Ana Sayfa / Sağlık / Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

Papatyanın Faydaları Nelerdir?

Papatya bitkisinden hem çay hem de yağ olarak faydalanılmaktadır. Göğüs tıkanıklığı rahatsızlığı olan kişilerinde papatyadan faydalanılmaktadır. Uyku problemi çeken kişiler uyumadan önce bir bardak papatya çayı içerek rahat uyuyabilirler.

Çok sinirli olduğunuz bir anda papatya çayı içerek sakinleşebilirsiniz. Papatya, sindirim sistemimiz açısından çok önemli bir bitkidir. Bağırsaklarımızda bulunan gazdan ve mide ağrılardan kurtulmak için papatya çayı içmemiz yeterlidir. Bulantı ve kusma hissiniz varsa papatya çayı tüketebilirsiniz. Gastrit, ülser gibi hastalıkların tedavilerinde de iyileştirici etkiye sahiptir. Yüksek kolesterolü olan kişiler papatya çayı tüketerek kolesterol seviyelerini azaltabilirler. Depresyon problemi olan kişiler günde bir bardak papatya çayı içerek bu sorunları hafifletirler. Gerilen kaslarınızın gevşemesi için papatya çayından faydalanabilirsiniz. Papatya çayı tüketemiyorsanız eczanelerde satılan papatya özlü kremlerden alıp kaslarınıza sürmeniz yeterlidir.  Kas spazmları yaşıyorsanız günde 2-3 bardak papatya çayı içmeniz yeterli olacaktır.

Papatya ve Papatya Çayının Yararları

Bebeğiniz mide spazmları yaşıyorsa eğer papatya çayını ılık hale getirerek içirmeniz mide spazmlarını azaltıp karın ağrısını dindirir. Diş çıkaran bebeklerinin çektiği ağrıyı da papatya tabletlerinden alıp içirebilirsiniz. Ama yine de papatyaya karşı bebeğinizin alerjisi olup olmadığından emin olmanız gerekmektedir. Diyabet hastalarının tedavisinde de papatya çaylarının iyileştirici bir etkisi vardır. Günlük tüketilen bir bardak papatya suyu kan şekeri seviyesini dengeler. Soğuk algınlığı belirtileriniz varsa eğer ilaç tüketmek yerine günde iki veya üç bardak papatya çayı tüketmeniz faydalı olacaktır. Üst solunum yolu problemi yaşayan kişiler papatya özür içeren buharlardan yararlanarak nefeslerini açabilirler. Papatya anti inflamatuar bileşikler içerir. Papatya çayı içmek bağışıklık sistemimizin kuvvetlenmesine sebep olur. Papatya yağı antiseptik ve antibiyotik özellik taşımaktadır. Cilt ve saç sağlığımız üzerinde de papatya çayının faydaları vardır. Saçımızda bulunan bitlerden de papatya sayesinde kurtulabiliriz. Papatya vücudumuzda var olan enfeksiyonların yayılmasına engel olur.

Migrenden dolayı baş ağrısı çeken kişiler papatya çayı tüketerek baş ağrılarını dindirebilirler. Eklem ve kas ağrılarınızı dindirmek içinde papatya çayını günde iki veya üç bardak tüketebilirsiniz. Diş çürümesine karşı da papatyanın olumlu etkileri bulunmaktadır.

Son olarak bir önceki yazımız olan Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizde soğan suyu, soğan suyu nasıl içilir ve soğan suyu nedir hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. İncelemeniz sizin için faydalı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları