Ana Sayfa / Sağlık / Norlevo Ertesi Gün Hapı Kullanımı

Norlevo Ertesi Gün Hapı Kullanımı

Türkiye de satışa sunulan ve genel anlamda korunmasız cinsel ilişkiden, prezervatif yırtılması gibi durumlarda ya da tecavüz olaylarından sonra ihtimali yüksel olan gebeliği daha ilk adımda önleme maksadında üretilmiş bir ilaçtır. Bu tarz durumlarda hamile kalma korkusu ve endişesi hem bayan da hem de erkeklerde meydana gelir bu durumu sıkıntılı bir hale getirmeden evli olmayan çiftlerde gebeliği en kısa yoldan halletmek adına üretilmiş olan bir üründür. Norlevo hapı eczanelerde reçetesiz olarak satılan bir ilaçtır.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Ve Ne zaman Kullanılır?

İlk 72 saat içerisinde alındığında daha fazla etkisini gösteren ve gebeliğin henüz oluşmadan yok olmasını sağlamaya yarayan bir haptır. Süresinin her ne kadar 72 saat olarak belirlenmiş olsa da ilacın kullanılmadığı her saat bu riski yükseltmektedir. Bu nedenle istenmeyen ya da korunmasız bir cinsel birlikteliğin hemen ardından o hapı almanız en doğrusudur. İlaç ne kadar erken kullanılırsa hamile kalma riski de o kadar azalır.

Norlevo İlacından Kaç Tane Kullanmak Gereklidir?

Eczaneden aldığınız Norlevo hapı paketinin içerisinden sadece 2 adet çıkmaktadır. Tek seferde yani aynı anda iki hapında içilmesi gerekmektedir. Eğer ilaç içildikten sonra ortalama 5 saat içerisinde kusma meydana gelir ise Norlevo ilacından tekrar bir paket daha alarak kullanmanız gerekmektedir. Fakat kesinlikle daha fazla etki sağlasın diye iki paket alarak aynı anda kullanmayı aklınızdan asla ama asla geçirmemelisiniz. Bu tarz bir durumla karşı karşıya gelinmişse acil bir şekilde bir doktora başvurulmalıdır.

Norlevo Hapı Oluşmuş Olan Gebeliği Önler mi?

Bu hap hiçbir şekilde oluşmuş olan bir gebeliği önlemez. Bir kürtaj yöntemi ya da başlamış olan bir gebeliği bitirmek amaçlı yapılan bir ilaç değildir. Bu ilacın amacı ilişki sonrasında en kısa zamanda önlem almak ve henüz oluşmamış bir gebeliğin oluşmadan yok edilmesini sağlamaktır. Bu ilacın ilişki yaşandıktan hemen sonra alınması en sağlıklı olanıdır. Fakat 72 saat içinde alındığı takdirde gebeliğin oluşmasını en aza indirgemeyi amaçlamaktadır.

Her İlişki Sonrasında Kullanılabilir Mi?

Norlevo ertesi gün hapı sadece ve sadece çok ama çok acil durumlarda kullanılmalıdır. Aslında uzmanlar bu tarz bir hapın yılda sadece iki kez kullanılmasını tavsiye etmişlerdir. Ertesi gün hapı olarak bilinen bu hap asla ama asla doğum kontrol yöntemi değildir ve de olamaz. Bu yüzden ilişki yaşanmadan önce önlem alınmalı ve daha sonra kötü bir sürprizle karşılaşılmamalıdır.

Norlevo Hapının Yan Etkileri

Norlevo hapı oldukça ağır ve bir o kadar da tehlikeli bir haptır. Bundan dolayı bu ilacı kullanmayı kesinlikle alışkanlık haline getirmemeye dikkat etmelisiniz. İlacı kullandıktan sonra vücudunuzda farklı tepkimelere sebebiyet vermişse eğer bir uzmana gitmeniz gerekebilir. İlacı içtikten sonra; Bulantı, sinirlilik durumu, karın ağrısı, baş dönmesi ya da adet bozuklukları bu ilacın sizde yan etki ettiğini gösteren en belirgin sebeplerdir.

Norlevo Ertesi Gün Hapı Hamileliği Kesin Önler mi?

Ertesi gün hapı yani Norlevo asla hamileliği yüzde yüz engellemez. Yaşanan ilişkiden sonra en erken zamanda bu hapı kullanmanız hapın etkisinin daha fazla olumlu anlamda sonuç alınmasını sağlar. Yani gebelik riskini en aza indirmeye çalışır. Gece yarısı bile bu tarz bir ilişki yaşamışsanız eğer hapın etkisinden faydalanmayı isterseniz nöbetçi bir eczane bularak norlevo yani ertesi gün hapını temin etmeniz sizlerin açısından en sağlıklı ve en güvenilir olanıdır.

Bir önceki yazımız olan Hemoroid Kremi Fitili ve Basur Tedavisi İlaçları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları