Muhammed Ali Kimdir? Muhammed Ali Hakkında Herşey

Muhammed Ali, Dünya Ağır Sıklet Bok Şampiyonu, Afro Amerikalılar için idol, Müslümanlar için kahraman ve daha fazlası. Hem ringdeki benzersiz hareketleri hem de politik görüşleri nedeniyle tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran sporcu. İşte Cassius Marcellus Clay yani Muhammed Ali hakkında herşey.
Çocukluk dönemimizin kahramanlarından biri olan Muhammed Ali aslında bizim neslimiz’deki birçok kişiye boks sevdası aşılayan sporcudur. Henüz küçük yaşlarda başlayan boks hayatı onu şampiyonluğa götürecektir.

12 yaşındayken eğtim alan Jr kısa süre içinde bu sporu benimsedi ve hayatına işledi. Amatör maçlardan hep galibiyet ile ayrıldı ve profesyonelliğe yaklaştı. 18 yaşında ilk resmi boks maçına çıkan Clay rakibini nakavt ederek ringden galibiyet ile ayrıldı.

Bu maçın ardından dikkatleri çeken Clay roma olimpiyat oyunlarına katıldı ve buradan da galibiyet ile ayrıldı. Bir yandan boks maçlarına hazırlanan Cassius diğer yandan Amerika’da uygulanan ırkçılığa karşı mücadele ediyordu. Halkının acısını Ringlerden çıkaran Clay her maçından galibiyet ile ayrıldı ve sonunda Sonny Liston ile çıktığı kemer maçından da galibiyet alan Cassius artık Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonu Olmuştur.

Daha 22 yaşındakey Ağır Sıklet Boks Şampiyonu olan Clay bir anda tüm dünyanın ilgi odağı haline geldi. Basına verdiği demeç ise herkeste şok etkisi yaptı. Clay artık islam dinini seçmiş ve adını Muhammed Ali olarak değiştirmiştir.

İslam dinini seçtikten sonra Malcolm X ile beraber uzun süre takılan Ali, halkının dertlerini omuzuna alıp bu şekilde maçlara çıkmaktaydı.

Ali en hızlı dönemlerini yaşar. Başta Amerikan halkı olmak üzere tüm dünyada büyük sevgi ile karşılanan Ali için şiirler yazılıp sloganlar atılır. Derken Vietnam savaşı baş gösterir ve Ali askere çağrılır. Bunu reddeden Ali vietnam’a gidip savaşmayacağını söyler. ABD hükümeti bu tutumundan dolayı Ali’yi 10 yıl hapse ve 5 bin dolar para cezasına çarptırılır ancak hapis cezası da kefaretle ödenir.

Boks yasağının ardından 1971 yılında ringlere dönen Ali Kaldığı yerden devam eder ve unvanını almayı başarır.

1978 yılında Spinks ile yaptığı maçta kemerini kaybder. Bunun üzerine aynı yıl içinde ikinci maç düzenlendi ve Ali kemerini tekrar kazanarak 3. kez Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonu olur.

Son şampiyonluğunun ardından iyice yaşlanan ali unvanı ile beraber ringlere veda eder. 1980 yılında başgösteren Parkinson hastalığı sonrasında boksu tamamen geride bırakır. 3 kez Dünya Ağır Sıklet Boks Şampiyonluğunu elde eden Muhammed Ali 2014 yılında dünyaya veda eder.

Son olarak Muhammed Ali gelmiş geçmiş en hızlı boksörlerden biridir ve rakipleri ona yumruk atmak için neredeyse tüm gücünü kullanmaktaydılar.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button