Router Nedir? Amacı Nedir Kısa Anlatım

Drexel Üniversitesinin kampüsü, kablosuz internet erişimine sahip olan ABD’nin ilk büyük üniversitesidir. Kablosuz erişim noktaları, kablosuz cihazları tek bir ağda Wi-Fi ağında, Bluetooth veya radyo dalgaları üzerinden sabit bir ağa bağlamaya yarayan sistemlerdir. Bilgisayar, telefon gibi cihazları internete veya bilgisayar ağına bağlamak için kullanırlar. Onların işlevi, trafiği kontrol etmek ve gelen verilerin kaydını tutarak hedefine yönlendirmektir. Kablosuz yönlendiriciler yani Router sistemleri kablosuz yerel alan ağı iletişimi için bir IEEE standardı olan 802.11 standardını kullanır. Kablosuz yönlendiriciler -Routers- 11 Mbps veri hızını destekleyen 802.11b standardını kullanırlar.

Router Nedir?
Router hızları 54 Mbps veri hızı ile sınırlıdır. 54 Mbps saniye başına 54 mega bit veri taşınması demektir. Bit bildiğiniz gibi, 0-1 bilgisidir, elektronik elemanlar, aç-kapa veya var-yok komutlarını 1-0 olarak alır ve çözerler. İç mekanlarda 32 metrelik alanda etkilidirler, dış mekanlarda ise 100 metre mesafeye erişebilirler. Reuter bir çeşit baz istasyonu olarak da düşünülebilir, cihazlar Reuter sayesinde, kablosuz olarak interneti kullanabilir ve cihazlar hem birbirleri ile hem de internetle alış veriş yapabilirler.

İsterseniz sadece kablosuz değil kabbolu iletişim için de reuter kullanabilirsiniz. Kablosuz yönlendiriciler paket veriler haline getiriliyor, bu bilgilerin kendilerine bağlı cihazlar arasında paylaşımını sağlayan mekanizma Router mekanizmasıdır. Söz gelimi, araç çubuğuna siteismi.com yazdığınızda bu bir veri paketidir bu paketçik router cihazına gönderilir. Router bu paketi okur. Anlamlandırır. Sonra da belirtilen adresi arar. Hedef İP bulunarak, veri paketi iletilir.

Buna karşılık hedef IP de başka bir veri paketi yollar. Yönlendirici – Router bu kodlu paketi alır. Kodu çözer ve internetteki IP adresi hedefini alır, bağlı cihaza yani istemci cihaza gönderir. Böylece ekranda siteismi.com görüntülenir. Bir modem ve birden fazla bilgisayar ve diğer Android/ios cihazların hızlı bir şekilde ve kablosuz şekilde internete bağlanması için Router kullanmak gerekir. Wi-Fi modemden farkı, modemden kablosuz olarak aldığı internet hizmetini, 100 metre uzaya (açık alanda) taşıyabilmesidir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button