Ana Sayfa / Sağlık / Rotavirüs Aşısı İsimleri ve Fiyatları

Rotavirüs Aşısı İsimleri ve Fiyatları

 

Rotavirüs Aşısı İsimleri ve Fiyatları

Hemen hemen her aile çocuğunun sağlıklı büyümesini ister. Bebeklerin yetişkin insanlara göre bağışıklık sistemi çok zayıftır. Bu nedenle aileler bebeklerini korumak için bu aşıları yaptırmayı tercih eder. Bu aşıların yaptırılması zorunlu değildir. Fakat birçok aile hekimi tarafından önerilen bu aşılar bebeklerin büyüyüp gelişmesinde de önemli rol oynar. Rotavirüs aşısı birçok bebekte olan kusma, ateş isal ve bazı enfeksiyonel hastalıkları önlemek için üretilmiştir.

Rotavirüs Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavide en önemli noktalardan birisi de hastalıkta çok fazla su kaybedildiğinden dolayı yerine daha fazla su alınmasıdır.Bu nedenden dolayı çocuğunuza veya bebeğinize bol miktarda su içirmeniz gerekmektedir. Evinize bulaşan mikroplardan ve virüslerden arındırmak için ise de evinizi özellikle yerleri sabunlu su ile sık aralıklarla temizleyiniz. Çocuğunuzu dışarı çıkardıysanız, dışardan gelecek mikroplara karşı eve geldikten sonra çocuğunuzun ellerini bol suyla ve en az 20 saniye olacak şekilde yıkayınız. Eve geldikten sonra da yine çocuğunuzun ellerini yıkamayı unutmayınız. Çocuğunuz veya bebeğiniz ishal olacağından dolayı ishali azaltacak bir diyet uygulamanız tavsiye edilmektedir. Bu diyet özellikle doğal yoldan elde edilmiş sebzelerden olursa, sonuca ulaşmanız daha da kolaylaşmaktadır. Özellikle patates, havuç ve pirinç gibi gıdaları çocuğunuza ve bebeğinize daha sık yediriniz. Yoğurt ve muz da bu gıdaların arasında mutlaka yer almalıdır. Bir diğer önerimiz ise çocuğunuzu çok yağlı ve çok tuzlu yiyeceklerden uzak tutun ve de abur cubur yemesini engelleyiniz. Bebekler için ise süt ve yumurtayı azaltın ve bebeğiniz devam sütü alıyorsa, ishal maması denilen özel yapım sütü kullanabilirsiniz.

Rotavirüs Hangi Besinler İle Bulaşır?

Rotavirüs hastalığı kendini göstermediği günlerde de dışkıda bulunan bir virüs çeşididir. Bulaşma ise dışkı ile kontamine olarak su ve de gıdalar ile olmaktadır. Bu nedenle rotavirüsün aile içi yayılma hızı normal yayılma hızından daha fazladır.

Rotavirüs Belirtileri Nelerdir?

Rotavirüsüne bağlı olarak ortaya çıkan enfeksiyon her yaş grubunda görülse de, en sık 5 yaş altındaki çocuklarda ortaya çıkmaktadır. Özellikle 6-15 ay grubunda bu hastalık daha ağır geçmektedir. Bu nedenle bu bebeklerin anneleri çocuklarını daha fazla korumalı ve onları kalabalık ortamlardan korumalılardır. Rota virüsün neden olmuş olduğu, mide ve bağırsakları tutan, kusma ve ishalle doğru giden bu tip enfeksiyonlar tehlikeli derece bulaşıcıdırlar. Bu enfeksiyonların bütün dünyada bu kadar yaygın görülmesinin en önemli nedenlerinden birisi de ağız ve solunum yolu ile çok çabuk bulaşma özelliğinin olmasıdır.

Rotavirüs Nasıl Bulaşıyor?

Rotavirüs, bebeğe dokunmakla, aksırık , yiyecek ve içecek yoluyla bulaşmaktadır. Rotavirüsü caoyuncakların ve diğer eşyaların üzerinde uzun süre canlı kalır ve bebeğe bulaşma ihtimalini de arttırır. Kalabalık ortamlarda daha çabuk bulaşan rotavirüsü, özellikle yakın temasla daha hızlı bebeğe bulaşır. Bu nedenle bebeğinizi ilk 1-8 ay fazla kalabalık ortamlarda bulundurmamaya ve bebeğiniz ile yakın temasa geçmeye çalışan kişilere izin vermeyiniz. Aksi takdirde bebeğinize rotavirüsü bulaşabilir.

Rotavirüs Aşısının Fiyatları Ne Kadar ve Tipleri Nelerdir?

Rotavirüs aşısının fiyatı güncel olarak bilinmemektedir. Her yıla göre değişen bu aşının fiyatını öğrenmek için yakınınızdaki bir hastaneye veya eczaneye gidebilirsiniz. ROTAVİRÜSX ve ROTAVİRÜSQ olarak iki aşı tipi vardır. Aşının ilk dozu 1.5 ve 3.5 ay arasındaki bebeklere, 2. Dozu ise 4 ve 6 ay arasındaki bebeklere uygulanmaktadır. İki doz arasında en az 1 ay kadar zaman geçmelidir. Aşının üçüncü dozu ise en geç 8 aylıkken yapılmalıdır. Aşının ağır bir yan etkisi yoktur.

Bir önceki yazımız olan Antibiyotikler Reçetesiz Satılır mı ? Nasıl Alabilirim ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları