Eğitim

Montessori Eğitimi Geliştirilmesi Ve Nasıl Uygulanır?

Montessori eğitimi, tüm eğitim camiasında çağ atlatan bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Geçmişten günümüze ulaşan bir eğitim sistemi olan Montessori eğitimi, klasikleşen eğitim anlayışından farklılaşmıştır. Bu eğitim türünde temel olarak kişiliğin oluşması hedef olarak belirlenmiştir. Her bir çocuğun kendine özgü bir öğrenme kapasitesinin bulunduğunun bilincinde olan sistemde, temel kişilik oluşumu desteklenir. 0 ila 6 yaş grubunda bulunan çocuklarını gelişimini desteklemek amacıyla uygulanan sistemde çocuklara bilgiyi ezberletmek yerine farklı metotlar uygulanmaktadır. Çocuklar, bu sistem sayesinde bilginin somutlaştırılarak materyallerle öğrenilmesi sağlanır.

Montessori Metodunun Geliştirilmesi
Montessori metodu ve eğitimi, İtalyan doktor, pedagog ve antropoloji profesörü Maria Montessori tarafından geliştirilmiştir. İtalya’nın ilk kadın doktoru unvanına sahip olan Maria Montessori, çocukların kişiselliğine uygun olan bir pedagoji geliştirmeyi başarmıştır. Maria Montessori, bu yöntem ve sistem sayesinde eğitimde yeni bir çağın başlamasını sağlamıştır. Bu sistemde çocuklar ödüllerden, cezalardan, yaşça büyükler kurgulanan eğitimden, oyuncaklardan, şekerlerden, öğretmen masasından ve toplu derslerden çok fazla hoşlanmadıkları belirtilmiştir.

Çocukların tüm bunların yanı sıra özgür seçimden, hatalarını kendi kendine denetleme isteğinden, hareketli olmaktan, sessiz bir ortamdan, sosyal ilişkilerinin kendileri tarafından kurulmasından ve başkaları tarafından dayatılmamasına, çevrenin düzenli ve temiz olmasından, özgürce hareket edebilecekleri bir disiplinin varlığından, kitapsız okuma ve yazma etkinliğinden alıştırmaların tekrar edilmesinden hoşlandıkları gözlemlenmiştir. Genel kanının aksine birçok farklılığın bulunduğu sistemde kullanılan metot da bir o kadar özgündür.

Montessori Eğitim Metodu
Montessori eğitim metodunda verilen eğitim, standart eğitimden ayrışarak çocukların özgür ve kendi bireysel öğrenme becerilerini hızlı bir şekilde ilerlettikleri ortaya koymaktadır. Çocuğun bilişsel becerilerinin gelişmesi için, materyaller kullanılması gerektiğinin savunulduğu metotta çocuk gelişiminde en önemli yaş grubu 0 ila 6 yaş arasında olduğu vurgulanmaktadır. Bu yaş grubunda çocukların, soyut kavramları öğrenebilmesi ve kavrayabilmesi adına somut malzemelerden destek alınması savunulmaktadır. Bu sayede çocuklar ellerini kullanarak, hissederek ve görerek materyaller sayesinde öğrenme fırsatı yakalarlar.

Bu sistemde her çok özel ve tek olarak kabul edilmektedir. Montessori sisteminde eğitim insan kişiliğinin göz önüne alınması sayesinde gerçekleşir. Tek ve özel olarak lanse edilen çocuk, kendine has bir varlık olarak tanımlanmıştır. Bu sistem ile eğitim gören çocuk etrafındaki maddesel dünyayı absorbe ederek gelecekte yetiştireceği kişi modelini biçimlendirir. Çocuk insanların mimarıdır mottosundan yola çıkarak kendi iç seslerini dinleyen çocuklar geleceklerini hür iradeleri ile şekillendirirler. Yetişkinlerinse bu gelişmeye etki etmeleri mümkün değildir çünkü çocukların geleceklerini hangi şekilde inşa edeceklerini bilmezler. Yetişkinlerin çocuklara müdahale etmesi, inşa sırasında tahriplere yol açar.

Montessori eğitiminin verildiği okullarda çocukların diledikleri objelerde diledikleri vakitte ve diledikleri lokasyonlarda çalışma imkanı bulurlar. Çocuklara diledikleri kadar tekrar etme imkanının sunulduğu bu sistemde erkenden öğrenen bir çocuğun farklı bir çalışmaya geçebilme ihtimali de vardır. Maddelerdeki hatanın kontrol edilmesi çocuğun kendi hatasını bulmasıyla gerçekleşir. Başka birinden uyarıya, onaya ve düzeltmeye gerek kalmaz. Bu durum, çocuğun kendi kendisini düzeltmesine imkan tanır. Bu sayede yetişkinden bağımsızlaşmak doğal olarak gerçekleşir.

Montessori eğitiminde amaç, çocukların kişiliğini oluşturmak için özgün bir dünya yaratmaktır. Çocuk, kendi kendine geliştirebileceği ve hareket özgürlüğünü elde ederek öğrenmeyi amaç edinen sistemi betimlemektedir. Çocuk için hazırlanan çevrede çocuğun kişiliğin oturması için kişisel gelişimini destekleyen ve özgürlük tanımaktır. Kişiye özgü bir eğitim hedeflenmektedir. Bu sayede çocuk kendi kişisel becerilerini ve ilgi alanlarını kendisinin belirlediği hızla geliştirir. Bunun yanında dikkatini yoğunlaştırmayı kendi kendine öğrenir. Ayrıca çalışma azmini ve zevkini geliştirir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu