Meyvelerin İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkileri

Meyveler cildinizi esnek ve nemlendirir. Meyvelerden alınan gerekli vitaminler, mineraller ve antioksidanlar cildi besler; böylece radyant cildinizi uzun süre korur. Aslında, ticari antisivilce kremlerini kullanmaktan sıkıldıysanız, elmaları ya da muz gibi meyveleri günlük diyetinize dahil etmeyi deneyin ve aknenin çok çabuk kaybolduğunu görün. Akne, herhangi bir yaştaki insanları etkileyebilecek en rahatsız edici cilt bozukluklarından biridir. Diyetinizde çok miktarda meyve bulunması durumunda, pahalı dermatolojik kremleri tercih etmekten ziyade doğal olarak bu sorunu engelleyebilirsiniz.

Akne çoğunlukla deri enfeksiyonlarından ve dermatolojik sorunlardan kaynaklanır, ancak bu tür döküntülerin başka sebepleri de vardır. Elma akne tedavisi için en iyi seçenektir. Kabızlığı kontrol etmeye yardımcı olan yüksek bir pektine sahip olan elmanın cilt için iyidir. Muz, aynı zamanda, kabızlığı daha da hafifleten lif bakımından yüksek olduğu için aknenin hafifletilmesine de yardımcı olur. Meyvelerin mükemmel temizleme özellikleri vardır ve sizi cilt bozukluklarından korur.

Gün boyunca üzümler, cildinizi ve vücudunuzu temizlemeye yardımcı olur. Meyveler cildinizi canlandırır ve fark etmediğiniz küçük hasarları onarır, limon suyu yavaşça akne lekelerinden gelen izleri ve yara izlerini yok eder. Diyetinizdeki meyvelerin dışında, diğer yemek alışkanlıklarınızı da düzenlemeyi deneyin. Vücudunuzdaki belirli hormonları arttıran ve böylece akneleri arttıran kafein tüketimini azaltın. Kırmızı et ve süt alımını da azaltın, çünkü hormonal dengenizi şiddetlendirir ve akneye neden olur. Bitkisel sabun veya yumuşak yüz yıkama jelleri ile sık sık yüzünüzü yıkayarak cildinizi temiz tutmalısınız.

Meyvelerin Saçlar Üzerindeki Olumlu Etkisi

Meyvelerin cildinizin parlaklığını arttırması gibi, sağlıklı ve uzun saçlara da büyük katkıda bulunurlar. A vitamini saçınıza parlaklık kazandırır ve aynı zamanda dokusunu da yumuşatır. Eğer aç karnına tükettiğiniz meyveleriniz varsa, bu öğün saç dökülmesini ve saçlardaki erken grileşmeyi önleyecektir . Turunçgiller mükemmel saç uyarıcılarıdır. Turunçgillerdeki C vitamini içeriği de saç dökülmesini önler ve saçınızı parlak ve sağlıklı tutar. Kivi, çilek ve ananas gibi meyvelerin de saç uzamasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Meyveler sağlıklı saç uzamasını sağlamanın yanı sıra saçlarınızı yumuşak tutar. Saç sağlığınız için meyvenin faydalarından faydalanmak için saç maskeleri yapabilirsiniz. Kavun ve muz, evde saç bakımı için birçok güzellik uzmanı tarafından tavsiye edilir. Ayrıca limon suyu ve aloe vera karışımı yapabilirsiniz. Bir önceki yazımızda meyve kabuklarıyla ilgili makale hazırladık yararlarından bahsettik inceleyin isterseniz.

Bilgi:Meyve Kabuklarının Yararları Nelerdir?

Yaptığınız karışımı saçınıza cömertçe uygulamalısınız. Hazırladığınız macunu yaklaşık 45 dakika boyunca tutmalı ve sonra saçınızı hafif şampuanla iyice yıkamalısınız. Bu paketler sadece saç kalitesini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda kepek ve kaşıntı gibi kafa derisi bozukluklarını da ortadan kaldırır. Avokado içinde de saç için çok iyi olduğu bilinen E vitamini vardır. Avokado saç maskeleri saçları güçlendirir ve saçınızın erken grileşmesini geciktirir. Hindistan cevizi de sağlıklı saç büyümesi için çok iyidir. Hindistan cevizi yağı saç bakımı için dünya çapında yaygın olarak kullanılmaktadır. Son zamanlarda yapılan  araştırmalar, sebze, tam tahıl ürünleri ve meyvelerin daha fazla tüketilmesinin, multimorbidite riskini azaltabileceğini göstermektedir.

Meyve Mi Meyve Suyu Mu?

Meyveleri taze olarak yemenin, tüm faydalarını elde etmenin en iyi yolu olduğu düşünülse de, meyve suları da kolay ve sağlıklı seçeneklerdir. Tabii ki, meyve suyu fazladan koruyucu veya katkı maddesi içermeyen % 100 meyveden oluşuyorsa, o zaman aynı besin değerine sahiptir. Meyve suyunun raf ömrünü arttırmak için koruyucu maddeler ve katkı maddeleri eklenir. Ev yapımı meyve suyuna, suni tatlar ve koruyucular eklemediğiniz sürece tüm meyvelerle aynı lif içeriğini içerir. Bununla birlikte, eğer marketten satın alınırsa, bu meyve suları, güçlü işlemden sonra eşit lif içeriğine sahip olmayabilir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button