Ana Sayfa / Kişisel Gelişim / Odaklanma Gücü Ve Odaklanma Sorunu Çözümü

Odaklanma Gücü Ve Odaklanma Sorunu Çözümü

Kişisel gelişim konusunun en önemli bölümlerinden biri de inanç- beklentiler- motivasyon –enerjinin nasıl güdümleneceği konusudur. İnsanlarda her konuda anlayış yeteneğinin gelişmesinin temel şartı odaklanmaktır. Odaklanma ve yüksek konsantrasyon anında tüm alıcılar açıktır ve bilgi beceri en iyi şekilde bu modda alınabilir. Sadece konsantrasyonun en iyi şekilde olduğu anlarda öğrenme kalitesi yükselir. Hayatın her alanında odaklanma verimli olarak bilgi alma potansiyelini arttırır. İş hayatında da monoton bir süreçte uzun süre debelenmek, konsantrasyonu düşürür. Bu da işin verimini ve kalitesini düşürür. Eğitimde de ders verilirken öğrencilerin konsantrasyonunun en fazla kaç dakika süreceği hesaplanmış ve derslerin süresi belli bir sınıra indirgenmiş. Derslerin hepsi üst üste verilmez, verilse de hiç bir verim alınamaz. Bu nedenle teneffüs arası verilir. Çünkü bir konuya odaklanmak kısa sürer. En fazla 20 dakika yüksek bir konsantrasyona sahip olabiliyoruz. Sonra ara vermemiz ve başka şeylerle ilgilenmemiz gerekir.

İşte Verimi Arttırmak
Verimin artması odaklanmanın gücüne bağlıdır. Eğer bir işi yaparken, işe odağınızı kaybederseniz veriminiz düşer. Bir an önce kurtulmak istediğiniz bir işi yapmak hayat tarafından dayatılmışsa, o işteki veriminiz de minimum olur. İnsanlar mecburen yaptıkları işleri sevmeye çalışarak, daha uzun ve kaliteli bir odaklanma oluşturabilirler. Yatıkları işi sevmiyorlarsa sevdikleri işi yapabilirler.

Beklentiler Motivasyonu Etkiler, Motivasyon Enerjiyi Etkiler
İnsanların işte veya hayatın başka alanlarındaki beklentileri onların motivasyon ve enerjilerini etkiler. Motivasyon içten gelen enerjiyi tetikler. İnsanların enerjisi, bazı kişisel gelişim kitaplarında yazıldığı gibi, sonsuz değildir. O nedenle insanların enerjilerini israf etmeden, onları rahatlatacak bir noktaya işe ya da amaca harcamaları gerekir. Enerji bittiğinde, motivasyon da bir işe yaramaz. Söz gelimi 60 yaşında bir insanın, çok iyi motive edilmesi ve jet pilotu ya da astronot olmaya hazırlanması mümkün değildir. O yaşta enerji en düşük seviyededir. Böyle bir iş için en fazla 30 yaşını seçmek gerekirdi. Her şey zamanında güzeldir, taş yerinde ağırdır.

Beklentiler Odaklanma gücünü Etkiler
Bir işten beklentileriniz çok fazla ise, o işi başarmak için daha iyi odaklanabilirsiniz. Beklentinin yüksek olması motivasyonu besler, motivasyon da enerjiyi tetikler. Bu noktada beklentileri neyin etkilediği noktasına geliyoruz. Beklentileri besleyen şey inançtır. İnancı beslemenin yolu da söz konusu işte daha önce elde edilen başarılardır.

Son olarak bir önceki yazımız olan Korkular gerçeğe dönüşür başlıklı makalemizde güveni yüksek bolca para kazanan mutlu bir kadın olmuştur. Öğrenilmiş çaresizlik, Kişisel Gelişim ve Kişisel gelişim dersleri hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. İncelemeniz sizin için faydalı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları