Kişisel Gelişim

Problem Çözme Yeteneği Nedir Ve Teknikleri

Gerçekte kişisel gelişim dersleri ve eğitimi size bağımsız olarak düşünmeyi, problem çözme yeteneğini ve beceriyi geliştirmeyi öğretir. Hayatın her alanında yaşam bizi bazen zor bazen kolay problemlerle karşı karşıya bırakıyor. Bir problemi çözmek için insanların uyguladıkları çeşitli yaklaşımlar vardır ve insanlar problemlerin hepsini şip şak çözebilecek bir düşünce sistemini geliştirmek için yıllar harcadılar. Yine de bir formül bulamadılar. Problemler herkesin başına gelir ancak onları nasıl çözebileceğini bilenler için problemler bir engel değil bir eğlenceli iş haline gelir. Problem çözme yeteneğini kazanmak için insanların başvurabileceği önemli noktalar şunlardır.

  • Problemi tüm çıplaklığı ile ortaya çıkarmak
  • Problemin kaynağını ortaya çıkarmak
  • Çözüm için bir stratejiyi planlamak
  • Gerekli enerjiye ve maddi manevi güce sahip olmak
  • Deneme yanılma yöntemiyle çözüm yapmak
  • Problemi soyutlamak, sadeleştirmek
  • Beyin fırtınası yapmak
  • Daha önceki çözümleri incelemek ve araştırmak
  • Yeni çözüm stratejileri geliştirmek
  • Problemi daha zayıf bir probleme indirgeyerek çözmek

Problem yeterince karmaşıksa onu sadeleştirmeniz gerekir. Mümkün olabildiğince onu kompleks halden çıkararak basitleştirmeye çalışın. Problemi oluşturan ana kaynağa ulaşmaya çalışın. Çünkü problemi çözdüğünüzde, kaynak hala işliyorsa yeni problemler üretecektir. Çözüm için plan ve program gerekir. Problem çözebilmenin yolu onu çözmek için gerekli enerjiye isteğe ve kararlılığa sahip olmaktan geçer.
Bir kaç denemede çözemediğiniz’de, bu problemin artık çözülemeyeceği inancını beslersiniz.

Gerçekten de artık çözemez hale gelirsiniz. Hayattaki tüm problemler için bu geçerlidir. Çözüme deneme yanılma yoluyla yaklaşınız. Bir yol işe yaramadığında başka bir yol deneyiniz. Problemi basite indirgeyin. Onu nasıl çözebileceğiniz konusunda, yeni açılardan bakma yeteneğini kazanmak için beyin fırtınası yapın.
Sizden önce, aynı tür problemlerle karşılaşmış olan insanlar, bu problemi nasıl çözdüler? Bulup araştırın ve onların karşılaştığı zorlukları yaşamadan kestirme yoldan çözün. Hiç problem yaşamayanlar, aslında hayatı hiç yaşamayanlardır. İniş ve çıkışlar tıpkı kalp EKG’si gibidir. Her çıkış sizi bir inişe sürükler, her iniş de bir çıkışa doğru sürükler.

Hayat böyle yaşanır. Statik ve monoton, hiçbir şey yapılmadan geçirilecek bir hayatı kimse istemez. Hayat canlılık heyecan macera cesaret ister. Hayatın içindeyseniz, hayata katılmanız gerekir. Önemli olan, problem yaşamak değil, onları sağ salim ve güçlü şekilde atlatabilmektir. Biri askere gitmiş ve ona yanlışlıkla küçük numaralı bir bot vermişler. O da gün boyu koşu yürüyüş derken ayakları kan revan içinde akşama kadar ayak ağrısını çekiyormuş. Akşam koğuşta yatacakken ayakkabıları çıkardığında büyük rahatlık yaşar ve bunu garip sesler çıkarak etraftaki arkadaşlarına da hissettirirmiş. Bir gece bir arkadaşı ona botunu değiştirmesini ve daha büyük bir bot almasını önermiş. Gün boyu bu kadar acı çekmesine gerek yokmuş. Bizimki ona demiş ki, eğer öyle yaparsam, şu anda yaşadığım rahatlığı yaşayamam ! O acıyı çekmeliyim ki şu andaki rahatlığın tadını çıkarabileyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu