Oto Hırsızlığına Karşı Alınabilecek Önlemler

İnsanların kolay yoldan para kazanmak için başvurduğu yöntemler arasında yer alıp her geçen gün giderek artmaktadır. Artık hırsızlar araç hırsızlığı ile beraber araç içerisinde bulunan değerli nesnelere de gözlerini dikerek araçlara zarar vermekten korkmamaktadır.  Daha öncesinde teyp çalan hırsızlar günümüzde dijital beyin donanımlar, hava yastığı setleri gibi araçlar için oldukça önemli olan parçalara da gözlerini dikmiş durumdadır. Giderek artan olaylar araç sahiplerine ekstre önlemler aldırtmaya başlamış, teknolojik gelişmeler bu gibi durumların minimuma inmesi için oldukça ilerlemiştir. Oto Hırsızlığına Karşı Alınabilecek Önlemler listesi hazırlayarak bu konuda araç sahiplerine bazı önerilerde bulunmaya çalışacağız.

Direksiyon Kilidi

Otomobil hırsızlığı konusunda profesyonelleşmiş kişiler için etkisi tam olmayan direksiyon kilitleri, genel olarak birçok hırsızın araç çalımını zorlaştıran, vazgeçirten etmenler arasında yer almaktadır. Baston kilidi olarak da adlandırılan bu direksiyon kilidi, aracın düz kontak ile çalıştırılması durumunda dahi harekete geçmesinin önüne geçmektedir.

El Freni Kilidi

Oto hırsızlarının işlerine taş koyacak önlemler geliştirmeniz durumunda aracınızın daima emniyetli bir şekilde yerinde durmasını sağlayabilirsiniz. Piyasalar içerisinde özel olarak satılan bazı kilitler ile el freni ile vites topuzunuzu kilitleyebilir, aracın hareket etmesini bir hayli zorlaştırabilirsiniz. Burada kilidin kaliteli olmasına dikkat edilmesi gerektiğini ve kesinlikle direksiyon kilidi ile beraber kullanılması gerektiğini öneriyoruz.

Gizli Kontak

Araçların direksiyon kilitlerinin kırılması durumunda çalınmaması için ortada bir engel kalmadığını söyleyebiliriz. Bu gibi durumlarda hırsızlık olaylarını önleyebilmek için alternatif olarak gizli kontak gibi sistemler oluşturabileceğinizi söyleyebiliriz. Oldukça etkili olarak gösterilen gizli kontak, aracın düz kontak ile çalıştırılmak istenmesi durumunda dahi aracın çalışmamasını sağlayarak hırsızların işleyişini büyük oranda engellemektedir.

Araç Takip Sistemi

Aracınız için hazırladığınız tüm güvenlik önlemlerini atlatıp oto hırsızlığını gerçekleştiren kişiler içinde önlemlerimiz bulunmaktadır. Araçlara kurulacak takip sistemi ile aracın çalınmasından itibaren anlık olarak haritadan yerini tespit edebilir ve suç üstü olarak hırsızları yakalatabilirsiniz.

Alarm

Oto hırsızlığını önlemek için geliştirilen sistemler arasında ilk sıranın tabii ki de alarm sistemlerine ait olduğunu söyleyebiliriz. Gelişen teknolojik düzenlemeler ile oldukça farklı bir boyut kazanan alarmlar, daha hırsızların araç içerisine girmeden uyarmaya başlayarak olası bir hırsızlık durumunun engellenmesini sağlanmaktadır. Bu alanda hazırlanmış en güncel alarm sistemlerini kullanmanız sizlere büyük oranda kazanç meydana getirecektir.

Kapalı Garaj

Kapalı garajlar araçları koruma altına almak için yapılabilecek en iyi önlemler arasında yer almaktadır. Araç garajları genellikle gürültülü bir şekilde açılıp kapanmaları ya da giriş ve çıkışının konut içerisinden sağlanmasından dolayı garajlarda bulunan araçlardan mümkün olduğunca uzaklaşmak istemektedirler.

Araç Kiliti

Araç hırsızlığı durumlarında alınan kayıtlarda genel olarak araç sahiplerinin araçlarını kilitlemeyi unuttuklarını ya da gerek duymadıkları ifade edilmektedir. Kısa süreli, dakikalar içerisinde gerçekeleştirilecek bir araç ayrılması durumunda dahi kontak kapatıp aracın kilitlenmesi gerektiğini belirtmek istiyoruz.

Açık Otoparklar

Genel olarak araçlarını evlerinin önlerinde bulunan açık otoparklara parkeden kişiler, toplu olarak yaşanılan bir çevre olmasından dolayı araçlarına çok fazla güvenlik önlemi getirmezler Gizli kontak ya da direksiyon kilidi dahi getirseniz açık otopark içerisinde parkedilen bir aracın çalınmasının önüne geçemezsiniz. Bu bağlamda çevre güvenliği olmayan, güvenmediğiniz otoparklara araçlarınızı kesinlikle park ettirmeyiniz.

Muhite Göre Araç Seçimi

Gelir durumu kişilerin kullandıkları araçlara büyük oranda etki ettiğini söyleyebiliriz. Eğer kişiler gelir durumu düşük bir bölgede yaşayıp lüks model bir araba kullanıyorlar ise çalınma durumlarına büyük oranda maruz kalabileceklerini söyleyebiliriz. Ya muhitinize göre araç seçiminde bulunacaksınız ya da gelir durumunuza uygun bir bölgeye taşınacaksınız.

Otostopçular

Son zamanlarda otostop ile gerek Dünyayı gerekse ülkemizi gezmeye başlayan gençler bu alanda büyük bir akım oluştursa da oto hırsızlarının da aralarına karışmalarına neden olmakta. Issız bölgelerden kesinlikle otostopçu almamaya çalışarak kişilerin genel görünümlerine büyük oranda dikkat etmeniz gerektiğini belirtmek istiyoruz.

Bu yazımız içerisinde Oto Hırsızlığına Karşı Alınabilecek Önlemler hakkında bilgiler vermeye çalıştığımızı, alınabilecek ufak önlemlerin binlerce TL değerindeki araçlarımızı korumak için yeterli olduğunu söyleyebiliriz.

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button