Sağlık

Mide Yanması Nasıl Geçer?

Midemiz sindirim sistemimizde yer alan önemli organlardan biridir. Aldığımız gıdalar burada asitler yardımı ile parçalara ayrılarak öğütülür ve ayrıştırılır Bu organımızda meydana gelebilecek rahatsızlıklar tüm vücudu olumsuz yönde etkilemesi kaçınılmazdır.

Mide yanması yaygın olarak rastlanan bir şikayettir. Sık aralıklarla tekrar etmediği takdirde korkulacak bir durum yoktur. Ancak sürekli olarak, hemen her beslenmeden sonra yaşanıyorsa tedbir almakta fayda vardır. Zira başka hastalıklara davetiye çıkarması muhtemeldir.

Mide Yanması Neden Kaynaklanır?

Mide yanması hissi boğazda ve midede birlikte yaşanan yanma hissi nedeni ile rahatsızlık veren bir durumdur. Midemiz, yiyecekleri sindirmek için asit üretir. Ürettiği asit miktarının yüksek olduğu zamanlarda bu mide yanmasına neden olur. Yüksek asit üretmesinin nedeni de sindirimi zor besinler tüketmiş olmamızdır. Midenin salgıladığı aşırı miktarda asit mide duvarına zarar verir ve bu da mide yanması şeklinde hissedilir.

Reflü diye tabir edilen hastalık mide yanmasının kronikleşmiş halidir. Mide ile yemek borusu arasındaki kasın görevini yapamamasından kaynaklanır. Midenin ürettiği asitler bu kasın yeteri kadar çalışmaması nedeni ile gırtlak bölgesine sızar ve bu da boğaz ve göğüs bölgesinde yanmaya neden olur.

Mide Yanması Nasıl Geçer?

Tamamen beslenme şeklimiz ve türü ile bağlantılı olarak yaşandığından, beslenme düzenimizde yapacağımız değişiklerle geçmesi muhtemeldir. Bunun için aşağıdaki beslenme şekilleri önerilebilir.

  • Tam tahıllar: İçerdiği mineraller ve vitaminler bakımından son derece zengin bir içeriğe

sahip olan arpa, buğday, esmer pirinç gibi tahıllar lifli yapıları nedeni ile sindirim sistemine iyi gelmektedir.

  • Süt: Mide yanması sırasında aşırıya kaçmamak şartı ile birkaç yudum süt içmek yanmanın hafiflemesine yardımcı olur.
  • Sebze Grubu Yiyecekler: Sebzeler ağır yiyecekler olmaması nedeni ile sindirim sistemine girdiklerinde mideyi yormazlar. Özellikle çiğ ya da haşlanmış olarak tüketildikleri takdirde

mide yanmasına karşı son derece etkilidirler.

  • Meyve Grubu Yiyecekler: Asit miktarı yüksek olan kivi, portakal, ananas, mandalina gibi meyveler tüketmek, mide yanması için ideal çözümlerin başında gelir. İçerdikleri lifler bakımından sindirimi kolay olduğundan mide asitinin artmasına izin vermezler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu