Ana Sayfa / Sağlık / Rezene Çayının Faydaları Nelerdir?

Rezene Çayının Faydaları Nelerdir?

rezene çayının faydaları

Rezene Çayının Faydaları

Rezene çayının faydaları konusunda çok yoğun bilgiler bulunmakla birlikte bu bilgiler arasında süzgeçten geçirilip dikkatte alınanlar bile bir kitap yazılacak kadar fazladır. Bitkilerin havayı temizlemeleri ve bize temiz bir dünya sunmalarının yanında beslenme ve sağlık konusunda da insanlara destekleri söz konusudur. Bitkilerin tabiatta bulunmaları insanlar için şey ifade etmektedir. Bitkiler içinde bazı bitkiler oldukça sağlıklı olmaları ve insanların kullanmaları halinde kendilerine yararlı olmaları ile bilinirler. Rezene çayının faydaları bu açıdan oldukça önemlidir.

Yüzlerce yıldan beri insanoğlunun tanıdığı ve her geçen gün faydaları konusunda da bilgilerin arttığı bir bitki olarak bilinmektedir. Rezene çayı tabiatta bulunması ve kullanımı oldukça kolay olan bir sağlık bitkisidir. Bu bitki bebeklerden yaşlılara kadar herkes için şifa kaynağı olan bir bitkidir.

Rezene Çayı Nerelerde Bulunur ve Nasıl Yetiştirilir?

Rezene çayının faydaları o kadar fazladır ki insanlar tabiatta bu bitkiyi arayıp bulmanın yanında kendisi de yetiştirmeye başlamıştır. Tabi hali ile kendiliğinden yetişen sarıçiçekli yeşil yapraklı bitki olan rezene bitkisi tohumu ekilerek yetiştirilebilmektedir. Rezenen bitkisi yüzlerce yıldır yararlarının farkına varılmasının ardından insanlar tarafından yetiştirilmeye başlanmıştır.

Yılın belli dönemlerinde tohumlanan bu bitkinin tohumları toplanarak yeniden ekilmekte ve tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Günlük kullanımda çayı yapılarak tüketilebildiği tedavi amaçlı olarak ilaçların ve destekleyici ürünlerin içerisinde de kullanılmaktadır. Yılın belli dönemlerinde toplanarak kurutulan rezene yıl içerisinde çayı yapılarak tüketilmektedir. Tüketilirken yan etkileri göz önünde bulundurularak tüketilmeli ve aşırı tüketilmesi konusunda dikkatli olunmalıdır. Rezene tabiata kendiliğinde çoğalmaktadır. Maydanozgillerden olan bu bitki ılıman iklimi sevmektedir. Kokusu oldukça yoğun olmakta ve sarı renkli çiçekler açmaktadır. Kök kısmı oldukça kalın olmaktadır.

Çiçeklendikten sonra oluşan tohumların tabiata yayılması ile çoğalmaktadır. Bahçede rezene yetiştirmek isteniyorsa hızlı büyümesi için fide halinde dikilmesi tavsiye edilmektedir. Bunun yanında tohumları toprak altına ekilerek de rezene yetiştirilebilir. Ekimi sırasında tohumların toprağın üst kısmına yerleştirilmesi ve ara ara fıs fıs yöntemi ile nemlendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca rezene bahçede diğer bitkilerden bir uzakta yetiştirilmelidir. Bunun sebebi çevresindeki bitkilere zarar vermemesidir. Rezene çayının faydaları bilindiği için bu bitkiyi evinde yetiştiren ve yıl boyu kullanan kişi sayısı çok fazladır.

Rezene Çayı Nasıl Hazırlanır?

Rezene çayının faydaları konusunda pek çok bilgi bulunmaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda satın alınan veya yetiştirilen rezene bitkisi ile çay hazırlanmakta ve tüketilmektedir. Çay yapımında rezenenin tohum kısmı kullanılmaktadır. Rezene tohumlandığı sırada toplanarak kurutulur ve bir torba içerisinde saklanır.  Demleme yöntemi ile hazırlanan rezene çayı oldukça faydalıdır.

Çay yapmak için bir bardağa 1-1,5 çay kaşığı rezene tohumu hafif ezilerek konulmaktadır. Rezenenin üzerine sıcak su eklenip 10 dakika kadar demlendirilir. Demlenen çayın tohumları süzülerek çay tüketilebilir. Rezene çayının tüketilmesi sırasında bardağa bal, limon, portakal kabuğu eklenerek aroması daha güzel hale getirilebilir ve faydası da arttırılabilir. Rezene çayı faydaları sayılmakla bitmeyen bir bitki olarak oldukça yararlı olarak bilinse de bazı durumlarda tüketilmesi sıkıntılı durumlar oluşturabilmektedir. Bu sebeple ilaç kullananlar ve tedavi sürecinde bulunan hastalar bu bitki çayını doktor gözetiminde kullanabilmektedir.

Rezene Çayının Faydaları Nelerdir?

Rezene bitkisi pek çok alanda insanların sağlığın için olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Rezene çayının faydaları konusunda pek çok yararı sıralanabilmektedir. Bu yararları arasından başlıca yararları şu şekilde sıralanabilmektedir:

1- Vücuttaki Toksinleri Atar

  • Rezene çayı vücuttaki gözenekleri tıkayan toksinlerin atılmasını sağlamaktadır. Terleme ile birlikte vücuttaki fazla suyun da atılması sağlandığı için zararlı maddelerin atılımını kolaylaştırmaktadır. Vücuttaki bazı enfeksiyonların tedavi edilmesinde rezene kullanılmaktadır.

2- Mideye Yararlıdır

  • Rezene çayının faydaları söz konusu olduğunda karşımıza mideyi rahatlatıcı bir etkisi çıkmaktadır. Özellikle mide kaslarının rahatlaması konusunda rezene çayı etkilidir. Gastrit ve reflü konusunda tedavi amaçlı olarak ara öğünlerde rezene çayı tüketilebilir. Mide gazını giderici etkisi ile mideyi rahatlatmak için kullanılmaktadır. Rezene özellikle bebeklerde gaz sorununun çözümünde kullanılmaktadır. Bebekler için hazırlanan rezene çayının içine kimyon konulduğunda çayın etkisinin daha da arttığı görülmekte ve bebeklerde gaz sıkıntısını yok edip bebeği rahatlatmaktadır.

3- Süt Arttırıcı Etkisi Vardır

  • Rezene çayı özellikle emziren annelerde çok fazla kullanılmaktadır. Rezene çayının faydaları arasında en çok bilineni budur. Emzirme sırasında annenin sütünün azalması durumunda bu çayın hazırlanması ve tüketilmesi annenin sütünü arttıracaktır. Ayrıca rezenenin faydaları ve rahatlatıcı etkisi annenin rezeneyi tüketmesi sonucu süt ile birlikte bebeğe de geçecektir. Bebeğe direkt olarak bu çay verilebileceği gibi annenin tüketmesi ile de bebeğin rahatlaması sağlanabilmektedir. Annelere rezene çayını her gün tüketmeleri önerilmektedir.

4- Sindirimi Kolaylaştırır

  • Rezene çayının faydaları sindirim sorunlarına iyi gelmesi de yer almaktadır. Sindirim sıkıntısı yaşayanlar için kullanılması tavsiye edilen bir bitkidir. Rezene çayı yapılarak özellikle yemeklerden sonra tüketilmelidir. Bunu yanında yine sindirime yardımcı olması için sabah aç karna sıcak bir rezene çayı içilmesi tavsiye edilmektedir. Sindirim sorunu yaşayanlar için rezene çayının rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır. Rezenenin bağırsaklarda oluşan parazitlerin de temizlenmesi konusunda yardımcı olduğu bilinmektedir.

5- Diş ve Göz Sağlığını Korur

  • Rezenenin diş ağrılarına iyi geldiği ve diş eti problemlerini giderdiği bilinmektedir. Özellikle diş ağrılarında doğal ağrı kesici olarak rezene bitkisinin kullanılması çok yoğun rastlanan bir durumdur. Göz sağlığı konusunda da rezenenin doktorlar tarafından tavsiye edildiği bilinmektedir. Görme konusunda sorunların aşılmasında ve göz kaslarının güçlenmesinde rezene bitkisi kullanılmaktadır.
  • Tansiyonu düzenleyici etkisi: Tansiyon oldukça önemli ve tedavisi konusunda hassas davranılması gereken bir hastalıktır. Rezene çayının bu hastalığın tedavisinde destekleyici bitki olarak kullanıldığı bilinmektedir. Tansiyonu düşürme ve belli bir seviyede tutma etkisi olduğu bilinen rezene doktorlar tarafından ilaçlara destek olması için tavsiye edilmektedir. Doktorun verdiği sayıda tüketilmesine dikkat edilmelidir.

6- Soğuk Algınlığı ve Grip Tedavisinde Etkilidir

  • İnsanların en çok yaşadıkları hastalıklar arasında yer alan soğuk algınlığı sırasında vücudun toparlanması ve mikroplardan korunması adına rezene kullanılmaktadır. Rezene çayının faydaları alanında en çok kullanılan alanlardan biri soğuk algınlığının tedavisi olarak bilinmektedir.
  • Kadınsal hastalıklarda tedavi edici etkisi: Kadınların yaşadığı pek çok karın ağrısının ve rahimde oluşan ağrıların giderilmesi konusunda rezene çayının rahatlatıcı ve ağrıları giderici etkilerinin olduğu bilinmektedir. Adet döneminde oluşan ağrıların giderilmesinde rezene kullanılabilmektedir. Bunun yanında kadınlardaki karın ve bel ağrılarının giderilmesi konusunda rezenenin oldukça büyük faydaları bulunmaktadır.

7- Diyet Yapanlar İçin Destekleyicidir

  • Diyet yapanlar için belli dönemlerde vücudun kendini toparlaması ve dinç hissetmesi için özellikle bitkisel ürünlerden destek alınmaya çalışılmaktadır. Diyet sırasında özellikle ara öğünlerde rezene çayının tüketilmesi diyetisyenler tarafından tavsiye edilmektedir. Rezene çayının faydaları arasında bu bitkinin tok tutucu ve midedeki açlığı giderici etkisi bulunması da vardır.

 

Rezene Çayı Tüketilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Rezene çayının faydaları sayılmakla bitmeyecek kadar çok olmakla birlikte kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken durumlar da bulunmaktadır. Öncelikle herhangi bir hastalığı bulunanların ve emziren annelerin rezene kullanma konusunda doktor kontrolünde bunu yapmaları yerinde olacaktır. Rezenenin kan şekerini arttırıcı etkisi bilinmemekle birlikte annelerin doktorun tavsiye ettiği dozda kullanmaları uygun olacaktır. Ayrıca kanser gibi önemli hastalıklar konusunda da yine doktor kontrolü şarttır.

 

Son olarak bir önceki yazımız olan Meme Ucu Çatlağı ( Neden Olur? ) başlıklı makalemizde meme ucu çatlağı, meme ucu çatlağı neden olur ve meme ucu çatlağı sebebleri hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. İncelemeniz sizin için faydalı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları