Ana Sayfa / Teknoloji / NLP NEDİR, NASIL UYGULANIR?

NLP NEDİR, NASIL UYGULANIR?

NLP NEDİR, NASIL UYGULANIR?

NLP, 1970’li yıllarda dilbilimci John Grinder ve matematikçi Richard Bandler’in belirli yeteneklere sahip bireylerin bu yeteneklerde mükemmellik kazanan bireylerin arasında bulunan farkları araştırmasıyla Kaliforniya’da ortaya çıkmıştır. Bu iki önemli insan, mükemmel becerili insanları modelleyerek diğer bireylerinde bu becerilere ulaşabilmeleri için gerekli teknikler oluşturmuşlardır.

NLP ( Neuro Linguistic Programming) Türkçe karşılığıyla Sinir Dil Programlaması, bireyin hayal ve hedeflerini gerçekleştirebileceğine inanmasını sağlayan bir düşünce veya davranış biçimidir. İnsan bedenini bir bilgisayar varsayalım, bu bilgisayarın nasıl kullanılacağını öğrenmemizi sağlar NLP( Neuro Linguistic Programming).

Bireylerin insanlarla iletişimi olarak da adlandırabileceğimiz NLP ( Neuro Linguistic Programming) merak, macera duygusu, neyin öğrenilmeye değeceği ve insanları nelerin etkileyeceğini öğrenme arzusuyla hayata ender bir öğrenme fırsatı gözüyle bakmaktadır.

Her davranışın insan içinde bir yapısı olur, bu yapıda değişiklik yapabilir veya modelleyebilirsiniz. Algılarımız gördüğü her davranışın yayarlı veya Zaralı olduğunu belirleyebilir. NLP( Neuro Linguistic Programming) benliğimizin ve diğer insanların dünyayı nasıl algıladığını açıklar. NLP( Neuro Linguistic Programming)’i öğrenen bireyler algı ve bilgilerini bir dönem imkânsız görünen tercihlerini gerçekleştirebilmek için yönlendirebilirler.

NLP( Neuro Linguistic Programming) yapanlarla yapamayanlar arasında ne fark var?

NLP( Neuro Linguistic Programming)’in ilk adımı bireylerin doğal davranışlarını incelemektir. Davranışın nasıl yapıldığını inceler, tanımlar, nasıl yapıldığını araştırır ve yaşamın her alanında bu davranışla yapılabilecek iş alanları ortaya çıkarır. Davranışlarınızı tanımlamayı öğrendiğinizde bunun hayat boyu nelere fayda ve sarar olacağını görebilmenizi sağlar NLP( Neuro Linguistic Programming).

NLP( Neuro Linguistic Programming)’in amacı, etkili iletişim kurma sürecini geliştirmektir.

NLP, mükemmeliyet ve kaliteyi muhatap alır. Göze çarpan bireylerin, bu göz alıcı davranışları nasıl elde ettiklerini araştırır, diğer bireyler için teknikler oluşturur. Bu süreç NLP için modelleme olarak adlandırılır.  Modelleme yapmak için kişisel deneyimlerimizi nasıl yapılandırdığımızı, değer ve inançlarımızı, duygularımızı nasıl oluşturduğumuzu ve iç dünyamızı nasıl yönlendirdiğimizi inceler. Hiçbir olay kendi içerisinde anlamlı değildir. Bireyler bir olaya farklı anlamlar yükleyebilir.

NLP( Neuro Linguistic Programming)’in en başarılı iletişimcileri göz önüne alarak diğer bireylerin iletişimi için gereken sistemli tekniği kurmuştur. Mükemmel insanları modelleme aracılığı ile pratik metotlar oluşturmuştur. Ayrıca NLP( Neuro Linguistic Programming) yalnızca teknik ve araçlardan oluşmaz. Merak, keşfetme ve eğlence duygusu üzerine kurlu bir düşünce tarzıdır.

Yaşam tarzını baştan aşağı değiştirmek yalnızca cesarete sahip bireylerin yapabileceği bir eylemdir. Belirli bir ana kadar çaba sarf ettiğini şeyleri bırakıp bambaşka bir hayatı yaşamaya çalışmak için gözü kara biri olmanız gerekir. Gerçek anlamda değişmek istiyorsanız ben olma kavramını bırakıp başka biri olmaya kendinizi hazırlamalısınız.

NLP bireylerin mükemmelliği yakalamasının hem sanatı hem bilimidir. NLP bir sanattır, her bireyin farklı bir düşünce ve davranış tarzı vardır. NLP bir bilimdir, başarılı davranış biçimlerinden yardım alır.

Şimdi sizlere Neuro Linguistic Programming’in kelime analizini yapalım.

Neuro: Hayattaki tecrübelerin sinir sistemi sayesinde 5 duyu organınızla algılanması ve işlenmesidir. Sinir sistemine yapılan bir göndermedir. Yaşadığınız olaylar zincirini zihninizde canlandırmanız olarak da anlatılabilir.

Linguistic : İnsan bedeninde bulunan sinirsel hücrelerin kodlandığı, sıraya konduğu, anlam verildiği dil sistemidir, sözsüz iletişim sistemi olarak da bahsedilebilir. Hayata bakış açınızı sözlerle ifade etmenizle ilgilenmektedir.

Programming: Belirlenen hedeflere erişebilmek için iletişim ve sinir sistemini organize etmek anlamına gelir. İstenilen sonuçlara ulaşmaya çalışırken düşüncelerinizin düzenlenmesi ve değiştirilmesi için gereken değerlerle ilgilenir.

NLP( Neuro Linguistic Programming), Türkçe anlamı ile Sinir Dil Programlaması hakkında edindiğiniz bilgileri kolaylıkla algılamanız için uzmanların yapmış olduğu tanımlama; NLP(Neuro Linguistic Programming) mükemmelliği çoğaltmak amacıyla, mükemmel becerileri modelleme yöntemidir.

Bir önceki yazımız olan Bedava Steam Kodları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları