Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz Sözünü Hangi Savaşta Söyledi

Mustafa Kemal Atatürk Türkiye’nin düşman istilası altındayken söylemiş olduğu altın gibi sözleri günümüze kadar geçerliliğini büyük kararlılıkla koruyarak gelmiş bulunmaktadır. Atatürk’ün en meşhur sözlerinden bir tanesi ise “Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz, İleri” sözü olmuştur. Mustafa kemal Atatürk bu sözünü savaş esnasında kullanmıştır. Askerlerin ilerleyişlerini sürdürmek için kullanan bu meşhur söz tarih kitaplarının arasında karşımıza sıkça çıkan sorularda bulunmaktadır. Soru kalıpları genellikle Mustafa Kemal Atatürk’ün bu sözü hangi savaşta kullanmıştır? Sorusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Atatürk savaşlar sırasında kullanmış olduğu bu sözleri bizlere yani yeni nesillere hatıra ve bilgilendirici olarak kalmış bulunmaktadır. Şimdi sizlere bu sorunun cevabını aşağıdaki yazımızda detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

Mustafa Kemal Atatürk, “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz, İleri” sözünü başkomutanlık yapmış olduğu meydan savaşı sonlarına doğru büyük taarruzun gerçekleştirmesi için yapılmış olan hazırlıklarda 1 Eylül 1922 yılında söylemiştir. Atatürk’ün Başkomutanlık yapmış olduğu meydan savaşının sonlarına doğru Büyük Taarruz için yapılacak olan hazırlıklar yapılmaya başlanmıştı. Büyük Taarruzun gerçekleşmesi için 1922 yılında Ağustos ayında hazırlıklar hızlanmaya başlandı. Gerçekleştirilecek olan bu büyük taarruzun kararı 1922’de verilmiştir. 6 Ağustos 1922 yılında batı cephesinde yer almakta olan komutan İsmet Paşa gizli bir şekilde taarruza hazırlık kararını vermiştir. Mustafa Kemal Atatürk ise yapılacak olan taarruzun baskın şeklinde olması için gerekli olan adımları ve onaylama işlemlerini gerçekleştiriyordu.

Büyük Taarruz Ne Zaman Gerçekleşti?

Yapılmış olan hazırlıklar son bulunduğu zaman 26 Ağustos 1922 tarihinde Cumartesi günü saat 5,30 civarlarında düşmanların bulunmuş olduğu cephelere doğru başlatıldı. Türk tarihinde Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak geçmekte olan savaş 30 Ağustos 1922 tarihinde son bulmuş bulunmaktaydı. Savaşın sonunda ise Türk ordusunun yapmış olduğu hazırlıklar ve büyük özveri ile girmiş olduğu savaşta zafer elde ederek düşmanları Türk topraklarından püskürtmeyi başarabilmişti. Savaşın sonunda yani zaferi elde ettiğimiz zamanlarda Atatürk düşmanlara ait herhangi bir şeyin geride kalmasını istemiyordu. Bu yüzden askerlerine 1 Eylül 1922 tarihinde “Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz, İleri” emrini vermiştir.

Mustafa Kemal Atatürk, “ordular ilk hedefiniz Akdeniz. İleri!” sözünü Başkomutanlık Meydan Savaşı sonunda Büyük Taarruz’un hazırlıkları olduğu sırada 1 Eylül 1922 yılında söyledi.

Başkomutanlık Meydan Savaşı sonunda, Büyük Taarruz için hazırlıklar başladı. Büyük Taarruz’un hazırlıkları 1922 yılında Ağustos ayında hızlanmaya başladı. Zaten Büyük Taarruz’un kararı Haziran 1922’de verildi. 6 Ağustos 1922 tarihinde ise Batı Cephesi’nde komutan olan İsmet Paşa gizli bir şekilde taarruza hazırlığın emrini vermişti. Atatürk ise yapılacak taarruzun bir baskın şeklinde olması için gereken bütün işlemleri yapıyordu.

Büyük Taarruz, 26 Ağustos 1922 tarihinde Cumartesi günü saat 5.30 civarında başlatıldı. Tarihimizde Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak geçen bu savaş 30 Ağustos 1922 tarihinde son buldu. Savaşın sonunda Türk ordusu zafer kazanmış, düşman yenilmişti.

Savaşın sonundan zaferle ayrılmamıza rağmen Atatürk, düşmanın arkasında hiçbir kalıntı bırakmak istemiyordu. Bu yüzden 1 Eylül 1922 tarihinde, “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri” emrini verdi. Bu emir sonunda düşmanın son kalıntıları da yok edildi ve Anadolu tamamen düşmandan temizlendi.


Ülkemizin tarihi Osmanlı döneminden Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşuna kadar geçirmiş olduğu bütün süreçler savaşlarla geçmiştir. Osmanlı devletinin yapmış olduğu son savaşlarda ülkemiz büyük darbeler almış durumdaydı. Bir kişinin veya birilerinin bu duruma karşı çıkıp ülkeyi tekrardan düşman istilasından kurtarması gerekiyordu. Mustafa Kemal Atatürk bu durumlar karşısında sessizliğini bozarak düşman istilası altında olan Türkiye’yi kurtarma çabaları içerisine girmiştir. Kısa süre içerisinde yapmış olduğu bütün fedakarlıklar büyük olumlu sonuçlar alınca ülkeyi tekrardan kalkındırma ve topraklarımızı ele geçirmekte olan bütün düşmanları dışarıya atmak için çalışmalara başlamışlardı. Yapmış oldukları bu fedakarca savaşlarda Türkiye düşman istilasından kurtulmayı başarabilmiş durumdaydı. Mustafa Kemal Atatürk bu savaşlar döneminde onlarca farklı altın değerinde sözlerini söylemiştir. Bunlardan bir tanesi ise “ordular ilk hedefiniz Akdeniz, ileri” sözü olmuştur.

Mustafa Kemal Atatürk 1 Eylül 1922’de Başkomutanlık meydan muharebesinden sonra büyük taarruz için çalışmalar başlatmıştı. Askerlerin girecekleri olan bu savaşta büyük bir özveri göstermesi lazım ve düşmanları Türk topraklarından atması gerekiyordu. Bu çalışmalar süresi içerisinde Türk ordusu büyük taarruz hazırlıklarını büyük bir hızla tamamlamış bulunmaktaydı. Artık bu taarruzu gerçekleştirmek için sayılı zaman kalmıştı. Atatürk ismet İnönü’yle birlikte önceden yapmış olduğu bu planlamaların son aşamalarına geldiğinde askerler büyük bir coşku edası içerisinde taarruza geçmişti. Taarruz istenildiği gibi başarıyla sonuçlanmıştı ve düşman askerleri büyük bir kayıp alarak yenilgiye uğramıştır. İşte bu sırada Mustafa Kemal Atatürk “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz, ileri.” sözünü söylemiştir.

Mustafa Kemal Atatürk Neden Bu Sözü Kullanmıştır?

Büyük taarruz savaşı esnasında askerlerimiz düşmanları bizim topraklardan attıkları zaman askerlerin zaman kaybetmemesi ve bütün düşman askerlerin tamamıyla temizlenmesi için “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz, ileri.” Sözünü söylemiştir. Bu sözden sonra büyük taarruz tam anlamıyla tamamlanarak büyük bir coşku ve sevinç içerisinde düşmanları denize dökerek savaşın kazanılmasına neden olmuştur. Tarihimiz boyunca sürekli savaşlar içerisinde yer alan ülkemiz her savaş sırasında Mustafa Kemal Atatürk tarafından söylenmiş olan sözler günümüze kadar gelmiştir.

Related Articles

3 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button