Qlairista Doğum Kontrol Hapı Kullanımı Yan Etkileri

 

Qlairista Doğum Kontrol Hapı Kullanımı Yan Etkileri

 

Qlairista doğum kontrol hapını kullanmadan önce kesinlikle kullanma talimatı okunmalı ve dikkatli bir şekilde kullanmaya başlanmalıdır. Qlairista doğum kontrol hapının içerisinde 28 adet draje bulunan bir doğum kontrol hapıdır. Gebeliği engellemek için kullanılan bu hap yumurta hücresinin döllenmesini engeller ve gebeliği hiç başlamadan sonlandırır.

Bu doğum kontrol hapını kullanmaya başlamadan önce bazı detaylara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bazı zamanlarda bu doğum kontrol hapının kullanılmaması gereken durumlar oluşabilir. İlaç kullanımına maruz kaldığınız zamanlarda aşırı duyarlı olan bir bünyeye sahip bir kişi iseniz eğer bu ilacın kullanımından sonra alerjik reaksiyonlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Kan hastalıkları bulunan yani kanında pıhtılaşma sorunu yaşayan kişilerin doğum kontrol hapı kullanımı önerilmektedir. Bunun için uzman bir hekimden destek alınması ve oradan alınacak olan cevaba istinaden kullanıma başlanması tavsiye edilmektedir. Özellikle de toplardamardaki pıhtılaşma sorunu büyük risk taşımaktadır.

Şeker hastalığı bulunan kişilerin yine bir doktor desteği alması gerekebilir. Karaciğer hastaları da doğum kontrol hapı kullanımında riskli kişiler arasında yer almaktadır.

Önceki dönemlerde tümör rahatsızlığı bulunan kişiler her ne kadar bu rahatsızlığı atlatmış olsalar da doğum kontrol hapının kullanımı sayesinde bu rahatsızlığın tekrarlayabileceği riski olmasından dolayı kullanımı konusunda bir uzmanla irtibata geçilmesi ve belirli testlerden sonra kullanıma başlanması önerilmektedir.

Doğum kontrol hapının kesinlikle ve kesinlikle gebelik döneminde kullanılması tehlikelidir. Emzirme evresinde iseniz ve de bu süreçte hamile kalmaktan da korunmak isterseniz sütünüzün azalma riskinin olduğunu ve bu hapın kullanıp kullanılmaması konusunda doktor tavsiyesine ihtiyaç duyulmalıdır.

Sürekli olarak kullanmak zorunda olduğunuz bir ilacınız var ise eğer doğum kontrol hapı ile kullanılıp kullanılamayacağı konusunda yani hapın size uygunluk gösterip göstermeyeceği konusunda bilgi almak için doktorunuz ile ciddi bir bilgi alışverişi yapılmalıdır.

Qlairista Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Tablet kullanımı doğal adet kanamamızın birinci günü itibari ile kullanmaya başlamalıyız. Ardından ise günlük olarak takip edilmeli dikkat edilmesi gereken konu ise aynı saatler içerisinde alınması gerektiği konusuna önem verilmelidir. 21 tablet bitirildiğinde ise bir hafta süre ile ara verilmelidir. Bu süre zarfında zaten kişi tekrar adet görmeye başlar. Adet evresi bittikten sonraki dönemde yeni bir kutuya başlanır. Âdetin başladığı tarih bu süreçte önemli değildir. Bir hafta bittikten sonra yani yedi günün ardından sekizinci günde ikinci kutuya başlanması gereklidir. Yeni açılan kutuya âdetin ilk günü başlanmaz bu kez Âdetin ilk günü başlanacak olan kutu hapı ilk kullanmaya başlama sürecidir. İkinci ve ondan sonra kullanılacak olan kutular bir haftanın sonrasındaki gelen gün yani sekizinci gün kullanılmaya başlanır.

Qlairista Doğum Kontrol Hapının Yan Etkileri

 

Atardamar ya da toplardamarda pıhtılaşma sorunu yaşanabilmesi.

Meme bölgesinde ya da meme uçlarında hassasiyet ya da ara sıra meydana gelen ağrılar.

Ruhsal anlamda duygu yoğunluğu yaşanması yani duygudan duyguya ani geçişler yaşanması.

Genital bölgede oluşabilecek iltihaplanma ya da buna bağlı oluşabilecek olan ağır kokular.

Vajinal bölgede meydana gelebilen lekeler ve kanamalar.

Cinsel ilişkilere karşı bir isteksizlik gibi sorunlar ile karşı karşıya kalınabilir.

35 yaş üzerinde olan ve sigara kullanan bayanların doğum kontrol hapı kullanması risk taşımaktadır.

Qlairista Doğum Kontrol Hapının Fiyatı

İlacımızın fiyatı : 30.70 TL’dir.

 

Doğum Kontrol Haplarının Faydaları

 

Adet sancısı ağır olan kişilerde bu sancının hafiflediği gözlenmiştir.

Adet kanamasının oranı belli seviyede azalır ve bu şekilde kan kaybı engellenmiş olur. Bu şekilde de pıhtılı adet kanaması ya da aşırı derecede yaşanan adet kanamalarının önüne geçilmiş olur.

Adetlerin düzensiz olması durumunda âdetin düzenli tarih aralığında gelmesi konusunda da doğum kontrol hapı kullanımı önerilmektedir.

Epiteliyal tip yumurtalık kanseri riskini yüzde kırk oranında azaltır.

Doğum kontrol hapı kullanan kişilerde eklem romatizması riski daha az rastlanan bir durumdur.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button