health

Mevsim değişikliğinde vücut direncimiz

Sağlık insan hayatının verimli geçmesin de ve kaliteli bir yaşamın sürmesin de en büyük etkendir. Yaşadığımız süre boyunca sağlığımıza dikkat ettiğimiz süre için de hastalıklara karşı direncimiz gerektiği şekil de faaliyet göstererek daha sağlıklı kalmamızı sağlamaktadır. Mevsimler arasın da ki değişimler sırasın da vücut form değişikliğine maruz kalır ve kilo alarak vermektedir. Ayrıca vücudumuzun direnci geçiş dönemlerin de özellikle zayıf düşmekte ve hastalıklara açık hale gelmektedir. Yaz aylarının sıcaklığının bitmesi ile kışa doğru giderken sonbahar ayların da vücudumuz direnç olarak zayıf kalmakta ve adeta hastalıklara davetiye çıkarmaktadır.

Bu sebep ile geçiş dönemlerin de kendimize her zamankinden daha iyi bakmalı ve yediklerimiz ile içtiklerimize çok dikkat etmeliyiz. Sadece alınan ilaçlar ve aşılar yeterli olmamaktadır ve vücut direncimizi arttırmak için sağlıklı beslenmeli ve egzersiz yapmaya devam etmeliyiz. Her ilde ve küçük kasabalar da bile artık egzersiz yapmaya fırsat veren yerler bulunmakta ve buna imkânım yok deyip sadece aşı olarak gripten korunamazsınız. Vücudun kan da bulunan antikorlarına geçmiş yılın grip virüsü verilmesi ile daha güçlü olması için savaşması sağlanır fakat antikorlar siz düzenli ve sağlıklı beslendiğiniz de bir de egzersiz yaptığınız da daha güçlü olmaktadır. Vücut direncini yükseltmek için beslenmenize dikkat etmeniz ve mevsim geçişlerin de uygun ve sağlıklı gıdaları yeterli miktarlar da tüketmek çok önemli olmaktadır.

Dilerseniz bunun için diyetisyeninizden tavsiyeler alabilirsiniz. Mevsim değişikliğini yapay olarak yaşadığımız bir diğer ortam ise klimalı yerlerdir. Bu yerler de dışarı da aşırı bir sıcak varken birden ısı değişimine maruz kalan vücudumuz direnç olarak adaptasyon da sorunlar yaşamakta ve direncin düşmesine neden olmaktadır. Ani bir ısı değişimi ile girilen ortam da bir virüs bulunuyorsa ki bir alışveriş merkezin de var olabilecek virüsleri ve kişi sayısını da göz önüne alırsanız vücudunuzun düşük direnç ile bu virüslere karşı koyması çok zordur. Mevsim geçişleri sırasın da alınacak önlem arasın da kendinizi ruh hali olarak da sağlıklı hissetmek gelmektedir. Aşırı bir tempo ile çalışan ve stresin yoğun olduğu kişiler vücut dirençlerine çok daha fazla dikkat etmelidirler. Depresyon başlıca direncimizi düşüren unsurdur ve kişi bu ruh halinden kısa bir süre için de çıkmalı ve hastalıklara da kapılarak daha büyük bir sorunun için de kalmamalıdır.

Uyku düzenlerimizi çok iyi ayarlamalı ne gerektiğinden az ne de fazla uyunmalıdır ki vücut kendi sindirim sistemini düzenleyebilsin ve direncine destek olabilsin. Mevsim değişikliği sırasın da iştahımız da bir değişim yaşar ve tercihlerimiz de aynı oran da farklılık gösterir.Tercih edeceğimiz ve sevdiğimiz yiyecekler için de mevsime uygun sebze ve meyveler olmalı ve gerektiği kadar besini tüketmeliyiz. Sıvı tüketimlerimizi de ihmal etmeden bol su tüketmeye devam etmeliyiz. Ruh hali ve vücut direncinde de büyük rol oynayan sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Bulunduğunuz ortamların da sürekli havalandırılmasını dikkat ederek olası virüslerin bulaşmak için gerekli ortamı sağlamasına izin vermeyelim. Mevsim değişikli sırasın da özellikle besinlerin büyük önemi olmakta ve hazır yiyeceklerden uzak durmak gerekmektedir kendi evimiz de veya pişirilerek servis edilen sebze ve t yemeklerini tercih etmeliyiz bu besinlerin değerleri vücudumuzun direncini korumamız da bizlere yardımcı olacaktır. Ve elbette spor ve egzersiz yapılmalı en azından sabahları kısa koşular ile sağlıklı ve vücut direnci yüksek bir şekilde hastalıklara karşı sağlam bir bünye sahibi olmak mümkün olacaktır.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button