Ana Sayfa / Teknoloji / Okunması En Faziletli Sureler

Okunması En Faziletli Sureler

Okunması En Faziletli Sureler
Tüm dualar kutsal ve özeldir. Ancak bazı duaların okunmasının daha faziletli olduğu Hz. Muhammed SAV efendimiz tarafından da duyurulmuştur. Bu duaların sıkça zikir edilmesi ve okunması kişiyi birçok kaza, bela, musibet gibi durumlardan koruyacağı gibi imanını güçlendirecek ve has bir Müslüman olmasına yardımcı olacaktır. Faziletli olan dualar Kur’an’da geçen ve Müslümanlara farklı alanlarda destek sağlayacak olan yüksek enerjili ve güçlü dualardır. Bu duaların okunabilmesi için manevi bakımdan güçlü olmak ve güçlü bir imana sahip olmak temel düsturlardır. Duaların okunuş amacı öncelikle Rabbimize ulaşmaktır. Bu amaç doğrultusunda dua okunması diğer tüm kapıların kolayca açılabilmesine yardımcı olacaktır. Dara düştüğünüz vakit Rabbinize sığınmak ve ona ulaşmak için aracı kılınan dualardan faydalanmak yapılabilecek en doğru davranıştır. Müslümanın en büyük erdemi olan tefekkür ve sabır ile beklemek ve Allah (C.C.)’tan niyaz etmek faziletli dualar sayesinde mümkün olacaktır.

Faziletli dualar özellikle özel gecelerde okunmaları halinde kişinin üzerinde bıraktıkları etkileri katlanmaktadır. Manevi değerleri yükselten oruç zamanları, namaz sonrası, bayram günleri gibi zamanlarda fazileti yüksek bir dua okunması Allah (C.C) hoşuna giden bir Müslüman olmanız yolunda size destek olacaktır. Fazilet sözcüğü Erdem manasına gelse de İslam dininde Fazilet sözcüğünün anlamı insanı iyi ve ahlaklı davranmaya iten manevi haller olarak tanımlanmaktadır. Bu durumda okunacak olan faziletli duaların bu gücü Müslüman kişiye vermedeki etkileri tartışılmazdır.

Faziletli duaların tespiti bundan yüzyıllar önce Hz. Muhammed SAV zamanından beri bilinmekte ve bu konunun üzerine düşenler tarafından tespit edilerek okunmaktadır. Faziletli bir dua seçerek okumanızın ardından hemen farklı bir dua seçebileceğiniz gibi aynı dua üzerinde de ısrarcı olabilirsiniz. Allah (C.C.) sabırla bir işe devam eden kullarını daima takdir etmekte ve mükafatlandırmaktadır. Özellikle kendisinin işaret ettiği ve Hz. Muhammed SAV efendimizin söylediği bu dualarla niyaz etmek, sahih bir Müslüman için yapılacak en doğru davranış biçimidir. Müslüman kişi için Rabbine niyaz etmek, bu niyaz sırasında onu yüceltmek ve kudretini hatırlamak daima kendi nefsini dizginleyebilmek adına en doğru yol olacaktır. Okunması en faziletli olan duaları sizin için derledik;

Peygamberimiz (s.a.v) Kuran-ı Kerimin Tamamını Okumayı Teşvik etmiştir. Bununla Birlikte Bazı Surelerin Okunması Üzerinde daha çok ısrar etmiştir.

  1. Ebu Hureyrer.a den Rivayete göre Peygamberimiz (s.a.v) Evlerinizi Kuran-ı Kerim Okumak ve Namaz kılmak gibi İbadetlerden boş bırakarak kabirler haline getirmeyin.
  2. İçinde bakara suresi Okunan eve Şeytan Giremez Buyurmuşlardır. (Tirmizi)
  3. Yatsı Namazından sonra Bakara Suresinin Son 2 Ayeti kerimesi (Amenerrasulu) Mutlaka Okunmalıdır. Ebu Mesudr.a den Peygamberimiz (s.a.v) Bakara Suresinin Sonunda 2 Ayet Vardır ki Kim onları Bir gecede Okursa O kimseye Kafi Gelir buyurmuşlardır.(Buhari)
  4. Kim Cuma Günü Kehf Suresini Okursa Kendisine iki Cuma arasını Aydınlatacak kadar Nur Verilir. (Suneni)
  5. ALLAH’üTealanın Rızasını Arzulayarak Geceleyin Kim Yasin Suresini Okursa Onun Günahları Mağfiret edilir.(Beyheki Ebu Hureyre)
  6. Geceleyin Duhan Suresini Kim Okursa 70 bin Melek Onun İçin Tevbe İstiğfar ettiği Hlade Sabahlar (Tirmizi Ebu Hureyre)
  7. Kim Her Gece Vakia Suresini Okursa Ona Ebediyyen Fakirlik Ulaşıp D(Abdullah Bin Mesud)
  8. Mülk Suresini (Tebareke Suresi) Kendisini Okuyanlar için Şefaat edici ve Kabir Azabından Kurtarıcı Olacağı ve Peygamberimiz (s.a.v) mülk Suresini okumadan uyumadığı Ebu Hureyreİbni Abbas ve Cabir r.a dan rivayet edilen Sahih Hadis-i Şerfilerdeaçıklanmıştır.
  9. Zilzal Suresinin Okumanın Kuran-ı Kerimin Yarısını Kafirun Suresinin Okumanın Kuran-ı Kerimin 4/1 ne İhlas Suresini Okumanın Kuran-ı Kerimin 3/1 ne Muadil olacağını müjdelemişlerdir.(TirmiziEnes.b. Malik)

Bir önceki yazımız olan Yasin Suresinin Sırları Nelerdir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları