ü Teala’ya içimizden nasıl gelirse o şekilde dua edebileceğimiz gibi daha önceki dönemlerde yaşamış büyük İslam alimlerinin yönlendirdiği dualar da mevcuttur. Dilerseniz yüreğinizden geldiği gibi dua edebilir, dilerseniz bu bilinen sabır dualarından seçerek okuyabilirsiniz. Her durumda Rabbimiz duanızı görecek ve size en kısa süre içerisinde sabır bahşedecektir.

Bir önceki yazımız olan İphone Açılmıyor Ekrana Görüntü Gelmiyor [Çözüldü] başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları