Ana Sayfa / Genel / Olumsuz Kredi Başvuruları Ne Zaman Silinir?

Olumsuz Kredi Başvuruları Ne Zaman Silinir?

Olumsuz Kredi Başvuruları Ne Zaman Silinir?

Maddi olarak meydana gelen ihtiyaçlar doğrultusunda banka kredilerine başvuran kişiler çoğu zaman bankalardan mı istediklerini bulamamaktadır. Gerek düşük kredi notu nedeniyle gerekse talep ettikleri tutarın yüksek olması nedeniyle kredi başvuruları geri çevrilmektedir. Başvuruların olumsuz olması durumunda bunların kayıt altına alındığını, her olumsuz başvurunun kredi notuna büyük oranda eksi puan yansıttığını söyleyebiliriz. Bu gibi durumlarda birçok kişi kredi başvurularına ilişkin sorular sorarak olumsuz kredi başvurularının ne zaman silineceğini merak etmekte. Bu konuda eğer bir başvuru varsa nereye yapılması gerekiyor sorusu birçok kişi tarafından sorulmakta.

Bankalar, geçtiğimiz yıllarda bir araya gelerek bir oluşum kurmuşlardır. Kredi Kayıt Bürosu olarak adlandırılan bu oluşum, bankacılık işlemi yapan herkesi kayıt altına alınarak yaptıkları işlemin sonucunda ödemelerini yapıp yapmadığını, bankalarda arasını nasıl olduğunu kalem kalem listelenmektedir. Bu havuz üzerinden bir şeyler hakkında detaylı bilgiler alan bankalar, olumsuz geçmişe sahip kişilere herhangi bir şekilde yeniden hizmet vermemektedir. Kredi başvurusu yapan kişiler, geçmiş yıllarda eğer kredi ya da kredi kartı borçlarını ödememiş ise, bu şekilde takip edilerek yaptıkları başvuruların reddedildiğini görebilirler. Durum sana dedi bir banka ile ilgili olmadığını, hangi bankaya giderseniz gidin yaptığınız kredi başvurusunun olumsuz olarak kanıtlandığını görebilirsiniz.

Bankalar, müşterilerine kolaylık sağlamak amacıyla SMS ile kredi dinlen bir sistemi hayata geçirmiştir. Oturdukları yerden bir dakika içerisinde yapılan kredi başvurusu birçok kişi işini kolaylaştırmaktadır. SMS ile kredi olayının aslında bilinmeyen bir olumsuz yönü de bulunmakta. Bir bankadan Red alan kişi sırasıyla tüm bankaların SMS atarak bir yerden kredi yakalamaya çalışmakta. Yapılan her başvurunun kredi notunu etki ettiğini, olumsuz olarak gönderilen mesajların kredi notunu daha da düşürdüğünü yukarı bölümde dile getirmiştir. Bu şekilde çok fazla gönderilen başvuruların silinmesi oldukça uzun bir süreyi kapsamaktadır.

Fazla Başvuru Sayısı Ne Zaman Silinir?

Şubeleri üzerinden yapılan kredi başvurusunun ret edilmesi durumunda başvurunun silinmesi 180 günü bulmaktadır. 180. gün silinen başvurular sonucunda daha dikkatli bir şekilde banka şubeleri üzerinden tekrar kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. SMS üzerinden yapılan ya da banka şubeleri üzerinden yapılan kredi başvurularını silinmesi Ortalama olarak 6 ayı bulmaktadır. Bu nedenle çok fazla başvuru yapmaktan kaçınmanız öneriyoruz. Bankalar sistem tarafından krediye başvurusu yapan kişileri incelediğinde
kişinin 6’dan fazla bankaya kredi başvurusu yaptığını görmesi durumunda kesinlikle o kişinin kredi başvurusunu onaylamamaktadır.

Başvuru Sayısı ile İlgili Sık Sorulan Sorular?

Birçok kişi banka şubesi üzerinden yapılan kredi başvuruları ile SMS üzerinden yapılan kredi başvurularının farklı sınıflandırıldığında belirtmekte. Oysa yapılan tüm kredi başvuruları tek çatı altında toplanmakta. Bu nedenden dolayı başvurularınızı kendinizi riske atmayacak, kredi notunuzu daha da düşürmeyecek bir şekilde yapmanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları