Ana Sayfa / Teknoloji / Osman Sınav Kimdir?

Osman Sınav Kimdir?

Osman Sınav Kimdir?

Osman Sınav, 1956 yılında Burdur’a dünyaya gelmiş olup günümüzde sinema ve dizi sektörünün duayenleri arasında yer almaktadır. Lise eğitimine kadar Burdur’da yaşayan Osman Sınav, Üniversite eğitimi için İstanbul’a gelmiş olup ilk olarak İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisine giriş yaparak bu alanda eğitim almaya başlamıştır. 1977 yılında akademiden mezun olan sınav, aynı yıl Tekstil Dizaynı bölümünü kazanarak bu bölümde eğitimler almaya başlayarak 1979 yılında mezun olarak çalışma hayatı içerisine atılmıştır. Çalışma hayatına ilk olarak Men Ajans bünyesinde metin yazarlığı yaparak başlayan Osman Sınav, 5 yıllık yazarlık sürecinin ardından 1984 yılında Sinegram Yapım ve Yönetim şirketini kurarak kendi bünyesinde hizmetler vermeye başlamıştır.

Osman Sınav, Sinegraf bünyesinde 500’den fazla reklam metni hazırlayıp yayınlanmalarına olanak sağlamıştır. Artık metin yazarlığı işini yapmak istemeyen isim, sinema alanına giriş yaparak kariyerine bu alanda sürdürmek istemiştir. Sinema filmi ve dizi sektörü içerisinde yönetmen koltuğunda sektöre adım atan Osman Sınav, ilk filmini 1989 yılında piyasaya sürmüştür. Bununla beraber 1990 yılındaYalancı Şafak, Aşka Kimse Yok, Küçük Dünya adındaki filmleri çekerek sektör içerisindeki tecrübelerini ve deneyimlerini artırmaya çalışmıştır. Dizi alanına ise 1993 yılında başlayan Sınav, dönemin en popüler dizisi olan Süper Baba’nın yönetmenliğini yapmıştı. Bununla beraber kariyeri içerisinde Mavi Düşler, Melek Apartmanı, Sıcak Saatler gibi dizilerde bulunduğunu, çektiği diziler ile birçok ödül ve onura layık görüldüğünü söyleyebiliriz. Kariyerinideki zirveyi ise;

Osman Sınav’ın popüler hale gelmesine olanak sağlayan en büyük proje Deli Yürektir. Dönemin en büyük dizi projeleri arasında yer alan dizi, milyonlarca kişiyi her hafta aynı saatlerde televizyonun karşısına dikiyordu. Osman Sınav, hem diziyi hem de dizisinin sinemaya uyarlanmış hali olan Deli Yürek Bumerang Cehennemini çekerek bu alandaki yeteneğini ortaya dökmüştür. Yönetmen Koltuğunda yer aldığı diğer diziler ise; Ekmek Teknesi, Acı Hayat, Kurtlar Vadisi’dir. Sinema ve dizi projelerinden arda kalan zamanlarda kendisini geliştirmek adına sürekli eğitimler alan Osman Sınav, en son olarak 2012 yılında MSGSÜ üniversitesinin sinema alanından mezun olmuştur.

Osman Sınav tarafından çekilen tüm dizilerin neredeyse reyting rekorları kırdığını, günü içerisinde aynı saatte oynayan tüm dizilere büyük farklar attığını söyleyebiliriz. Bununla beraber sinema filmlerinde de büyük başarı elde eden isim, kendi çapında yetecek kadar izleyici elde ederek başarısını göstermiştir. Şu an çalışma hayatına halen devam eden isim, günümüzdeki birçok başarılı filmin yönetmen koltuğunda yer almaktadır. Gerek yurt içerisinde gerekse yurtdışında düzenlenen birçok organizasyonda en iyi yönetmen ödülleri alması ile barısını tüm dünya ile paylaşmaktadır. Güçlü bir ekibe, teknolojik son sistem kameralara sahip olan Osman Sınav, ömrünün sonuna kadar dizi ve sinema sektöründe çalışacağını ve ülkemizdeki sinema ve dizi yapısını değiştirmek istediğinden de bahsetmiştir.

Bir önceki yazımız olan Öykü Gürman Nereli? Kaç Yaşında? Kimdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları