Okul Öncesi Eğitim Evde Verilebilir mi?

Bir insanın kişiliğinin yaşamının ilk yedi yılında oluştuğu ifade edilmektedir. Bu nedenle eğitimde altın kural 0-6 yaş grubu arasında bulunan çocuklara verilecek okul öncesi eğitimin nitelikli olması gerektiğidir. Herkes en altı yaşına kadar öğrenebileceği birçok şeyi öğrenir. Öğrenilen şeylerin içerisinde de en çok dikkat çeken konuşmaktır. Yetişkinlerin çoğu zaman yabancı bir dil öğrenmek istediklerinde başarısız olduğu görülmektedir.

Bunun nedeni bir dili öğrenmenin son derece zor ve meşakkatli bir iş olmasından ve öğrenmek için zaman ve efor sarf edilmesi gerektiğindendir. Bu nedenle sürekli olarak ikinci bir dil öğrenmeyi ertelenen bir dili yeni doğmuş bir bebek konuşabilir ve kolaylıkla öğrenebilir. Zihnin son derece aktif çalıştığı bu dönemde, çocuklara doğru eğitimi vermek çok önemlidir. Çünkü çocuğun ruhsal ve psikolojik altyapısı bu çağlarda oluşmaktadır.

Okul Öncesi Eğitim Evde Verilebilir mi?
Okul öncesi eğitim, uzmanlar tarafından verildiğinde çok daha faydalı olur. Çocuğun yaşıtı olan diğer çocuklar ile aynı ortamda bulunması ve uzman görüşü eşliğinde eğitimini sürdürmesi, çocuğun gelişimindeki birçok konuda yardımcı olur ve çok daha iyi bir eğitim almasını sağlar. Okul öncesi eğitimlerde çocuğun görsel, işitsel ve düşsel hafızası genellikle açıktır. Bu nedenle çocuk ihtiyaç duyduğu materyalleri öğrenirken hem düşsel, hem de zihinsel hafızası aktif olacaktır. Bu durumun sonucunda ise aldığı eğitimden azami şekilde fayda görmüş olan çocuk, gelecekte edindiği bilgileri kullanabilecek hale gelecektir.


Çocuğun ileri ki yıllarda göreceği eğitim ve öğretimin temelini oluşturan okul öncesi eğitim, çocuğun iyi bir geleceğe sahip olması adına oldukça önemlidir. Ülkemizde okul öncesi eğitim her ne kadar zorunlu olmasa da özellikle çalışan annelerin çocuklarını sıklıkla okul öncesi eğitim verem kurumlara gönderdiği görülmektedir. Avrupa ülkelerinde ücretsiz olarak sunulan okul öncesi eğitim programları, ülkemizde ücretli olarak ve özel sektör tarafından desteklenen bir sistemdir. Okul öncesi dönemde verilen eğitimde öğretmen, çocuğun ailesinden sonra değer verdiği en önemli kişidir. Bu nedenle çocuklar genel olarak rol model olarak öğretmenlerini seçerler. Bu nedenle öğretmenin çocuğun okula ilk geldiği andan itibaren tüm aile ile olumlu ilişkiler kurması ve eğitim süreci boyunca ailelerle çeşitli konularda iş birliği yapması son derece önemlidir.

Okul Öncesi Eğitim Kurumunun Seçimi
Okul öncesi eğitim veren kurumlar tercih edilirken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlarda öncelikli olarak öğretmene yer verilmektedir. Öğretmenin performansı çocuğun geleceğini şekillendirmesinde önemli bir rol oynar. Bunun yanı sıra okulun sağladığı imkanlar bir diğer kriterdir. Sosyal donatılar ve okul gereçleri çocuğun hayal dünyasını geliştirebilmesinde önemli bir kapı açar.

Okulun eğitim anlayışı dikkat edilmesi gereken bir başka kriterdir. Ebeveynlerin profesyonel eğitimciler olmadığını unutmayarak çocuklarını uzman eğitimine teslim etmeleri gerektiğini ifade eden uzmanlar, anne baba olmanın ayrı bir şey, eğitimci olmanın ayrı bir şey olduğunu her fırsatta dile getiriyor. Okulun sadece çocukları değil, ebeveynleri de eğitimin içine katması gerektiğini ifade eden uzmanlara göre ebeveynlerin çocukların yetiştirilmesi ve eğitimiyle ilgili yapabilecekleri hataları eğitimcilerin görmesi, düzeltmesi ve doğru davranışlara yönlendirmesi önemlidir.

Okul öncesi eğitim kurumunu tercih edecek olan velilerin okulun lüksü bir yana, içinin doldurulması, yani kalitesinin daha önemli olduğuna dikkat çekiyor. Ebeveynlerin okul seçiminde temizliğe dikkat etmesi gerektiğini belirten uzmanlar, güvenli bir ortam olması ve en önemlisi çocuğun söz konusu okulda kendini rahat hissetmesinin son derece önemli olduğunun altını çiziyor.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button