Ana Sayfa / Kişisel Gelişim / Motivasyon Nedir? Motivasyon Teknikleri Ve Sözleri

Motivasyon Nedir? Motivasyon Teknikleri Ve Sözleri

Motivasyon Sizi bir işi bir eylemi yapmak için güdüleyen iç dürtülerdir. Teknik olarak motivasyon, hedefe ulaşmak için ihtiyaç duyduğunuz enerjidir. Çoğu insanlar hayatta bir şeylere ulaşmayı amaç edinir. Ancak, herkes bu çabada başarılı olmayabilir. Bunun sebebi, bir şeye ulaşmak için bir hayalin yeterli olmamasıdır, ek olarak hedefe ulaşmak için güçlü bir arzuya ve enerjiye sahip olması gerektiğidir. Örneğin, bir kitap yazmak belki de yıllardır süren bir hayaliniz olabilir. Kitabın başarısı sonucu insanların etrafınızda toplanması, kitaptan elde edeceğiniz yüksek gelirleri hayal edebilirsiniz. Kitap için bir konu da bulmuş olabilirsiniz. Edebi yeteneğiniz çok iyi olabilir. Ama bunu yapmak için motivasyon yeterli değilse, siz bu kitabı yazamazsınız yazsanız bile yayınlayamazsınız.

Motivasyonu arttıran nedenler

  • Ya çok zorda kalırsınız ve o işi yapmaktan başka çareniz kalmaz.
  • Ya da yüksek bir arzu duyarsınız ve siz bunu bastıramazsınız.

    Bunun dışında, öz saygınızı kazanmak, etrafın saygısını kazanmak, kendinizi iyi hissetmek için başarıya aç olmak gibi nedenler de motive edicidir. Motivasyon, işi yapmak ve gerçeğe dönüştürmek için size eyleme geçmeyi sağlar. Bir hedefiniz varsa ve siz o hedefe ulaşmak için kendinizi şartlandırmıyorsanız, yine motivasyon düşük kalacaktır.


İnsanlarda motivasyonu düşüren şeyler

● Düşük benlik saygısı
● Kendine inanç eksikliği
● Tembellik
● korku( başarısız olursam elalem ne der)
● Başka insanların- düşünceleri ile hareket etmek
● Yeterli zaman olmaması
● Gereksiz erteleme alışkanlığı

Bazen insanlar girişmekten korkarlar, Yaşamda önemli bir şey elde edememelerinden dolayı, sıfır motivasyon hep hayatlarının odağında olur. kendilerine acıma duygusuna kapılırlar. Kaderi suçlarlar, sorgularlar. Bu tür mazeretlerin arkasına saklanırlar.

Motivasyon Arttırma Yolları
Eğer yeni ve zorlu şeyleri denemenin gerekmediğini hissettiğiniz monoton bir yaşam sürdürüyorsanız, motivasyonunuz yerlerde sürünüyor demektir. Hayatınızdaki eksik motivasyonu yeniden inşa etmek için size bazı basit önerilerde bulunacağız. Başarıyı elde ettiğinizi hayal edin. Çoğu zaman, başlangıçta insanlar hedeflerini coşkuyla belirliyor ve onlara doğru çalışmaya başlıyorlar. Ancak, bir noktada coşkularını kaybediyor ve planlarını bırakıyorlar. Bu gibi durumlardan kaçınmak için, hedeflerinizi açıkça ortaya koymanız gerekir, onları tanımlamanız önemlidir. Hedefinize karar verdikten sonra, eylemin sonucunu zihninizde görselleştirmeye çalışın. Örneğin kilo vereceksiniz, o halde eyleme geçtiğinizi hayal edin. 3-5 ay sonra tüm yağlardan kurtulmuş biri olarak çevreniz sizi konuşacaktır. Bunu hayal edin. Çikolata ve patates kızartmalarından daha çekici değil mi? Kendinize bir kez olsun inanın. Hiç pişman olmayacaksınız.

Son olarak bir önceki yazımız olan Korkular gerçeğe dönüşür başlıklı makalemizde güveni yüksek bolca para kazanan mutlu bir kadın olmuştur. Öğrenilmiş çaresizlik, Kişisel Gelişim ve Kişisel gelişim dersleri hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. İncelemeniz sizin için faydalı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları