Nüfus Cüzdanı Sureti Nerden Alınır?

Nüfus Cüzdanı Sureti Nerden Alınır sorusunu ülkemizdeki birçok insan yanlış olarak algılayabilmektedir. Bir kurum ya da kuruluştan Nüfus Cüzdan Sureti istenilmesi durumunda kişiler hemen nüfus cüzdanlarının fotokopilerini çektirerek teslim etmeye çalışmaktalar. Bu belge, herhangi bir fotokopi olarak çekilen belgeden oluşmadığını, genel olarak Noter işlemlerinde kullanılacak olmasından dolayı özel bir belge olduğunu belirtmek istiyoruz. Devlet kamu kurum ve kuruluşlarında herhangi bir işlem yaptırılmak istenildiğinde de kişilerden istenilen temel belgeler arasında Nüfus Cüzdanı Suretinin yer aldığını söyleyebiliriz. Nüfus Cüzdanı Sureti Nerden Alınır? sorusuna gelmeden önce bu belge içerisinde ne gibi bilglerin yer aldığına bakalım.

  • Nüfus Cüzdanı Suretinin sağ üst bölümünde kesinlikle güncel bir adet fotoğraf yer almalıdır.
  • Maddeler halinde ilk sırada T.C. Kimlik Numarasının, Kimli Seri Numarasının, İsim, Soy İsim gibi bilgilerin yer aldığını görmekteyiz.
  • İkinci bölümde ise Kişilerin Baba Adları, Anne Adları, Doğdukları Tarih, Doğum Yerleri, Medeni Hali ve son olarak Cinsiyet gibi bilgileri yer almaktadır. Bu bilgiler, suretin ilk sayfasında yer almalıdır.
  • İlk sayfada kişilerin ailesel bilgilerin yer aldığını söyleyerek ikinci sayfasında kütük ve nüfus sureti ile ilgili teknik bilgiler yer alması gerekmektedir.
  • Sırası ile kişilerin Nüfusa kayıtlı olduğu İl, İlçe, Mahalle, Köy bilgileri yer almalıdır.
  • Nüfus Cüzdanı Cilt Numarası, Kütük Sıra No, Aile Sıra No gibi kişilere ait özel bilgilerin bulunması gerekmektedir.
  • Son bölümde doldurulması gereken bilgiler ise; Kişilere Nüfus Cüzdan Belgesinin verildiği daire, Veriliş Nedeni, Cüzdan Kayıt Numarası, Veriliş Tarihi gibi bilgiler yer almalıdır.
  • Bilgilerin doğruluğuna onay veren kişilerin Ad, Soyad, Unvanları ve İmzalarının belge sonununda kesinlikle yer alması gerektiğini de belirtmek istiyoruz.

Nüfus Cüzdanı Sureti Nerden Alınır? sorusuna gelmeden önce belgelerin içerisinde nelerin bulunduğuna kısaca bakmış olduk. Resmi işlerde kullanılacak olmalarından dolayı kişiler hakkındaki tüm bilgilerin eksiksiz ve doğru olması gerektiğini kesinlikle bilmeniz gerekmekte.

Nüfus Cüzdanı Sureti Nerden Alınır?

Günümüzde Nüfus Cüzdanı Sureti Nerden Alınır? sorusunu sık sık soran kişiler için ayrıntılı olarak alım işlemlerinin nasıl ve ne şekilde yürütüleceğinden bahsetmek istiyoruz. Bu belge, kişilerin mahallerinden sorumlu olan muhtarlar tarafından kolaylıkla alınıp onaylatılabilmektedir. İkametiniz hangi şehir, mahallede ise o mahallenin muhtarına giderek belgeyi kısa sürede teslim alarak onaylatabilirsiniz. Başka bir şehir ya da mahalle muhtarından kesinlikle alınamadığını belirtmek istiyoruz. Muhtarlar, yapacakları onaylatma ve belge teslim için 3,5 TL gibi bir işlem bedeli talep ettiğini de hatırlatmak istiyoruz. Son zamanlarda E-Devlet hizmetlerinin artması ile beraber bu hizmetin de E-Devlet çatısı altına gelebileceğini belirtmek istiyoruz. Nüfus Cüzdanı Sureti Nerden Alınır? sorusunu uzun bir yazı içerisinde dile getirerek nasıl ve nereden alınabileceğinden bahsetmeye çalıştık.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button