Ana Sayfa / Eğitim / Okuldan Okula Nakil İşlemi Nasıl Yapılır?

Okuldan Okula Nakil İşlemi Nasıl Yapılır?

Liselere yerleştirme esas nakil kılavuzu Milli Eğitim Bakanlığınca yayınlandı. Yayınlanan kılavuzda yerleştirmeye esas nakil işlemleri için tercih başvuruları Ağustos ve Eylül aylarında tamamlandı ve e-devlet üzerinden nakil işlemi yapabilirsiniz. Süreli nakillerin yanı sıra farklı sebeplerden dolayı nakil işlemi gerçekleştirmek isteyen öğrencilerin uygulaması gereken bazı kıstaslar bulunmaktadır. Nakil işlemleri Milli Eğitim Bakanlığına okul sistemi sayesinde alınan nakil ve geçiş başvuruları; her ayın son iş gününde ilgili okul müdürlüğünce değerlendirilir.

Nakil kriterlerine uygun olunması durumunda; hazırlık sınıflarından hazırlık sınıfı olmayan okulların dokuzuncu sınıflarına, hazırlık sınıfı bulunmayan okulların dokuzuncu sınıflarından hazırlık sınıflarına yeterlilik sınavı ile gerçekleştirilmesi mümkündür. Hazırlık sınıfı olmayan okulların dokuzuncu sınıflarından, hazırlık sınıfı bulunan okulların dokuzuncu sınıflarına yeterlilik sınavına göre o dönemdeki öğretim yılının Kasım ayının son iş gününe kadar nakil ve geçiş hakkı tanınmaktadır. Belirtilen tarihlerden sonra söz konusu sınıflar arasında nakil ve geçiş işlemlerinin yapılması mümkün değildir. Ancak, hazırlık sınıfı olan okulların aralarında nakil ve geçişler ilgili yönetmeliğin nakillerle ilgili kurallarına uygun olarak gerçekleştirilir.

Hazırlık Sınıfı Bulunmayan Okullarda Nakil İşlemi
Hazırlık sınıfı olmayan okulların 10, 11 ve 12’nci sınıflarından hazırlık sınıfı bulunan okulların aynı sınıflarına nakil kurallarının yanı sıra yeterlilik sınavına bağlı olarak nakil işlemleri gerçekleştirilebilir. Bu durumda başvuru yapan ve nakil şartlarına uygun özelliklere sahip olan öğrenciler bulundukları sınıf seviyesi dikkate alınarak ilgili yönetmelik dahilinde nakil başvurularının değerlendirilmeye alındığı tarihte yeterlilik sınavına alınırlar. Yeterlilik sınavında başarı gösteren kişilerin onay işlemleri açık kontenjana ve yerleştirmeye esas puan üstünlüğüne göre yapılır. Başarılı olamayan öğrencilerin ise başvuruları kabul edilmez.

Nakil edilerek farklı bir okula gidilmek istenmesi durumunda, istenilen okulda birinci yabancı dil okunan okuldan farklıysa, nakil şartlarının yerine getirilmesine bağlı olarak, öğrenci velisinin yazılı talebi ile yabancı dil değişikliği yapılarak öğrenci nakil işlemi gerçekleştirilir. Nakil olan öğrencinin yabancı dil seviyesi belirlendikten sonra nakil olunan okul yönetimi, öğrenci velisiyle iş birliği yaparak ilgili yönetmeliğin hükümleri kapsamında gerekli tedbirleri alır ve söz konusu tedbirleri uygular.

Nakil İşlemlerindeki Şartlar ve Koşullar
Sekizinci sınıfı tamamlayarak mezun öğrenciler ile  bir ortaöğretim kurumuna yerleşen veya yerleşemeyen öğrenciler yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabilirler. Söz konusu tercih işlemleri öğrenci ve velisi tarafından ilgili internet adresinden ya da herhangi bir ortaokul müdürlüğünden yapılabilir. Tercihler yapıldıktan sonra ortaokul müdürlüklerine onaylatılır.

Merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullara yerleşen öğrencilerden okul değiştirmek isteyenler, yerleştirmeye esas nakil zamanında yeniden yerel yerleştirme ile öğrenci alan okulları tercih etme zorunluluğu yoktur. Öğrenci, ilk yerleştirmede tercihine yerleştiyse öğrenci, yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde okul tercih etme zorunluluğu yoktur. Bunun yanı sıra yaptığı tercihler sonucu yerleşemeyen öğrenciler, yerel yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk tercihinde en fazla 5 okul tercihinde bulunabilirler. Öğrencilerin farklı okul türü tercih etme zorunluluğu yoktur.

Sınava girmeyen öğrenciler için merkezi sınavla öğrenci alan okullar başlıklı tercih ekranı açılmaz. 2018 Yerleştirmeye Esas Nakil Kılavuzuna göre yerleştirmeye esas olan nakiller dört dönemde yapılır. Her bir dönemde; öğrenciler, gerekli şartları yerine getirdikten sonra Merkezi Sınav Puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 5, yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için de en fazla 5 okul tercihi yapabilir. Öğrencinin taşınma sonrasında okulunu değiştirmek istemesi durumunda ise yeni okuluna nakil işlemlerinin tamamlanması için velinin ilgili birime adres bildirimi yapmış olması ve doğrudan okula giderek nakil için başvurması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları