Peygamber Efendimizin Bir Günü Nasıl Geçerdi Ve Nasıl Yaşardı

Hz. Muhammed yaşantısı, davranışları ve sözleriyle her konuda insanlara örnek olacak nitelikte bir hayat sürdü. Tüm hayatını Kur’an-ı Kerim’de tavsiye edildiği gibi, ahlak sahibi olarak geçirdi ve günlük hayatını da bu ayetlere göre yaşadı. Her anını değerlendirdi, zaman kaybı olacak boş işlerle uğraşmazdı ve yoğun bir hayat temposu sürdürürdü. Müslümanlar da Peygamber efendimizi örnek alarak hayır işlerine vakit ayırmalıdır. İman sahibi kişiler için Hz. Peygamber’in hayatı çok değerli bir rehber olacaktır.

Hz. Muhammed planlı ve programlı yaşayarak her şeye gereken vakti ayırırdı. Günlük hayatını da planlar ve evdeki zamanını üç parçaya bölerdi. Bunların bir parçasını ibadete, birini kendisine ve ailesine, diğerini de insanlara ayırırdı. Güne sabah namazı ile başlar, bunun için bazen camiye gider ve cemaatle namaz kılmayı tercih ederdi. Sonrasında kendisini görmeye gelenleri kabul eder, onlarla sohbet eder, yol gösterir, öğütler verirdi. Son derece akıcı, anlaşılır ve tatlı dilli konuşmasıyla kendisini dinleyenleri hayran bırakırdı. Herkese saygı ve sevgi çerçevesinde yaklaşır, insanların kusurlarını asla yüzlerine vurmazdı. İnsanlarla geçirdiği bu süre genellikle kuşluk vaktine kadar sürerdi.


Kuşluk vaktinde dört ya da sekiz rekât olarak Dua namazı kılardı. Sonrasında eve giderek ev işleriyle meşgul olurdu. Öğle namazını kıldıktan sonra bir süre istirahat ederdi. İkindi namazı sonrasında da bir süre zikirle meşgul olurdu. Ailesiyle vakit geçirir, hâl hatırlarını sorardı. Akşam namazına kadar ailesiyle ilgilenene Hz. Peygamber akşam namazı sonrasında da yatsı namazına kadar vaktini dua ve zikir ile geçirirdi.
Temizlik de Hz. Muhammed için son derece önemli bir kavramdı. Günlük hayatında da sürekli abdestli olarak dolaşır, uyumadan önce de abdestini alır ve sonrasında uykuya geçerdi. Her daim temiz kıyafetler giyer, düzene önem verirdi. Saçlarını yıkar ve tarar, elbiselerinin tadilatını yapar, ayakkabılarını temizler, tırnaklarını keser, dişlerini ve vücudunu düzenli olarak temizler, vücuduna güzel kokular sürerdi.

Davranışlarıyla Örnek Olurdu
Herkese karşı hoşgörülü davranır, sevgiyle yaklaşırdı. Dertlerini dinler, yardımcı olur ve zor zamanlarında destek sağlardı. Kimseye bir şey buyurmaz, kendi işini kendi görürdü. Aile fertlerine işlerinde yardımcı olurdu. Deri parçalarını kullanarak kendisine ayakkabı diker, evi süpürür, büyükbaş hayvanlara yem verir ve daha birçok isle uğraşırdı. İhtiyaç sahibi kişilere elinden geldiği kadar yardımcı olur, kimi zaman ayakkabılarını yamar ya da elbiselerini tamir ederdi. Bahsedilen birçok örnekten de anlaşılacağı üzere Peygamber efendimiz son derece çalışkan, elinden her iş gelen bir insandı.

İhtiyaç sahiplerine her daim yardıma hazır olurdu. Hasta ziyaretlerine büyük önem verir ve günlük hayatında sık sık bu tür ziyaretlerde bulunurdu. Kendisine gelen teklifleri geri çevirmez, birçok davete ve yemeğe katılırdı.

Gün içerisinde sürekli olarak Allah’ı anar, her fırsatta dua ederdi. Uyandığında ve yatağa girerken, eve girerken ve çıkarken, yemeğe başlamadan önce, ezanı işittiğinde ve bir işe başlarken dua etmeyi hiç ihmal etmezdi. Tövbeye çok önem verirdi. Gün içerisinde çok sayıda tövbe eder ve ümmetine de tövbe etmesini öğüt verirdi. Her daim sahip oldukları için şükreder, elindekilerin kıymetini iyi bilirdi. Fazla mal ya da para istemez, mütevazı bir hayat sürerdi ve ihtiyacından fazlasını her zaman yoksullara ya da hastalara yardım için kullanırdı. Kendisine karşı yapılan hatalara da sert bir tepki vermez, yumuşak başlılıkla karşılardı ve affedici bir tutum sergilerdi. Ancak Allah’a ya da dine yönelik bir hücumda bulunulduğunda asla susmaz, gereken karşılığı mutlaka verirdi.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button