Ana Sayfa / Sağlık / Öksürük Hızlı Geçirme Yöntemleri

Öksürük Hızlı Geçirme Yöntemleri

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte öksürük çoğumuzun boğazından eksik olmaz. Bu mevsimde özellikle üşütme kaynaklı öksürenler çevremizde dolar taşar. Öksürüğe neden olan şey, aslında vücudun verdiği bir refleksten başka bir şey değildir. Balgam ya da tahriş edici yabancı maddeleri boğazımızdan atmak için gerekli bir eylemdir. Alerji etkili tozlar, kirlilik veya sigara dumanı solumak gibi etkenler öksürmeye neden olabilir.

Öksürüğe Neler Neden Olur?

Günlük hayatımızın her alanında birçok şey öksürmemize neden olabilir. Her öksürdüğümüzde hasta olduğumuz anlamı çıkartmamız gerekmez, ancak bazı durumlarda başka hastalıkların habercisi olabilir. Nezle veya grip, farenjit, astım akciğerde sıvı toplanması gibi rahatsızlıklar kuru öksürüğe neden olmakla beraber süresi, şiddeti saptanmadan bir hastalık değerlendirilmesi yapmak doğru olmaz.

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

  • Su, boğazda oluşan enfeksiyonu temizlemek için etkili sıvıdır. Bu dönemde bol bol su tüketilmesi son derece önemli ve faydalıdır.
  • Özellikle sigara içenlerde öksürük sık rastlanan bir durumdur. Bu yüzden sigara azaltılmalı, mümkünse bırakılmalıdır.
  • Beslendiğimiz gıdalarda acı oranı da öksürüğü tetikler. Acıyı seviyorsak bile boğazda tahriş oluşturmayacak seviyede tüketmeliyiz.
  • Kuru ve kalitesiz hava solunum yollarını kurutacağından öksürüğe neden olabilir. Temiz hava solumaya özen göstermeliyiz.
  • Özellikle kış aylarında sıcak içecekler tüketmek öksürüğü keser.

Öksürüğe İyi Gelen İçecekler

Öksürük gırtlakta biriken tortuların neden olduğu bir durumdur ve bol sıvı tüketmek yolu ile boğazın bu tortulardan kurtulması mümkündür. Bu konuda bazı içecekler tavsiye edilmekle birlikte siz de evinizde öksürüğe iyi gelecek sıvı karışımlar hazırlayabilirsiniz.

Karabiber balgam akışını hareketlendireceğinden sıcak bir suyun içinde bal ile birlikte karıştırılarak içildiğinde balgam sökücü etkisi yaratır. Gene sıcak suyun içine sıkılarak içilecek bir tane limon öksürüğünüzü kesebilir. Rondo yardımı ile parçaladığınız bademi bir fincan portakal suyu ile karıştırmak, etkili bir öksürük giderme yöntemidir.

Yukarıda saydığımız öneriler öksürüğe iyi gelmekle beraber yine de kesilmiyorsa, en kısa sürede bir doktora görünmenizde fayda vardır. Zira önemsenmediği takdirde başka hastalıkların habercisi olabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Diş Ağrısı İçin Okunacak Dua başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları