Genel

Parapsikoloji Nedir

İnsanların büyük bir çoğunluğu, diğer bireylerden farklı olabilmek için özel yeteneklerinin olmasını istemektedir. Bunların kimisi olağanüstü yetenekler isterken kimisi de ruhsal gücünü ön plana çıkarmak istemektedir. Dünya genelinde binlerce kişinin bu şekilde özelliğinin olmasının istemesi, bu dönemde biraz daha artmıştır. Bundan dolayı da parapsikoloji ismi verilen bir bilim, olağanüstü yetenekler ve kişilerin sahip olduğu ruhsal yetenekleri araştırma konusunda detaylı ve bilimsel çalışmalar yapmaktadır. Sadece belli bir kesime hitap eden bu araştırmalarda ise çok çarpıcı sonuçların ortaya çıktığı ve özellikle de internet üzerinde bazı özel yeteneklerini sergileyen kişilerin ne kadar haklı olduğunu gösteren sonuçların elde edildiği de görülmektedir.

Parapsikolojinin Araştırma Alanları Nelerdir?

Parapsikoloji biliminin yapmış olduğu araştırmalara daha detaylı bakacak olursak, insanlık tarihinin başlangıcından bu güne kadar devam etmiş olan tüm gelişmelerin ele alındığını söyleyebiliriz. İnsanlığın var olmasının ardından ortaya çıkarılmış olan icatlar ve keşifler, çalışmaların temelini oluşturmaktadır. Buna ek olarak, insanların farklı çağlarda uğraşmış oldukları telepati, hipnoz ve medyumluk konularında da derin araştırmalar yaptıkları bilinmektedir.

Genel olarak bu konuları temel alan araştırmalar, geçmiş zamanlarda da birçok kişi tarafından incelenmiştir. Ancak, yapılan araştırmalar kimi zaman toplumsal baskılardan dolayı kimi zamanlarda ise destek verilmemesinden dolayı yarıda bırakılmıştı. Şuan hem bu alanda yapılan araştırmalara hem de araştırmaların sonuçlarına birçok otorite ve birey tarafından destek olunduğu ve çok ilginç sonuçların da bulunduğu bilinmektedir.

Parapsikoloji araştırmalarının temelinde, insan ruhu ve insan ruhunda bulunan manevi mekanizmalar bulunmaktadır. Her bireyin sahip olduğu bu manevi güçlerin, araştırmalarda kullanılma nedeni ise, ne kadarının ortaya çıkarılıyor olduğu ve ne kadarının da kişiler tarafından kullanılabiliyor olduğudur. Bundan dolayı, araştırma sonuçları en ilgisiz kişileri bile şaşırtacak düzeydedir. Hatta bu araştırmalar sonucunda raporlanan durumlar ile, birçok kişinin kendisinde bulunan yetenekleri ortaya çıkardığı ve birçoğunun da bu araştırmalara kendi çapında katkı sağladığı bilinmektedir.

Şuan parapsikoloji alanında genellikle yogiler ve medyumlar ismi verilmiş olan iki grup vardır. Her iki grubun da amacı, insan ruhunda bulunan manevi mekanizmanın keşfedilmesini sağlamak ve kişilerin de bu özelliklerini kullanmasını sağlamaktır. Son yıllarda yogiler ve medyumlar tarafından yapılan araştırmalara baktığımız zaman, özellikle düşünce okuma konusunda bir takım adımlar atıldığı ve kişilerin de düşünce okuma konusunda olumlu sonuçlar elde ettikleri bilinmektedir.

Parapsikoloji Hakkında Rivayetler

Parapsikoloji alanında yapılan araştırmalar, şuan birçoğumuzun alışkın olmadığı şekildedir. Bundan dolayı da çok kolay bir şekilde eleştirilebilmekte ya da araştırmaların detaylarına göz gezdirmeden de kişiler tarafından reddedilebilmektedir. Ancak, şuan birçok devletin ya da otoritenin bu bilimi yoğun bir şekilde kullandığı bilinmektedir. Şuan bu alanda ortaya atılan rivayetlere baktığımız zaman özellikle polisiye alanında bu araştırmaların kullanıldığını ve birçok ülkenin de araştırmalara destek verdiği bilinmektedir.

Geçmiş dönemlerde açıklanan ve bu araştırmaları kullanan otoritelere baktığımız zaman, 1970 yılı için Amerikan İstihbarat Örgütü olan CIA karşımıza çıkmaktadır. İstihbarat örgütünün tam 7 bin kişilik bir medyum ekibi olduğu ve sorgu sırasında da telepati ve hipnoz yöntemlerini kullandıkları bilinmektedir. Amerika’nın Vietnam savaşı sırasında medyumlardan çokça faydalandığı bilinmektedir.

Amerikan İstihbarat Örgütü’nün yanı sıra Rus İstihbarat Örgütü (KGB)’nin de medyumlardan destek aldığı bilinmektedir. Rusların birçok medyumu zamanında tutukladığı ve kendi işleri için onları çalıştırdıkları, telepati ve hipnoz yöntemlerini de çokça tercih ettikleri açıklanmıştır. Ayrıca, şuan parapsikoloji biliminin kurucusu da KGB olduğu bilinmelidir. Bilimsel olarak araştırmaların KGB tarafından 1976 yılında yaptırıldığı bilinmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu