Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Oruç Fidyesi Nedir? Oruç Tutamayan Kişi Ne Yapmalı

Oruç Fidyesi Nedir? Oruç Tutamayan Kişi Ne Yapmalı

İlk insan Hz. Âdemden itibaren başlayan oruç serüveni dinler tarihi incelendiğinde gerek rahmani kaynaklı gerse de insan kaynaklı dinlerin tamamında var olan bir inanç ritüelidir. Her din mensuplarına bir şekilde orucu tavsiye etmiş ve bunu çeşitli şekillerde uygulatmıştır. İslamiyet’te ciddi önem verilen oruç ibadeti İslam’ın beş şartından biridir ve İslam’ın köşe taşlarından birini oluşturur.

Allah’ın gönderdiği bütün peygamberler çevrelerinde kendilerine inanan insanlara oruç ibadetini öğretmiş ve bu ibadeti çevresiyle birlikte uygulamıştır. Son peygamber fahri kâinat efendimiz Hz. Muhammed bütün ibadetlerde olduğu gibi oruç ibadetinde de oldukça hassas davranmış sahabelerine bu ibadeti bütün incelikleriyle öğretmiştir. Onlarla beraber oruç ibadetinin bütün detaylarını konuşmuş kendisinden sonra bu ibadetin en doğru biçimde devam ettirilebilmesi için sahabelerinin bütün sorularına karşılaşabilecekleri bütün problemlere kuranı kerimin ve vahyin ışığında çözümler getirmiştir.

İslam’a göre oruç ibadeti
Allah her peygamberine ibadetlerin süresi ve yapılış şeklini belirtmiştir ve her dinde bu birbirinden farklı biçimde şekillenmiştir son din İslamiyet olması nedeniyle Allah en ideal oruç şeklini ve süresini dinimizde belirlemiştir. İslam dinine göre oruç ayın hareketlerine göre belirlenmiştir. Hilalin başlangıcıyla başlar ayın bütün evrelerini tamamlar ve ayın tekrar hilalin görünmesiyle tamamlanır. Yani bir aylık bir sürece denk gelir. Oruç ibadeti İslam dininde imsak ile başlar ve güneşin batması ile son bulur.

Bu arada herhangi bir şey asla yenilip içilmez, cinsel münasebetten uzak durulur aynı zamanda oruçlu kimsenin gıybetten kul hakkı yemekten ve İslam’ın hoş karşılamadığı şeylerden uzak durulması gerektiğini belirtmiştir. Oruç ibadeti kişinin bedenen yaptığı bir ibadettir ve bu ibadeti yerine getirebilmek için bedenin belirli bir standartta olması gerekir aksi takdirde ibadeti yerine getirmek güçleşecek veya getirilemeyecektir.

Bu durumda da kişi dini açıdan kendini eksik hissedecektir. İslam dininde vahyedilenler ve peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in söylemleri incelendiğinde kişinin üstesinden gelemeyeceği hiçbir şey sorumluluk olarak yüklenmemiştir bunun yerine alternatifler sunularak kişi hem dini açıdan tamamlanmış hem de alternatiflerle başkalarına yardımcı olabileceği yollar gösterilmiştir. Sunulan çözümlerle kişi takva boyutunda herhangi bir eksiklik hissetmemiş hem de toplumsal hayata ekstra katkıda bulunmuştur. Oruç ibadetinde kronik hastalıkları olan kişiler, oruç tutamayacak kadar zayıf ve yaşlı kişiler kısacası İslam dinine inanan bir doktor tarafından oruç tutması onaylanmayanlar bu ibadetten muaf tutulur ve oruç ibadeti yerine uygulayabilecekleri çözüm sunulur.

Oruç tutamayanlara sunulan imkân
İslam dininde oruç tutamayanlara sunulan çözüm ise oruç yerine bir fakiri iki öğün doyuracak miktarda yiyeceği veya ona denk olan parayı vermesi gerekir ve bu maddi uygulamaya fidye denir. Fidye ayetle sabit olan bir uygulamadır. Bakara suresi 184. Ayette “O size farz kılınan oruç, sayılı günlerdir. O günlerde sizden kim hasta yahut seferde olur da oruç tutmazsa, tutamadığı günler sayısınca, sıhhat bulduğu veya yolcu olmadığı başka günlerde oruç tutar.

Fazla ihtiyarlık veya ağır hastalık gibi sebeplerle oruç tutmaya gücü yetmeyenler üzerine, bir yoksul doyuracak kadar fidye vermek lâzımdır…” Fidye veren kişi sonrasında hastalığı geçer ve oruç tutabilir duruma gelirse öncesinde verdiği fidyeler yeterli gelmez ve tutamadığı süredeki oruçlar üzerine borç olur ve yeniden tutması gerekir.

Fidye zekât verilebilen kişilere verilebilirken zekât verilemeyen kişilere verilmez yani anne ve babanıza torununuza ya da oğlunuza fidye veremezsiniz bu bakımdan fidye verecek kişi dikkatli olması gerekir kişi oruç tutamamış ve fidye veremeden de ölmüşse tutamadığı oruç miktarı kadar fidye belirlenir ve bu borcu ödenir bu yapılan ameli işleme de ‘’ıska-ı savm’’ denir. Fidyede sadece içinde bulunduğunuz yıl değil daha önceki yıllarda da tutamadığınız oruçların fidyesini verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Zekat nedir? Kimlere Verilir Kimlere Verilmez başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları