Sağlık

Meyve Kabuklarının Yararları Nelerdir ?

Elmalar, kayısılar, yaban mersini, incir, üzüm, armut, erik, kuru erik, kuru üzüm, ahududu ve çilek gibi dünyanın en sağlıklı meyvelerinin yenilebilir derileri, meyvenin hayatındaki önemli biyolojik aktivitelerdir. Cilt, meyvenin güneş ışığı ile etkileştiği yerlerden biridir ve ışığın farklı dalga boylarını emen çeşitli renkli pigmentler oluşturur. 

Karotenoidler ve flavonoidler de dahil olmak üzere bu pigmentler, sağlığımızı ve beslenmeyi koruyan besinler olarak iyi araştırılmaktadır. Üzüm gibi bütün meyvelerin derileri aslında kanser riskini azaltma ve ultraviyole ışığın korunmasına yardımcı olma yetenekleri için çalışılmıştır. Ne yazık ki, meyvelerin sulu olduğu zaman, her zaman meyvenin dokusundan zevk almıyoruz.
 

Taze Meyvelerin Ön Plana Çıkan Özellikleri

Birçok meyvede önemli bir lif kaynağı olan iç dokuya ek olarak, meyvenin kabuk kısmı da bir lif kaynağıdır. Portakal suyu, posa konusuna odaklandığınızda sağlık farkının iyi bir örneğini oluşturur. Portakalın beyaz hamurlu kısmı, flavonoidlerinin birincil kaynağıdır. Portakalın sulu turuncu renkli kısımları C vitamininin çoğunu içerir. Vücutta flavonoidler ve C vitamini sıklıkla birlikte çalışır ve etkileşimler yoluyla sağlığı destekler. Portakal suyunun işlenmesinde portakalın hamurumsu beyaz kısmı çıkarıldığında, portakalın içindeki flavonoidler işlemden kaybolur. Bu flavonoid kaybı, portakalın taze meyve olarak yemek için önemli bir sebeptir.

Meyve Suyu Sağlıksız Mıdır?

Bir bardak elma suyu ölçülebilir miktarda lif içermez. Bir bardak meyve suyu elde etmek için, yaklaşık 3-4 elmaya ihtiyaç vardır. Bu 3-4 elmanın her biri, yaklaşık 12-15 gram diyet lifi için yaklaşık 3.75 gram diyet lifi içerir. Bu 12-15 gramın neredeyse tamamı açık elma suyu üretiminde kaybolur. Bu 12-15 gram kayıp lif, eğer tekrar meyve suyuna eklendiyse, ortalama günlük lif alımımızı tam olarak ikiye katlayacaktır. Çok çeşitli besin maddelerinden arındırılmış olan meyve suyu, temel olarak, sindirimi ve metabolize edilmesine yardımcı olacak destekleyici besinlerden yoksun, sadece konsantre bir şeker kaynağıdır. 

Meyve suyu kan şekerini tüm meyveden daha hızlı yükseltir ve meyve suyundan elde edilebilecek şeker seviyesi tüm meyvede bulunan seviyeden daha yüksektir. Örneğin, 120 kalori değerindeki bütün elmalar yaklaşık 24 gram şeker içerirken, 120 kalori değerinde elma suyu yaklaşık 30 gram içerir. Ek olarak, süpermarketler içinde satılan birçok meyve suyu, gerçek meyve suyunun sadece küçük bir yüzdesini içerir ve ilave tatlandırıcılar içerir. Sonuç olarak, bu içecekleri tüketirken gerçek bir besin almadan büyük miktarda kalori tüketmek kolaydır. Bu nedenle Meyve suyum etiketlerini dikkatlice okuduğunuzdan emin olmalısınız.

Ev yapımı meyve suyu, suni tatlar ve koruyucular eklemediğiniz sürece tüm meyvelerle aynı lif içeriğini içerir. Bununla birlikte, eğer mağazadan satın alınırsa, bu meyve suları, güçlü işlemden sonra eşit lif içeriğine sahip olmayabilir. Ayrıca, işlenmiş meyve sularını tükettiğinizde sağlıksız kilo alma riskiniz vardır.

Evde meyve suyu yaparken, daha fazla besin değeri elde etmek için meyvelerin yenilebilir cildini meyve suyuna eklemeye çalışın. Sezon boyunca mevsim meyveleri yemek, meyvelerin taze olmasını sağlar. Ayrıca, çoğu mevsimlik meyveler mevsimle gelen rahatsızlıkları da giderebilir. 

Bu nedenle aşırıya kaçmayacak şekilde düzenli olarak meyve tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Meyvenin doğru miktarda tüketilmemesi bazı sağlık problemlerine yol açabilir. Bu nedenle hem meyveyi hem de meyve suyunu tüketirken ihtiyacınız olandan fazlasını tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Her meyveyi mevsiminde yemek de hormonlu meyve tüketiminin önüne geçebilir. Bu nedenle kışın kış meyveleri, yazın da yaz meyvelerinin tüketimi önerilmektedir. Bu sayede kişiler, daha sağlıklı bir yaşama kavuşmak için gerekli olan vitamin ve mineralleri doğal yollardan edinebilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu