Ana Sayfa / Genel / Mülakatları Geçmek İsteyenlere Öneriler

Mülakatları Geçmek İsteyenlere Öneriler

Yazılı sınavların ardından yapılan mülakatlar son zamanlarda pek çok kişinin takıldığı konulardan biri haline gelmeye başladı. Özellikle gençler tarafından büyük bir stres nedeni olan mülakatları geçmek için birkaç kolay ipucunu bilmeniz kısa sürede yol almanızı sağlıyor. Sizde mülakatlardan nasıl geçerim diyorsanız ve korkularınız varsa işte birkaç öneri…

  • Mülakat Yapan Kurumu Araştırın!

Mülakata gireceğiniz kurum ve ya şirket hakkında bilgi sahibi olduğunuzda daha emin bir mülakat geçirebilirsiniz. İnsanlar tanımadıkları şeylerden korkar ve tedirgin olurlar. Sizde tanımadığınız bir kurum için mülakata girdiğinizde aynı duyguları yaşayabilirsiniz. Böyle bir sorun yaşamak yerine mülakat öncesi ufak bir bilgi alışverişi yapın.

  • Kendinizi Strese Girdirmeyin!

Mülakatlar öncesinden bazı kişiler kendilerini stres altında hissederler. Aslında bu stresin temek nedeni mülakatı hayatın merkezine almak ve mülakat olumsuz biterse kendisinin de biteceğini düşünmekten geçmektedir. Sizde kendinizi mülakatın sonucuna bağlamadan önce mülakatın nasıl daha iyi geçebileceğine kafa yormalısınız.

  • Görüşünüze ve Konuşmalarınıza Dikkat Edin!

Görüntü olarak takım elbise giymek ya da sade kıyafetler tercih etmek mülakatlarda başarılı olmak isteyenler içintemel prensip olarak görülür. Ancak bütün mülakatlarda giyim kuşam kadar dikkat edilen bir diğer durum konuşmalardır. Heyecanlı olmanız, külhanbeyi gibi konuşmanız ya da lakayt konuşmalara girmeniz mülakatın seyrini değiştirecek temel etken olmaktadır. Bu nedenle dikkatli davranın.

  • Dinleyin!

Mülakat sırasında heyecandan karşınızdaki kişiler sözlerini dahi bitirmeden konuşmaya başlayabilirsiniz. Bu tür durumlar mülakatlarda istenmeyen durumlardandır. Bu nedenle dinleyin, düşünün ve cevap verin.

  • Kendinize Güvenin!

Mülakatın güzel geçmesiiçin ne yapacağınızı bilemiyorsanız bile kendinize güvenin yeterli. Güveninizi sağladığınızda mülakat size çok basit bir iş gibi gelecek ve olumsuz olsa da sizi üzmeyecektir. Kendinize güvendiğinizi hissettirdiğinizde mülakatı yapan kişilerden de olumlu bir karşılık alabileceksiniz.

  • Samimi Olun!

Yapmacık insanlar her zaman kaybeden taraf olur. Bunu sakın unutmayın. Samimi halinizi gösterin ve olduğunuz gibi görünme yolunu seçin. Başka biri gibi davranmaya ve ya mülakat sırasında size sorulan sorulara sadece sizi işe alsınlar diye cevap verdiğinizde işe alınma hayali kurmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları