Mobil PUGB Kasma Sorunu Nasıl Çözülür?

Mobil PUGB Kasma Sorunu Nasıl Çözülür?

PUBG, piyasaya giriş yaptığı ilk günden bu yana oyun dünyasını değiştirmeye, yenilikler getirmeye ve rekorlar kırmaya devam etmekte. 11 ay gibi kısa bir sürede 25 milyondan fazla oyuncuya sahip olan oyun, hem Steam alanında hem de diğer oyun ve yayıncı platformlarında yıllardır rekorlarını elinde bulunduran oyunların tamamını tarihe gömmeyi başarmıştır. Hayatta kalma oyunu olmasından dolayı rekabete ve hıza dayalı olmasından dolayı dikkatleri üzerine çekmiş, ülkemiz dahi başta olmak üzere dünya üzerindeki birçok ülkenin gündeminde yer almayı başarmıştır. Steam üzerinden 70 TL’ye satılan oyun, birçok kişinin ekonomik sorunları nedeni ile elde edememesine neden olmuştu. Yapımcı şirket, oyunun mobil sürümünün geleceğini ve tamamen ücretsiz olarak sunulacağına dair paylaşımlarda bulunması ile birçok kişiyi heyecanlandırmıştı.

Nihayet geçtiğimiz hafta tüm dünya ile beraber ülkemizde de hem Android hem de İOS platformlarında sunulmaya başlanan oyun bazı kişiler için zülüm haline gelemeye başlamış durumda. Binbir zorluklarla yüksek boyuttaki oyunları telefonlarına indiren kişiler, oyuna ilk giriş yaptıkları andan itibaren telefonlarının donduğunu, yüksek oranda kasmalar meydana getirdiğininden bahsetmekteler.  Bu konu üzerinde birkaç gündür yaptığımız araştırmalar sonucunda Mobil PUGB Kasma Sorunu Nasıl Çözülür? sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Eğer kullandığınız akıllı telefonlar düşük bütçeli bir şekilde alınmış ise sistem özelliklerinin düşük olduğunuzu söyleyebiliriz. Bu durum oyun içerisinde doğal olarak kasma ve donma sorunları, düşük FPS alımının meydana gelmesine neden olmakta. Sistem özelliklerinin altında kalan telefonlar için kasma ve donma sorunlarına çözüm bulmak neredeyse imkansız olarak gösterilmekte.

Eğer orta ve yüksek segment değerlerine sahip bir telefonunuz var ve oyun sırasında düşük FPS, kasma ve donma sorunları yaşıyorsanız bu durumun telefonlarınız ile ilgili bazı ayarlar yapmanızı isteyeceğiz. Mobil PUGB Kasma Sorunu Nasıl Çözülür? sorusunun cevabını arıyorsanız yazımız içerisindeki adımları eksiksiz ve doğru bir şekilde yapmanız gerektiğini belirtelim. Bu konu ile ilgili yapılması gerekenlerden bahsedecek olursak;

RAM Temizliği

Bilgisayarlarda olduğu kadar telefonlarda da RAM kullanımının oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz. Akıllı telefonların kullanımı sırasında arka planda açık bırakılan her uygulama cihazın RAM tüketimini artırmakta olup oyunlardan istenilen performansların alımını engellemektedir. Farkından olmadan arka planda açık bıraktığınız Instagram, WhatsApp, Facebook gibi uygulamalar, cihazlarının RAM’lerinin neredeyse yarısını tüketmektedir. Bu nedenle oyunlara giriş yapmadan önce muhakkak arka planda çalışan uygulamaları kesinlikle kapatmanızı öneriyoruz. Bu konuda Clean Master gibi uygulamalardan destek alabilirsiniz.

Oyun Ayarları

Oyun içerisinde varsayılan olarak gelen ayarlar cihazların durumuna göre belirlenmediği için kasma ve donma problemlerinin meydana gelmesine neden olmaktadır. Oyunun Türkçe dil desteği gelmesi ile beraber Ayarlar bölümünden grafik alanına giriş yaparak telefonlarına göre düşük ya da orta grafik seviyelerini seçebilirler. Bu sayede oyundaki kasma ve donma sorunlarını ortadan kaldırabilirsiniz. Eğer bu yöntemlerde işe yaramaz ise telefonlarınızı değiştirmekten başka çareniz bulunmaktadır.

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button