Ana Sayfa / Genel / Öksüz ve Yetim Yardımı Ne Kadar?

Öksüz ve Yetim Yardımı Ne Kadar?

Öksüz ve Yetim Yardımı Ne Kadar?

Daha çocukluk döneminde iken annesini babasını kaybeden çocuklar, psikolojik açıdan zor zamanlar geçirdiği gibi maddi açıdan da zor durumda kalabilmektedirler. Öksüz yetim olan çocuklar, hayatlarını herhangi bir eksiklik yaşamadan sürdürebilmeleri için devlet tarafından koruma altına alındıklarını söyleyebiliriz. Devletin sahip olduğu sosyal yapı ilkesi, bu durumdaki çocukların topluma kazandırılması için desteklenmesi gerektiğini, annelerin ya da babaların eksikliklerini hissettirmemek için elinden gelenin en iyisini yaptıklarını söyleyebiliriz. Başta eğitim hayatları olmak üzere normal hayatları içerisinde de kendilerini geliştirmek için maddi bir desteğe ihtiyaç duyan öksüz ve yetimler, devlet tarafından verilen maaş ile kendilerini geliştirmekte olup toplumda başarılı işlere imza attıklarını söyleyebiliriz.

Geçmiş yıllarda sorunsuz bir şekilde verilen öksüz ve yetim maaşı 2018 yılında da verilmekte olup daha iyi şartlar altında sunulmaya çalışılmakta. Bu yazımız içerisinde, öksüz ve yetim maaşı almak için gerekli olan şartlar, yapılması gerekenler ve maaşın ne kadar olacağı ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. Öksüz ve yetim maaşı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilmekte olup kız ve erkek çocuklara göre ayrı şartlar altında sağlanmaktadır. Erkek çocuklar öksüz yetim maaşını belli bir yaşa kadar alabiliyorken kız çocukları için maaşı verilme süresi evlilikleri ile son bulmaktadır. Kız ya da erkek çocuklar, herhangi bir şekilde maaşlı bir işte çalışmaları durumunda verilen bu desteğin kesintiye uğrayacağını bilmelidirler. Bu durum, gelir sahibi olmalarından dolayı kaynaklandığını, sırada bekleyen kişilerin ödenek almaları için bilinen bir kural olduğunu söyleyebiliriz.

Öksüz ve Yetim Maaşı Ne Kadar?

Öksüz ve yetim maaşı, 2018 yılında yapılan düzenlemeler ile biraz değişikliğe uğramıştır. Aylık olarak 100 TL gibi bir ücret alan öksüz ve yetimler, bu ödenek ile ihtiyaçlarını rahat bir şekilde karşılamaktadırlar. Verilen desteğin çok az gibi görünse de maaşı alan kişilerin çocuk olduğunu düşünürsek bu miktarın çocuklar için yetip hatta artacağını söyleyebiliriz. Bu ödenek, temel anlamda ihtiyaçları karşılamak üzere verildiğini, ödenekten yardım almak için 18 yaşından küçük olmak gerektiğini belirtmek istiyoruz. 18 yaşından büyük yetim ve öksüzler maalesef maaştan yararlanamamakta. Öksüz ve yetim maaşı alabilmek için çocukların ya annesi ya babası ya da her ikisinin de vefat etmiş olması gerekmekte. Başvurular sırasında ödenek alacak kişinin evli olmaması, herhangi bir gelirinin bulunmaması gerektiğini hatırlatalım. Aynı zamanda farklı bir kurum ya da kuruluştan da burs ya da bağış almaması gerektiğini de aranan şartlar arasında yer almakta.

Yetim ve Öksüzlere Eğitim Yardımı

Yukarıda yetim ve öksüz maaşı alabilmek için herhangi bir kurumdan destek alınmaması gerektiğini dile getirsek de, bu grup içerisinde yer alan çocukların özel vakıflardan sadece eğitimleri için yardım alabilmelerine izinler verilmiştir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, yetim ve öksüz çocuklar için her yıl belirli bir miktar ödenekler ayırarak eğitimlerinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesine olanak sağlamaya çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları