Kişisel Gelişim

Öfke ve Stres Kontrolü Nasıl Yapılır?

Öfkelenmek ve stres altında olmak insanlar için normal duygulardan olsa da bu duyguların gittikçe insanı ele geçirmesi ve mantıklı düşünme sistemini bozması bu duyguları kontrol etmeyi gerektiriyor. Genellikle gençlerde görülen öfke ve stres anı, gençlerin duyguları ile karar vermesine ve yanlış yollara yönelmesine neden olabiliyor. Öfke ve stres anında gençler kendilerine zarar verme yolunu seçtikleri gibi çevrelerine de zarar verebiliyor. Böyle durumlarla başa çıkmak ve öfke- stres ikilisinde mantıklı hareket etmek için öfke ve stres kontrolü yapmak gerekiyor.

  1. Öfke ve Stres Anında Su için!

Su büyük bir rahatlatıcı olduğu gibi insan vücudunda biriken elektronların dağılmasını sağlayan en etkili silah oluyor. Öfkelendiğinizde ya da stres yaşadığınızda içeceğiniz bir damla su bile vücudunuzda biriken eksi yüklü duyguları dağıtarak kişinin rahatlamasına ve öfkesini yenmesine yardımcı oluyor.

  1. Ortamdan Uzaklaşın!

Öfke kontrolü yapmak için denenebilecek en etkili yöntemlerin başında ortamdan uzaklaşmak geliyor. Sizi strese sokan ve öfkelenmenize neden olan durum ne olursa olsun ortamınızı değiştirerek kendinizi öfke ve stresin bir daire dışına çıkarmış olursunuz.

  1. Rahatlayacağınız İşlere Yönelin!

Öfkelendiğinizde ya da stres altında kaldığınızda rahatlayacağınız aktivitelere yönelin. Öfkeli iseniz ve çay içmek size iyi geliyorsa çay için. Stresli bir durumdaysanız ve telefondan oyun oynamak size iyi geliyorsa telefonunuzu açın ve oyuna başlayın. Kafanızı dağıtacak işlerle ilgilendiğinizde öfke ve stres kontrolü yapmak daha kolay bir hal alacaktır.

  1. Susmayın Konuşun!

Bazı insanlar stres ve öfke anında kendi içlerinde yaşadıkları sıkıntılar nedeniyle susma yolunu seçer ve kimseye sıkıntılarını anlatmak istemezler. İsteklerinizi, şikayetlerinizi, yaşadığınız sıkıntıları anlatın. Öfkenizin nedenini içinizde tutmak yerine söylediğinizde nasıl rahatladığınızı görebilirsiniz. Ayrıca sıkıntısını yaşadığınız stres altında olduğunuz durumları da bu durumun sorumlularına bildirmelisiniz.

  1. Öfkelenmek ve Stres Durumu Çözmez!

Öfke ve stres altında olmanız ve bu duruma sinirlenmeniz, sıkıntınızı çevrenize zarar vererek gidermeye çalışmanız ya da kendinize zarar vererek durumdan kurtulmanız mümkün değil. Bu nedenle öfkelendiğinizde ya da stres altında olduğunuzda durumu çözmeye çalışın. Kavga, küfür, bağırmak, kendine ve çevreye zarar vermek durumu çözmez, aksine daha da karmaşıklaştırır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu