Dini Bilgiler

Peygamber Efendimizin (Sav) Şeytanla Konuşması

Peygamber efendimiz (sav) ashabıyla sohbet halindeyken; İbn-i Abbas (rab)’dan naklen, muaz bin cebel rivayet ediyor. Resulullah (sav) bir gün ashabıyla sohbet ederken dışarıdan, Ya Resulullah! Halledilmesi gereken bir işim var görüşmek isterim beni içeri buyurur musunuz? Diye bir ses işittik. Resulullah ashabına dönerek bu sesi bilir misiniz kime aittir? Diye buyurunca -bu sesin sahibini tanımıyoruz. Dendi. Efendimiz (sav) O, mel’un iblistir (şeytandır). Allah’ın laneti onun üzerine olsun, buyurdular. Ashabın arasından Hz. Ömer (ra) hemen yerinden fırlayarak: -Ya Resulullah! Hemen izin verin onu öldüreyim, dedi. Efendimiz (sav) dur ya Ömer! Bilmez misin ki ona belli bir vakte kadar mühlet verilmiştir. Buna kimse muktedir değildir. Dedikten sonra. Şöyle buyurdu: kapıyı açın gelsin o burada bulunmak için emir almıştır.

Söyleyeceklerini iyi dinleyiniz ve anlamaya çalışınız. Dedi. Resulullah ’ın izni üzerine kapı açıldı, İblis içeri girdi. İblis: -selam sana ya Muhammed! Selam size ey peygamber ashabı, diye selamını verdi fakat bu selamı kimse almadı. Peygamber efendimiz (sav) –selam Allah’ındır ey mel’un söyle ne için geldin? Diye sordu. İblis: ben buraya gelmekten çok rahatsız oldum. Allah’ın gönderdiği bir melekle gelen ‘habibim Muhammed (sav) zeliline bir şekilde gidecek ve insanların nasıl kandırdığını anlatacaksın eğer yalan söylersen seni onların önünde rezil ederim.’ şeklinde emir üzerine mecburen buraya geldim. Dedi. Bunun üzerine peygamberimiz (sav): -ya mel’un mademki doğruyu söyleyeceksin, insanlar arasında en çok sevmediğin kimdir diye sordu. İblis: -sensin Ya Muhammed! Diye cevap verdi.

Efendimiz (sav) –benden sonra en çok kimleri sevmezsin diye sordu. İblis ’in cevabı ise; adil devlet reislerini, ilmiyle amel eden alimi, varlığını Allah yoluna adayan muttaki genci, sabırlı olan fakiri, şükreden zengini ki fakir ve yetimi korur gözetir. Peygamberimiz (sav): ümmetim tam teslimiyet içinde namazını eda etse nasıl olursunuz? İblis: -beni bir sıtma tutar tir tir titrerim. Zira kul Allah için secde ettikçe bir derece yükselir. Peygamberimiz (sav) –peki oruçlarını tuttukları zaman? İblis: -elim ayağım bağlanır. Ta ki onlar iftar edinceye kadar. Peygamberimiz (sav): Kur’an okudukları zaman? İblis: -eririm. Suda eriyen tuz, ateşte eriyen kurşun gibi.

Resulullah (sav)’in Ashabından Olan Kimselere İblisin Bakışı

Peygamber efendimiz (sav) konuşmaları sırasında iblise ashabıyla iliği sorular da yöneltti. Efendimiz (sav): -Ebu Bekir için ne dersin? Dedi. İblis: -cahiliye devrinde bana itaat etmeyen o. İslam’a girdikten sonra mı itaat edip te yalan söyleyecek? Peygamberimiz (sav) –peki Ömer için ne dersin? İblis: -Her gördüğüm yerde ondan kaçarım. Peygamberimiz (sav) peki, Osman için? İblis: – ondan pek utanırım. Peygamberimiz (sav) : -Peki a ali için ne dersin? İblis: -Ah, ne olurdu Onunla başa çıkabilseydim! Beni kendi başıma bıraksa, bende O’nu bıraksam. Ama o beni bırakmaz. Resulullah (sav) iblisin bu sözleri üzerine şöyle buyurdu.

Dedi ki: -Allah’a (cc) hamdolsun. Ey bu verdiği cevaplar üzerine gözlerimi açtığım ümmetimin saadete kavuşması için ahiretine hazırlanmasını sağladın. Bunun üzerine iblis şöyle dedi: -Ya Muhammed! Ümmetinin saadeti için nasıl ferah olursun? Ben o belirlenmiş vakitlerde sağ oldukça, onların kan damarlarında dolaşır, vesvese veririm. Onların yaratıcısı olan Allah’a (cc) yemin ederim ki onların âlim ve cahillerini, abid ve tacirlerini velhasıl hepsini azdırır senin yolundan ayrılmaları için hepsini yoldan çıkarırım. Yalnız ve sadece Allah’ın (cc) salih kulları müstesnadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu