Sağlık

Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Vücudumuz son derece kusursuz bir mekanizma olmakla beraber bazı zamanlarda çeşitli nedenlerden dolayı arıza gösterip hastalanabilir. Ağrı çekmeyi, hastalanmayı elbette hiç kimse istemez. Metabolizmada meydana gelen küçücük bir aksaklık tüm vücudu etkiler. Dolayısı ile bir ağrı veya rahatsızlık vücudun tamamından bağımsız bir durum değildir. Mide Bulantısı da bunlardan biridir.

Mide Bulantısının Nedenleri

Mide bulantısı insanda kusma isteği ve ihtiyacı oluştuğu hissi veren ve genelde kusma ile sonuçlanan bir durumdur. Kötü bir his olmakla beraber hastalık olarak değerlendirmek abartılı ve yanlıştır. Mide bulantısına ilaveten kişi ishal, baş dönmesi ve kusma da yaşadığı takdirde derhal en yakın sağlık kuruluşundan yardım alması gerekir. Bu belirtileri yaşayanlar rahatsızlık geçene kadar özellikle beslenmesine son derece dikkat etmelidir.

Mide Bulantısına Hangi Gıdalar İyi Gelir?

Beslenme insan vücudu için son derece önemlidir. Yanlış beslenme birçok hastalığı davetiye çıkardığı gibi doğru beslenme pek çok rahatsızlığı tedavi eder. Mide bulantısı için zencefil en etkili çözümdür. Özellikle papatya çayı ile birlikte alındığında limonun da faydası olur. Nane hem güzel kokusu hem de özünde barındırdığı aroması ile mide bulantısını keser. Tuzlu kraker, tuzlu ayran tüketmek de mide bulantısını dindirmeye katkı sağlar.

Mide Bulantısı İçin Diğer Öneriler

  • Temiz hava her zaman faydalıdır; derin nefes alarak içinize çekin, yürüyüşe çıkın.
  • Şayet bir aracın içinde seyahat halindeyseniz gidiş istikametin tersine oturmayın.
  • Yemek yedikten sonra hemen yatmak yerine midenizin yediklerinizi sindirmesi için hareket edin.
  • Ani hareketlerden mümkün olduğunca kaçının.
  • Aşırı kahve tüketiminden ve asitli içeceklerden mümkün oldukça az tüketmeye çalışın.
  • Vücuttaki sıvı kaybının düşmesine izin vermeyin ve bol miktarda su için.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere mide bulantısı bir hastalık değildir ancak, sık tekrar etmesi halinde bazı hastalıkların habercisi olabileceğinden, bir doktora görünmenizde yarar vardır. Ayrıca kadınlarda mide bulantısı hamilelik başlangıcında olduklarının da işareti olabilir. Her ne sebepten olursa olsun mide bulantısıgenelde çabuk geçen bir durumdur ve bu durumu yaşayanların endişe etmesine gerek yoktur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu