Kadın

Obezite ile Savaş

Obezite, çağımızın en büyük sorunlarından biri olmakla beraber, uzmanlar ise bu tehlikeye karşı ne tür önlemler almanız gerektiğini açıklıyor.
Obezite hastalığı, kişinin boyuna oranına göe çok daha fazla kiloya sahip olma durumudur. Ortalama olarak bir rakam söylersek vücut kitle endeksinin 30’un üzerinde olması demek obez olduğunuz anlamına gelebilir.  Özellikle bel ve çevresindeki yağların dikkat çekecek kadar fazla olması durumunda diyabet, kalp hastalığı ve birçok kanser sorunlarına sebebiyet verebilir. Bu durumlar için ise  İstanbul Florence Nightingle Hastanesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniğinden Prof. Dr. Füsun Uysal obezitenin etkilediği ve sağlımızı tehdit etmekte olan bir durum olduğu söylerek bu durumdan kurtulmak için birkaç tüyo vermiştir.

1. Yaşamınız Aktif Olsun!

İnsanın iskeletine bakılacak olduğunda ortaya çıkmış olan hareketin bir aktivite sonucunda çıkmış olduğu görülür. Bu durumlarda ise yaşamınıza sağlıklı bir şekilde devam etmek için yapılan aktiviteler ile vücudumuz bizi yer çekimine karşı koruyarak bir makine gibi çalışır. Fakat bu günlük olan aktivitelerin sağlığımızı destekleyecek bir şekilde olması için belli bir seviyeden daha da fazla olması gerekmektedir. Böylece günlük aktivite beslenme ve nefes almanın ilerisine geçmiyorsa obez olma sorunu kaçınılmaz bir hal alır. Kilonun kontrolünü sağlamak istiyorsanız gün içerisindeki tüm fırsatları değerlendirerek daha fazla aktivite yapmalısınız.

2. Hayatınızın Bir Yerinde Egzersizler Olmalı

İnsan vücudu sistematik olarak bir hedefe odaklanmış ve tekrar edip, düzenleyen birr programda hareket etmesine imkan sunan şey de egzersiz olarak adlandırılmıştır. Kilo vermek isteyenler için bir egzersiz programı olmazsa olmazlardan olacaktır. Sadece kalori alımından kısıp kilo vermek sizi istediğini vücuda kavuşturmaz. Bu sebeple önemli olan şey egzersizleri hayatınızın bir parçası haline getirmektedir. Diğer türlü ulaşmak istediğini kiloya ve sağlıklı bir duruma ulaşmak mümkün olmaz.

3. Hareket Etmeyi Kendinize Eziyet Haline Getirmeyin

Hafta sonlarında televizyonun karşısında gün boyu oturup film izleyerek geçirmek yerine aile ile beraber yapılacak güzel aktiviteler bulabilirsiniz. Aile veya arkadaşlarınız ile yürüyüş yapabilir, çocuklarınız veya kardeşiniz varsa onları parka çıkarabilir ya da dans kurslarına yazabilirsiniz. Sonuçta bunların hepsi birer aktivitedir ve kilo vermenin önemli bir parçası olduğunu unutmamak gerekir. Ancak yaptığınız aktiviteyi eğer sevmeden gerçekleştiriyorsanız obezite ile mücadele konusunda yeterince iyi olmayacağından önerilmemektedir. Bunun yerine beden ve ruhsal olarak egzersizlerinizi günlük düzenli bir hale getirebilir ve bu düzeni koruyabilirsiniz.

4. En Büyük Anahtarınız Fiziksel Aktivitenizi Günlük Yaşama Aktarmak Olsun

Gün içerisinde veya gün boyunca çeşitli fiziksel aktiviteler istesek de istemesek de bir şekilde karşımıza çıkabilir. Bunlara örnek olarak merdiven çıkmak, toplu taşımadan bir durak öncesinde inmek, arabayı uzağa parkettiğiniz için yürümek ya da markete gitmek bize aktif kalma konusunda oldukça yarar sağlayan günlük aktivitelerden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu