Ana Sayfa / Sağlık / Microgynon Doğum Kontrol Hapı Kullanımı Ve Yan Etkileri

Microgynon Doğum Kontrol Hapı Kullanımı Ve Yan Etkileri

Microgynon Doğum Kontrol Hapı Kullanımı Ve Yan Etkileri

Doğum kontrolünde kullanılan ilaçlardan bir diğeri de Microgynon doğum kontrol hapıdır. Bu hap gebe kalınmasını önleyen ve yaklaşık 12 saate kadar korunmayı sağlayan etkili bir korunma şeklidir. Kontrol altına alınmasını istediğiniz cinsel yaşantınızı daha rahat bir şekilde yaşamanıza izin veren bir yöntemdir. Bu ilacı kullanmadan önce bir uzmandan konuya ilişkin bilgiler alınırken rahatsızlıklar hakkında detaylı bir şekilde görüşülmesi ve buna ilişkin bir kullanım gerçekleştirilmesi en doğru olanıdır. Örneğin migren hastalığı olan kişi ya da kişilerin bu ilacı kullanmaları dâhilinde baş ağrılarının daha sıklıkta olacağını ve şiddetinin de bir o kadar artacağı bilgisini almalı ve bu riski göze alarak kullanması gerekmektedir.

Microgyno gebeliği kontrol altına almayı amaçlayan bu hapın kullanımının önerilmediği diğer bir kişi ya da kişiler ileri yaş grupları içinde bulunan bayanlar oluşturmaktadır. Aynı şekilde yine aşırı sigara tüketimi ve alkol kullanımını fazla olan kişilerin de microgynon doğum kontrol hapını uzaman doktorların gözetimi altında kullanmaları tavsiye edilmektedir. Kilo problemi olan yani obezite sorunu yaşayan kişilerde kalp rahatsızlıklarını tetikleme riski taşımasında dolayı da bu tarz hapların kullanılması pek tavsiye edilmemektedir.

Herhangi bir kalıtsal rahatsızlığı olan kişiler doğum kontrol haplarını kullanmadan önce kesinlikle bir sağlık testinden geçmelidirler.

Microgynon Doğum Kontrol Hapı Kilo Aldırır mı?

Doğum kontrol hapını kullanmak isteyen hemen her bayanın aklındaki sorulardan birisi de kilo alır mıyım acaba sorusu ve korkusudur. Birçok kadın bu konuya bağlı olarak gereğinden fazla endişeye kapılır. Microgynon doğum kontrol hapları üzerinde yapılan araştırmalar kilo aldırmadığını belirtmiştir. Fakat bazı haplar hormonlarda su tutması yapmasından dolayı bazı bayanlarda su tutulmasına nazaran bir kaç kilo artışı olabilir. Bunun dışında kişiye aylık olarak kilo aldırma gibi bir riski mevcut değildir. Diğer söylenen konu ise her bayanda yaşanacağının göstergesi anlamına gelmez. Genel anlamda kullanılan hiçbir doğum kontrol hapı ya da hapları ne kilo almanızı sağlar ne de zayıflamanıza neden olur. Doğum kontrol hapları tam anlamıyla daha sağlıklı bir cinsel birliktelik için kullanılan ilaçlar olmasından dolayı bayanların akıllarında bu tarz bir soru yaşanmamasını ve birlikteliklerinden sonra akıllarında oluşabilecek herhangi bir tedirginlik yaşanmaması gerekir.

Microgynon Doğum Kontrol Hapının Yan Etkileri

Her ilacın yan etkilerinin olabildiği gibi gebelik önleyici olarak üretilen microgynon hapının da yan etkileri bulunmaktadır. Bunlardan bazısı ;

-Hafif bir ilaç olmasına karşın bazı durumlarda mide bulantısı hatta ve hatta kusma meydana gelebilir.

-Göğüslerin yapısında hissedilir bir şekilde gerginlik ya da şişkinlik.

-Kilo sorunu yaşayan ya da yaşamayan her kesim için geçerli olan aşırı yorgunluk ve vücutta ağırlık hissi.

-Psikolojik anlamda daha fazla hassas bir dönemlerin yaşanması ve bunu çevreye da yansıtması

-Genelde yüz ya da el bölgelerinde koyu kahve lekelerin oluşabilmesi.

-Cildin eskiye nazaran daha fazla hassas olmasına karşın güneşten daha fazla etkilenmek ve buna nazaran da güneşin verdiği etkiyle birlikte lekelerin daha fazla koyulaşarak çoğalması.

-şiddetli baş ağrıları migrenin başlamasını tetikleyebilir.

-Bu etkiler genel anlamda yaşanması ihtimali yüksek olan yan etkiler olmakla birlikte çok nadir de olsa gözlerde hissedilen göz hassasiyeti de Microgynon doğum kontrol hapının yan etkileri arasında yer almaktadır.

Fiyatı gayet makul olan bu ilacımızın piyasa değeri ortalama olarak eczanelerde 13.80 tl ila 14.50 tl arası değişmektedir.

Bir önceki yazımız olan Doğum Kontrol Hapı İsimleri Fiyatları 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

yorumlayın

  • Merhaba ben iki buçuk yıldır eşimden ayriyim bu hafta sonu geri dönmeyi düşünüyorum microgynon hapi aldım ama adetimin 7. Günü bugün kullansam etki eder mi bir haftalık ilişkide şimdilik olmicak hamile kalma riskim nasıl olur kullanabilirmiyim bugunden itibaren baslasam hap etki gosterir mi yardımcı olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları