Özgüven Arttırmanın 11 Yolu

Özgüveninizi Arttırmanın 11 Yolu

Özgüveni Nasıl Tanımlarsınız?

   Özgüven, bütün insanlar için temelde gelen ve çok önemli duygusal bir gerekliliktir. Birey olarak kendimize biçtiğimiz “özdeğerimiz” oranında “özgüvenimiz” dir. Yani özgüven temelinde kendimize ne kadar değer verdiğimizdir.

Doğduğumuz andan itibaren kendimizi fark ettiğimizden itibaren özgüven, öz değer olgusu ortaya çıkmaktadır. Bizi bu dünyada diğer canlılardan ayıran en önemli özelliğimiz farkındalık özelliğimizdir. Bu farkındalık özelliğimize göre öz değerimizi oluşturmamız diğer canlılardan bizi farklı kılmaktadır.

Özgüven değişmeyen, durağan bir durum ya da duygu hali değildir. Bazı durumlar karşısında ve ortamlar da güven ya da güvensizlik duygularına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Özgüveniniz Yıpranırsa, Zedelenirse?

Günümüzde de görüldüğü gibi bireyler bazı ortamlara girmekten kaçınırlar, o ortamda olmak istemezler kendilerini oraya ait hissetmedikleri ortamlardan kaçarlar, ya da aşırı çekingenlik, utanç duyma gibi olumsuz faktörler meydana gelebilmektedir. Kendilerini ifade edememe, eve kapatma, içine kapanık ve sosyal olmamayı tercih etme gibi eğilimlerde bulunabilirler.

Peki neden? Özgüven yıpranmış, zedelenmiş ve kendine güveni yitirmişlik işte tüm bu olumsuz kişiliklere bürünme gibi problemleri meydana getirmektedir. O halde ne yapmalıyız?

Karşı Bireylerle Kendi Hayatınızı  Kıyaslama Yapmaktan Kaçınınız

Öncelikle bilmemiz gereken ve yapmamız gereken “ evrende kimse sizden üstün değildir, fakat sizde kimseden üstün değilsiniz” bunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmamanız gerekmektedir. Neticede her insan birdir. Sadece yapılan tercihler insanları şekillendirir.

Mükemmeliyetçilikten Kaçının

Mükemmel insan yoktur ve sizde mükemmel değilsiniz. Sizde olmayan özelliği var gibi göstermekten kaçının. Tercihlerinizde mükemmel değil, ulaşılabilir olsun.

Kendinizi Dinleyin

Zihninizden gelen o sese kulak verin. Zihninizi, kalbinizi yani kendinizi dinlemekten kaçınmayınız. Sizin için, hayatınız için durumlar karşısında neler yapmanız gerektğini bazen kendinizi dinleyerek güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Kimse için değil kendiniz için yaşayın.

Kendi  Muhasebenizi  Yapın

Kendinizin farkına varın. Her yönünüzle kendinizi tanıyıp öğrenin. Pozitif, negatif olan herşeyin muhakemesini yapınız. Sizi rahatsız eden, utanç veren şeyleri ve pişmanlık duyduğunuz yönlerinizi güzel olanı da kötü olanların da muhasebesini yapmaktan kaçmayınız. Kendinizi kendinize itiraf ediniz. Bilmeliyiz ki insanlar önce kendini tanımalı, tanımalıki başkalarını da tanıyabilme fırsatı bulabilsin.

Aynalara Gülümseyin

Yaşantımızın her anını mutlu geçirmek söz konusu değildir. Yaşadığımız evren bize her zaman pozitif davranmaycaktır. Dolayısıyla yaşanan olumsuzluklar ruhumuzu yıpratabilir. Ruhumuz yıpranırsa, bundan bedenimizde dolaylı olarak etkilenecektir. Bir noktaya değinecek olursak bilindiği üzere “ insanın ruhu hastalanmadan, bedeni yatacağa düşmezmiş”…

Ruhumuz zedelendiğin de kendimize olan güvenimizi kaybetmezmiş an meselesidir. Dolasıyla yaşanıla hayal kırıklıkları bizim cesaretimizi cam parçaları gibi kırıcaktır. Peki ne yapmalıyız?

Aynalara gülümseyeceğiz. Yani nerede bir ayna görsek, ne zaman aynaya baksak daima gülümsemeliyiz. Çünkü yapılan araştırmalar sonucu, bir facial feedback kuramına göre aynalara gülümsediğimiz’de beyninizde belli duygular ortaya çıkmaktadır. Yani aynaya bakarak gülümsediğinizde beyninizde oluşan kimyasallar, sizin kedinizi daha mutlu hissetmenize yardımcı olacaktır.

Kendinizi Sürekli Kötülemekten Vazgeçin

Yaşam boyu içinizi karatarak geçirmeyin. Ruhunuzu ve bedeninize işkenceden vazgeçin kendi kendinizin efendisi olun. Siz kendinizi sürekli kötüleyerek psikolojik açıdan kendinizi kötü, beceriksiz, yeteneksiz gibi kavramlarla doldurğunuz vakit kendi özgüveninizi kendiniz öldüremüş olacaksınız. Böylelikle artık kötü olduğunuza kendinizi inandıracaksınız. Bunu yapmaktan vazgeçin her şeye rağmen hayatı güzel bir şekilde yaşamaya devam edin.

Giyim Tarzını Değiştir ya da İyileştir

Değişime ve gelişime açık olun. Alışılmışlıkları değiştirmek sizi iyileştirecektir. Kıyafetler genellikle insanın hayattaki duruşunu hayata bakışını yansıttığı söylenmektedir. Fakat kalıplaşmış fikirlerden uzaklaşmak, değiştirmek ruhunuzu yenileyecektir. Dolap kapaklarınızı açın ve ruhunuzu yenilemeye başlayın mutlu olmadığınız giysilerinizi toparlayıp bir rafa kaldırın yerini size huzur veren ve içinde kendinizi rahat ettiğiniz kıyafetlerle değiştirin. Renklerle ruhunuzu huzura eriştirebilirsiniz. Korkmayın ve yapın. Hatta onları dolaptan gülerek tek tek fırlatarak atın bir kenara. Yeniliğe açın kendinizi renklerin cümbüşü ile ruhunuzu birleştirin, ördüğünüz duvarları yıkın ve kendi kişiliğinizi ortaya çıkartın. Kıyafetlerinizle özgürlüğünüzü ortaya çıkarın.

Spor Yap Enerji Depola

Sporun insan yaşamı için büyük önem arz ettiği bilinmektedir. Fakat bilinmesine rağmen hep ertelenmektedir. Spor yaparak tüm bedeninizi yenileyebilirsiniz. Günün yoğunluğu, çalışma ortamları, insan ilişkileri gibi yoğun yorucu tempolar hem bedenen hem ruhen yorgun düşürebilir. İşte tam burada stres atmak kendinize enerji depolamak için tavsiyemiz spordur. Çeşitli spor branş faaliyetlerini yaparak hem sağlık hem sosyal olarak sizlere iyi gelecektir. Kendinizi iyi hissetmeniz için en mükemmel yollardan biridir spor.

O halde başlıyorsanız şunları unutmamalısınız. Spor açık havada yapılması sağlık açısından daha iyi olacaktır. Hücrelerinizi oksijen ile birleştirip yenilenmesine izin verin. Bireysel sporlar her zaman kendiniz için özgüveninizi artıracak en etkili yöntemdir. Başarınızı başkalarından çok kendinizin görmesi onur verici bir davranıştır.

Spor yapın zinde kalın. Özgüveninizi artırın. Sağlıklı bir yaşam elde edin. Yaşam boyu tükenmeyecek enerjiler depolayın. Spor yapın kendinizin ve bedeninizin farkına varın.

Hayır Deyin

Her zaman her şeyin istediğimiz gibi olmasına gerek yoktur. Her şeye tamam demeyi bir köşeye bırakın. Kendinizin ifade özgürlüğünü kısıtlamayın. “ Hayır” diyebilin. Göreceksiniz ki hayır diyebildiğiniz zaman alışılmışlıklar dışına çıkacaksınız ve insanların size bakış açıları değişecek ve daha temkinli yaklaşımlarda bulunacaklardır. Kendinizi yeri geldiğinde hayır demekten vazgeçirmeyin. Kendinizi ifade edin, özgürlüğünüzü “ tamam” diyerek kısılamayın. Bu şekilde özgüveninizde artacaktır. Siz değil başka insanlar da sizin özgüveninizi kıramayacaktır.

Küçük Şeylerden Mutlu Olmayı Öğrenin

Çöl ortasında açan bir küçücük ot nasıl çölün görselliğini, havasını değiştiriyorsa unutmayın mutlu olmak içinde küçük şeyler size yetecektir. Dolayısıyla her zaman büyük zaferler, büyük objeler beklemeyin. Bunları bir kenara bırakıp kendinizi küçük şeylerle mutlu olmaya alıştırın.

Kitap Okumayı Alışkanlık Edinin

Boş zamanlarınızı uyuyarak geçirmek yerine kitaplarla dost olun. Kişisel gelişim için kitaplar en iyi kız arkadaşlardır. Okumaktan, araştırmaktan vazgeçmeyin. Hatta bunları fazlalaştırın bol bol kitap okuyun. Kendi kitaplığınızı oluşturun ve en sevdiğiniz kitapları o raflara yerleştirin. Hayatta karşılaştığınız problemler karşısında çözüm yolları aramak için kitaplarınızı ziyaret edin. Onlarla iletişime geçerek problemlerinizi kendiniz çözün ve kendinize olan özgüveninizi artırın.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button