Ana Sayfa / Sağlık / Romatoid Artrit (RA) Nedir, Tanı, Belirtileri Ve Tedavisi

Romatoid Artrit (RA) Nedir, Tanı, Belirtileri Ve Tedavisi

Romatoid Artrit (RA) Nedir?

Romatoid artrit, eklemlerin astarının iltihabına neden olan bir bağışıklık sistemi durumudur veya “otoimmün bozukluk” tur. Ayrıca cilt, gözler, akciğerler, kalp, kan ve sinirleri de etkileyebilir. RA belirtileri gelip ve gidebilir, ancak hastalık zamanla daha da kötüye gidebilir ve asla gitmeyebilir. Erken tedavi yavaşlatmak veya durdurmak için önemlidir.

Belirtiler Nelerdir?

RA eklem iltihabı, ağrı, sıcaklık ve şişme ile birlikte gelir. Enflamasyon tipik olarak simetriktir, aynı zamanda vücudun her iki tarafında (bilekler, dizler veya eller gibi) meydana gelir. RA’nın diğer semptomları, özellikle sabahları veya hareketsizlik dönemlerinden sonraki eklem sertliği; Devam eden yorgunluk ve düşük dereceli ateş. Semptomlar tipik olarak yıllar geçtikçe giderek gelişir, ancak bazı insanlar için hızla gelişebilirler.

Kimlerde Görülür?

Genellikle 30-60 yaşları arasında görülmektedir, ancak daha genç ve yaşlı insanlarda da görülebilmektedir. ABD’li nüfusun yaklaşık% 1’inde bu durum kadınlarda erkeklerden iki ila üç kat fazla görülüyor. Sigara içiyorsanız ya da bu hastalığı olan bir akrabanız varsa, sizde de olma olasılığı daha yüksektir.

Neden Olur?

Bilim insanları, insanların neden RA’ ya maruz kaldığını tam olarak bilmiyorlar. Bazı insanlarda görülmesinin sebebi uzmanların henüz tespit etmediği belirli bir enfeksiyon tarafından tetiklenen bir genetik riskten kaynaklanıyor olabilir.

Eklemleri Nasıl Etkiler?

Eklemlerin astarının iltihaplanması, kıkırdağı ve kemiği etkiler ve etkilenen derileri deforme edebilir. Durum ilerledikçe, eklemler acılaşır ve işe yaramaz hale gelir.

Vücudun Geri kalanında Neler Yapıyor?

RA eklem dışındaki vücudun organlarını ve bölgelerini de etkileyebilir, bunlar arasında:

 • Romatoid nodüller: Cildin altında ve iç organlarda sert topaklar
 • Sjögren sendromu: Gözlerde ve ağızdaki iltihaplanma ve hasar; Vücudun diğer bölümleri de etkilenebilir
 • Plevrit: Akciğerlerin astarının iltihabı
 • Perikardit: Kalbin çevresindeki astar iltihabı
 • Anemi: Yetersiz sağlıklı kırmızı kan hücreleri
 • Felty sendromu: Yetersiz beyaz kan hücreleri. Ayrıca büyümüş dalak ile bağlantılıdır.
 • Vaskülit: Dokulara kan tedarikini engelleyebilen kan damarı iltihabı

Çocuk Romatoid Artrit (JRA) Nedir?

Juvenil RA, çocuklarda en sık görülen artrit tipidir. Yetişkin RA gibi, eklem inflamasyonu, sertlik ve hasara neden olur. Bununla birlikte, aynı zamanda çocuğun büyümesini de etkileyebilir. Juvenil RA, juvenil idiopatik artrit olarak da bilinir. “İdiopatik”, nedeni bilinmiyor demektir.

RA ve Gebelik

Şaşırtıcı bir şekilde, hamilelik süresince kadınların% 80’inde romatoid artrit gelişir. Bebeğin doğuşundan sonra muhtemelen yok olur. Nedeni belli değildir. İlacınız konusunda gebe kalmadan önce ve hamilelikte değişiklikler yapmanız gerekebilir.

Doktorların Nelere Onay Veriyor?

Belirtiler gelip gidebileceğinden, erken evrelerinde RA’nın teşhisi zordur. Bu belirtilere sahipseniz, doktorunuz daha ileri testler isteyebilir:

 • Sabah eklem sertliği
 • Birçok derzin etrafında aynı zamanda şişme / sıvı akışı
 • Bilek, el veya parmak eklemlerinde şişme
 • Vücudunuzun her iki tarafında da aynı eklemlerin etkilenmesi
 • Deri altı topaklar (romatizmal nodüller)

Yaptırmak Durumunda Kalabileceğiniz Kan Testleri

Doktorunuz sizde RA belirtileri olduğunu düşünürse, vücudunuzdaki iltihaplanma belirtilerini kontrol etmek için kan testleri yapabilir. Diğer yaygın testler, romatizmal faktör (RF) ve “anti-CCP” (anti siklik sitrülin peptid) için olup çoğu RA hastasıdır. Yine de RA için tek bir test yoktur.

Görüntüleme Testleri Yaptırabilirsiniz

X-ışınları, RA’nın teşhisine yardımcı olabilir ve hastalığın ilerlemesiyle birlikte daha sonra karşılaştırma için bir temel oluşturabilir. Eklem hasarı ve iltihabı aramak için bir MR veya ultrason da çektirebilirsiniz.

RA tedavileri

Tedavi yoktur ancak, tedavi eklem iltihaplanmayı ve ağrıyı düşürebilir, eklem hasarını önleyebilir ve eklemlerin çalışmaya devam etmesine yardımcı olabilir. En kısa sürede başlanması gerekir. Doktorunuz yaşınız, etkilenen derzleriniz ve hastalığın ne kadar şiddetli olduğu gibi sizin durumunuza dayalı bir plan yapacaktır. Eklem çevresindeki kasları güçlendirmek için ilaç ve egzersizler bulunmaktadır. Bazı insanların ameliyat olması gerekir.

İlaçlar

RA tedavisinde kullanılan ilaçlar, hastalığı yavaşlatan veya durduran, steroidleri ve ağrı kesici ilaçları içerir. Birden fazla ilaç kullanmanız gerekebilir. Örneğin, ağrınız olduğunda bir tane daha alabilir ve ekleminizi daha fazla hasardan korumak için ek olarak bir tane daha alabilirsiniz.

Cerrahi bir seçenek midir?

Çok fazla eklem hasarı veya ağrılarınız varsa, doktorunuz ameliyat önerebilir. Eklem replasmanı (özellikle kalçalar ve dizler) RA’lı insanlar için en yaygın tiptir. Diğer ameliyat türleri artroskopi (hasarı görmek ve onarmak için eklem içine tüp benzeri bir araç takmak) ve tendon rekonstrüksiyonunu içerir.

Diğer Tedaviler

RA’lı bazı insanları nemli ısı ve akupunktur rahatlatır. RA’nın yardımcı olabileceği kanıtlanan takviyeleri balık yağı, borat çekirdeği yağı ve kedi pençesidir. Yan etkilere neden olabileceğinden ve ilaçlarınızla etkileşime girebileceğinden takviyeleri başlatmadan önce doktorunuza danışın.

Diyet Konusunda Neler Var?

Romatizma hastalığı olan birçok insan, “romatoid artritli diyet” olmasa da, belirli gıdaları yemenin veya kaçınmanın, semptomlarına yardımcı olduğunu söylüyor. Doymuş yağ bakımından yüksek olan gıdalar ( biftek, tereyağı) vücutta neden olabilir. Bazı insanlar domates, narenciye, beyaz patates, biber, kahve ve süt gibi diğer gıdaların RA belirtilerini kötüleştirdiğini düşünmektedir.

Dalış yapın!

Düzenli egzersiz, sert, ağrılı eklemlere yardımcı olabilir. Aynı zamanda kemikleri ve kasları kuvvetlendirir. Hafif germe, direnç eğitimi ve düşük etkili aerobik (yüzme, su aerobiği) gibi egzersizleri seçin. Eklemlere baskı yapan, koşu veya ağır kaldırma gibi herhangi bir faaliyette dikkatli olun. Bir ağrı olduğunda, egzersizden kısa bir mola verin. Şimdi yapmıyorsanız, başlamadan önce doktorunuzla konuşun.

Bir önceki yazımız olan Ayak Tırnağı Mantarı, Belirti, Teşhis Ve Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları