Ana Sayfa / Sağlık / Mideye Kramp Neden Girer?

Mideye Kramp Neden Girer?

mideye kramp neden girer

Mideye Kramp Neden Girer?

Genelde sağlıksız beslenenlerin yaşadığı bir sorun olan mide krampları kişinin zor durumda kalmasına yol açabiliyor. Peki mideye kramp neden girer?

Genelde gazlı yiyecekler tüketmek, sağlıksız besinleri tercih etmek ve aşırı yemek yemek mide kramplarına neden olabilir. Gıda zehirlenmesi ya da aşırı gazlı yiyecekler ve içecekler kullanmak mideye kramp girmesine neden olabilir. Kadınlarda ise durum yumurtalıklar ve rahimle ilgili sorunlardan da kaynaklanabilir.

 

Mide Krampının Nedenleri

Kadınlarda mideye kramp neden girer merak ediyorsanız, öncelikle rahim ya da yumurtalıklarla ilgi problemin olup olmadığı kontrol edilir. Onun dışında, bazı gaz yapan yiyeceklerin tüketilmesi, adet sancıları, kist ve miyomlar ya da safra kesesi rahatsızlıklarında bu sorun yansıyan ağrılar şeklinde görülebilir.

 

Mide Krampı Tedavisi

Mide kramplarında tedavi ilk anlarda sıcak kompres uygulamalarıyla söz konusu olur. Orta ve hafif ağrılar, ağrı kesicilerle giderilebilir. Ancak ciddi bir ağrı söz konusu olduğunda daha kapsamlı bir tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Özellikle farklı bir ağrının mideye kramp yapması ciddi sorunlara neden olabileceği için dikkat etmeniz gereken birçok husus vardır. Alkol ve sigara da ciddi mide sorunlarına neden olabilir.

Mide Krampı Erkeklerde Neden Olur?

Kadınlardan sonra erkeklere geldiğimizde erkekte mideye kramp neden girer merak edenler genelde idrar yolları enfeksiyon ve apandisit gibi sorunlardan şüphelenebilir. Ancak büyük bir ihtimalle, gaz çıkmadığı için bu sorun yaşanıyordur.

Mide kramplarının nedenleri, başta hareketsizlik, su tüketiminin az olması ve gaz yapıcı yiyeceklerin çok yenmesidir. Genelde 15 dakikalık bir yürüyüş ve bacakları hareket ettirmek gaz çıkmasını sağlayacak, kişi rahatlatacaktır. Reçetesiz ağrı kesiciler kullanılarak ağrının giderilmesi sağlanabilir. Özellikle mide krampları söz konusu olduğunda sıcak kompres çok iyi gelmektedir.

 

Son olarak bir önceki yazımız olan Baş Ağrısı ve Kalp Çarpıntısı Neden Olur? başlıklı makalemizde baş ağırıs nasıl geçer, baş ağrısı sebepleri ve baş ağrısı ve kalp çarpıntısı hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. İncelemeniz sizin için faydalı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları