Finans

Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar ve Limitleri (Süper Liste – Güncel)

İçeriğimizde sizlere öğrenciye kredi kartı veren bankalar ve limitleri hakkında detaylı bilgiler hazırladık. İçerik kapsamında bankaların öğrenciler için özel olarak hazırlayıp ve geliştirmeye devam ettiği kredi kartı ürünlerinden söz edeceğiz. Belki de gençliğin en güzel yılları olan üniversite dönemleri günümüz birçok üniversite öğrencisine her ne kadar eğlenceli bir yaşam sürecini kapsasa da farklı durumları da ortaya çıkarabiliyor. Bu doğrultuda özellikle de maddi açıdan nakit sıkıntısı çeken öğrencilerin bulunduğunu da söylemek doğru olur. Bu tür sıkıntılar öğrenciler için kredi kartı arayışına yöneltiyor. Buna hitaben öğrenciye kredi kartı veren bankalar ülkemizdeki birçok finansal kuruluş tarafından üniversite öğrencilerine özel olarak hizmetler sağlıyor.

Öğrenci Kredi Kartı Başvuru Şartları

Bankalar bireysel kredi kartı başvurularında uyguladığı prosedürlerin bir kısmını öğrenci kredi kartı başvuru şartları kapsamında da talep etmektedir. Buna yönelik birtakım şartların sağlanması halinde öğrenciye kredi kartı veren en iyi bankalar tekliflerini de iyi bir kapsamda kendilerine sunmaktadır. Öğrenciye yönelik kredi kartı ürünlerine sahip olabilmek için aşağıda yer alan koşulların sağlanması gerekir.

  • Öğrencinin yaş aralığı 18 ila 25 arasında olmak zorundadır. Birtakım bankalar 27 yaşına kadar esneme olanağını da sağlamaktadır.
  • Öğrenciye ait nüfus cüzdanı, sürücü kimlik belgesi veya pasaport fotokopisi,
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,
  • Banka tarafından doğrultulan tüketici sözleşmesini imzalaması,
  • Eğitim gördüğü üniversiteden veya E-Devlet sisteminden temin edeceği öğrenci belgesi gibi önemli koşullar kapsamında yer alan şart ve belgelerin bankaya sağlanması gerekmektedir. (Açık Öğretim Fakültesi gibi eğitim alanlarında öğrenim gören öğrencilerin başvuruları çoğu banka tarafından kabul görmemektedir.)

Öğrenci Kredi Kartı Avantajları

Öğrencilerin için özel olarak geliştirilen kredi kartları diğer kredi kartlarına yönelik farklılıklar taşımaktadır. Buna yönelik en çok merak edilen soru ise öğrenci kredi kartı limitleri üzerinedir. Limit durumları bu tür kredi kartı ürünlerinde düşük değerlere sahip olmaktadır. Bu her ne kadar olumsuz bir özellik olarak görülse de aslında öğrenciler için oldukça mantıklı bir avantaj değerini de kapsıyor. Öğrenci kredi kartı avantajları nelerdir sorusuna verilebilecek en önemli etki alanı da bu olmaktadır. Avantaj değeri ise ilgili öğrencinin tamamen düşük limitler üzerinden kullanacağı kredi kartının borç durumlarının da düşük olması üzerinedir. Ek olarak borca yüklenebilecek faiz tutarları da bu sayede makul seviyelerde olabilecektir. Bunun dışında öğrenci kredi kartına indirim yapan mağazalar ve daha birçok anlaşmalı mağaza üzerinden ek fırsatlara tabii olunmaktadırlar.

Öğrenci Kredi Kartı Gecikme Faiz Hesaplaması

Hemen üstteki başlıkta öğrenci kredi kartı gecikme faizi ile ilgili kısa bir bilgiye değinmiştik. Buna yönelik bazı durumlarda öğrenciler kredi kartı borçlarını ödeyemiyor. Ödemelerin yapılmaması durumunda ise gecikme faizi uygulanır. Faiz uygulaması tamamen mevzuata uygun bir şekilde işleme tabii olmaktadır. Asgari ödeme kapsamında yer alan dönem borcu için en fazla faiz durumu, asgari ücret dışında kalan diğer dönem borcu kapsamı için ise en akdi durumda olan faiz uygulaması yapılmaktadır. Bu nedenle öğrenci kredi kartı asgari ödeme borcu üzerine bulunan ödemelerinizi zamanında yapmanız faiz gibi durumlara yakalanmamanızı sağlayacaktır.

Öğrenci Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama

Öğrenci kredi kartı asgari ödeme durumu kredi kartının limitine yani “kart dönem borcunun tutarı” üzerine hesaplamalar yapılarak mevzuat gereğince değerlendirilen bankaya ait alınabilecek alt ödeme tutar kapsamını oluşturmaktadır. Kredi kartı borcunun ödenmemesiyle birlikte ilgili öğrencinin kredi notu değerlerine “öğrenci kredi kartı borcu geç ödeme” olarak düşmektedir ve haliyle kredi notu da bu işlem sonunda düşmektedir. Ayrıca borca ek olarak gecikme faizi de dahil edilerek borç tutarı yansıtılır.

 Öğrenci Kredi Kartı Başvurusu

Öğrenci kredi kartına başvuru işlemleri öncesinden mutlaka hemen yukarıda belirttiğimiz “öğrenci kredi kartı başvuru şartları nelerdir” alt başlığındaki tüm istenenleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Öte yandan öğrenci kredi kartı başvurusu yapma şansını değerlendirmek istiyorsanız kredi notu değerlerinizin de iyi bir seviyede olması gerekmektedir. Öğrenci kredi notu değerleri iyi olması halinde kredi kartı ürünlerinden rahatlıkla faydalanabiliniyor. Şimdi gelelim bankaların öğrenciler için kredi kartı ürünleri, limitleri ve diğer ek özelliklerini sizlere sunmaya.

Öğrencilere Kredi Kartı Veren Bankalar ve Limitleri

Ziraat Bankası Öğrenci Kredi Kartı – Genç Bankkart

Maximum Card özelliklerinin tamamını kapsayan Genç Bankkart bu doğrultuda birçok özelliği bünyesinde barındırıyor. Her bankada olduğu üzere kredi kartı yıllık ücret tutarı bu banka tarafından ilk 5 yıl içerisinde alınmamaktadır. Öğrencilere yönelik KYK tarafından sağlanan kredi ve burs ödemeleri bu kart üzerine yatırılmaktadır. Ek olarak bu kartı hem banka hesabı, hem de kredi kartı olarak kullanabiliyorsunuz. Maximum Card dahilinde olan anlaşmalı üye işyerlerinden yapacağınız alışverişlerde MaxiPuan’lar kazanarak bir sonraki alışverişlerinizde bedava alışveriş yapabilme imkanını da sunuyor. Ziraat Bankası öğrenci kredi kartı kapsamında yer alan Genç Bankkart, kademeli olarak üniversite öğrencilerine çeşitli limit miktarları sunmaktadır. Öğrencilere yönelik limit miktarları;

  • Lisans öğrencileri için 500 TL,
  • Yüksek Lisans öğrencileri için 800 TL,
  • Son olarak Doktora yapan öğrenciler için ise 950 TL limite sahip kredi kartları olmaktadır.

TEB Öğrenci Kredi Kartı – ÜniversiteTEB

Bonus Card özelliklerine sahip olan ve üniversite öğrencileri için özel olarak geliştirilen kredi kartı ürünü TEB tarafından sağlanmaktadır. Türkiye’de eğitim gören öğrencilerin en çok tercih ettiği banka kredi kartları arasında yer alan ÜniversiteTEB kredi kartı birçok özelliği içerisinde barındırıyor. TEB öğrenci kredi kartı başvurusu üzerine taleplerinizi internet, mobil uygulama, telefon bankacılığı ve şubeler üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartı limiti ise 350 – 400 TL olarak banka tarafından belirlenmektedir. ÜniversiteTEB kredi kartı gecikme faizi ise %2,60 dolaylarında olmaktadır. Kredi kartının yıllık ücreti ise 6.9 TL olarak belirlenmiştir.

Vakıfbank Öğrenci Kredi Kartı – Like Card

Vakıfbank öğrenci kredi kartı üzerine en etkin çözümler sunan bankalar arasında yer alıyor. Buna yönelik diğer banka kredi kartlarından farklılığı bulunan kredi kartının en ilgi çeken özelliklerinden biri de öğrencinin okuduğu bölüm ile ilgili olarak dönem ortalamalarına karşın verilen Like Puanlar olmakta. Öğrenim görülen bölüm ile ilgili ortalamalarda her dönem öğrencilere 10.000’e yakın Like Puanlar dağıtılıyor. Vakıfbank öğrenci kredi kartına başvuru yapmak isteyenlere de esnek prosedürler uygulanmaktadır. World Card özelliklerinin tamamını bünyesinde barındıran Vakıfbank Like Card sayesinde Türkiye’nin hemen her şehrinde bulunan anlaşmalı üye işyerlerinde yapacağınız alışverişlerde World Puanlar kazanabilmektesiniz. Kazandığınız para puanları diğer ürün alışverişlerinizde bedavaya getirme imkanınızda bulunuyor. Kredi kartının limiti 400 ila 500 TL arasında olmakla birlikte yıllık kart ücreti 12 TL olmaktadır. Fakat ekstrelerinizi e-posta yolu ile almayı kabul ederseniz, kredi kartı ücreti talep edilmemektedir.

Yap Kredi Öğrenci Kredi Kartı – Kredi Play

World Card özelliklerini taşıyan bir diğer öğrenci kredi kartı Yapı Kredi Bankası tarafından sunuluyor. Yapı Kredi Bankası öğrenci kredi kartı ile ilgili talepte bulunarak World Card’a yönelik tüm özelliklerden faydalanabiliyorsunuz. Kredi Play adında çıkardığı ve sadece genç üniversite öğrencilerine yönelik geliştirdiği Yapı Kredi Bankası öğrenci kredi kartı limiti 500 TL dolaylarında olmaktadır. Düzenli ödemeler yaparak ve kredi notunuzu yüksek tutmanız halinde bu limiti yükseltebilmeniz mümkündür. Ayrıca World Card ile anlaşmalı üye işyerlerinden satın alacağınız ürünlerin ödemelerini yaparken World Puanlar da kazanabiliyorsunuz. Kazandığınız para puanlarla yapacağınız diğer alışverişleri bedavaya getirebilirsiniz. Yapı Kredi öğrenci kredi kartı borcu gecikme faizi olarak %2,52 olarak belirlenmiştir. Kredi kartının yıllık ücreti ise 38 TL olmaktadır.

Akbank Öğrenci Kredi Kartı – Exi26

Kredi kartının adından da anlaşılacağı üzere 26 yaş ve altı üniversite öğrencileri için özel olarak geliştirilmiştir. Akbank öğrenci kredi kartı başvurusu için gerekli şartları sağlamanız halinde ürüne sahip olabiliyorsunuz. İlk sene kredi kartı ücreti alınmayan bu ürünün yıllık kart ücreti 20 TL olmaktadır. Ek olarak 500 TL dolaylarında limit hacmi bulunuyor, fakat düzenli ödemeler yaparak diğer kredi kartlarında da olduğu üzere limit arttırma olanağına sahip olabilirsiniz. Axess öğrenci kredi kartı kapsamında bol özelliklere sahip bu ürün üzerinden yapacağınız alışveriş ödemelerinizde Chip Para kazanma şansını da taşıyorsunuz. Sonraki ödemelerinizde aldığınız ürünler bedavaya gelmiş oluyor.

Denizbank Öğrenci Kredi Kartı – D Şarj

Öğrencilerin pek sık tercih etmese de alternatif olarak gördüğü bir diğer öğrenci kredi kartı ürünü ise Denizbank tarafından sağlanmaktadır. Denizbank öğrenci kredi kartı ürünü kapsamında yer alan D-Şarj adındaki bu ürün yapacağınız alışverişlerde birçok avantaja sahip olmaktasınız. Genellikle avukat, doktor, gemi kaptanı, pilot, memur ve daha birçok farklı meslek grubuna yönelik farlı kredi kartı ürünleri sağlayan Denizbank öğrenci kredi kartı başvurusu üzerine gelen talepleri de esnek kurallar çerçevesinde kabul ediyor. Bonus Card özelliklerini barındıran bu kart sayesinde anlaşmalı üye işyerlerinden yapacağınız alışverişlere yönelik ödemelerinizde Bonus Paralar kazanabilirsiniz. Kazandığınız bonuslarla bedava alışveriş yapabilme olanağına da sahip olabilmektesiniz. Ek olarak bu kredi kartı ile restoran, kafe ve sinema gibi ödemelerinizde %10 indirimli olarak harcamalar yapabiliyorsunuz. Denizbank öğrenci kredi kartı limiti 500 TL dolaylarında olmakla birlikte, kredi kartının yıllık ücreti ise 33 TL olarak belirlenmiştir.

QNB Finansbank Öğrenci Kredi Kartı – CardFinans GO

Üniversiteli gençler için özel olarak geliştirilen CardFinans GO, QNB Finansbank öğrenci kredi kartı ürün konseptinde yer alan bir özelliği de taşıyor. CardFinans özelliklerinin tamamını kapsayan ilgili kredi kartı, yapacağınız her alışveriş ödemelerine yönelik para puanlar kazanmanızı sağlayan bir özelliği de taşıyor. Birçok farklı kampanya ve indirimlerinde uygulandığı Finansbank öğrenci kredi kartı sayesinde alışverişlerinizin bir kısmını bedavaya getirebilirsiniz. Finansbank öğrenci kredi kartı limiti 500 TL dolaylarında olmakla birlikte yıllık kart ücreti ise 25 TL olarak ilgili banka tarafından belirlenmiştir.

İş Bankası Öğrenci Kredi Kartı – İş’te Üniversiteli

Maximum Card destekli kredi kartı ürünlerinden biri olan İş’te Üniversiteli, öğrenciler için İş Bankası tarafından özel olarak geliştirilmiş bir kredi kartı ürünüdür. Türkiye’de eğitim gören öğrenci kitlesinin en çok talepte bulunduğu ürün olan İş Bankası öğrenci kredi kartı sayesinde birçok ek avantaja sahip olunuyor. Maximum Card özelliklerini barındıran ve birçok ek avantajlar sağlayan İş Bankası öğrenci kredi kartı limiti ise 400 TL olarak ayarlanmıştır. Tabi bu limit sizin düzenli ödemelerinize ve bankalar ile aranızdaki ilişkilere yönelik artış gösterebilmektedir. Kredi kartının gecikme faiz oranı %2,62 dolaylarında olmakla birlikte kartın yıllık ücreti ise 20 TL olarak belirlenmiştir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button