Meslek Liseleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ülkemizde son dönemde öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilen meslek liselerinin avantajları saymakla bitmiyor. Meslek liseleri hakkında bilinmesi gerekenler hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olmak isteyenler, meslek liseleri hakkında çeşitli araştırmalar yapıyor. Lise döneminden itibaren gençlere meslek bilgisini aşılamak hedefiyle kurulan meslek liselerinde birçok öğrenci okuyor. Meslek lisesini tercih etmek isteyenler çok yüksek olmayan puanlar sayesinde lise öğrenimini tamamladıktan sonra meslek sahibi olabiliyor. Aynı zamanda öğrencilerin talep etmesi durumunda eğitimlerini üniversite programlarında sürdürebiliyorlar.

Endüstri meslek lisesi öğrencileri 10. sınıfa geçerken, Anadolu meslek liseleri ise lise tercihi sırasında eğitim almak istedikleri meslekleri seçiyorlar. Her iki lise türünden de onuncu sınıfa geçilmesi durumunda mesleki eğitim verilmeye başlanıyor. Bu doğrultuda gelecek adına erken yaşta hangi mesleğin seçileceğine karar vermek ve öğrencilere ilgili bölümlerin eğitimini onuncu sınıftan itibaren almaları kişinin düşünmesi ve doğru karar vermesinde önemli bir rol oynuyor. Aynı zamanda birçok meslek lisesi hedefleri doğrultusunda erken yaşta istediği mesleğe sahip olabiliyor.

İş Ahlakı Meslek Liselerinde
Bir meslek lisesinin herhangi bir bölümünde okuyan öğrenci öğretmenleri tarafından öncelikle iş ahlakı ve güvenliği konularını özümsüyor. Bu sayede erken yaşta iş hayatı ile ilgili bilgileri alan öğrenciler ileriki dönemlerde bilgilerini fırsata çevirme imkanı buluyor. Aynı zamanda meslek liselerinde okuyan öğrencilere çalışma imkanı da sunuluyor. Endüstri meslek lisesinde okuyan öğrencilere eğitimlerinin son senesinde haftada 3 gün, Anadolu Meslek Lisesinde okuyan öğrencilere ise yaz aylarında 1 ay süresince ilgili birimde kişinin mesleği ile ilgili staj yapma fırsatı sunuluyor.


Meslek liselerinin en önemli avantajlarından bir diğeri ise onuncu sınıftan beri mesleki eğitimlere başlamaları ve mezun olmaları durumunda ilgili meslek hakkında bilgi sahibi olarak üniversiteye devam etme şanslarının bulunmasıdır. Kısacası bir meslek lisesinden mezun olan öğrenci dilerse mesleğini icra edebiliyor dilerse de üniversitede öğrenimine devam edebiliyor. Diğer okul türlerine oranla çalışma ve staj koşullarında da öğrencilerin avantajlı konumda olduğu meslek liselerinde iş hayatına önemli bir adım atılıyor. Meslek liseleri, hem meslek sahibi yapıyor hem de mezun ettiği öğrenciye kolay iş bulma imkanı ve iş yeri açma şansını tanıyor.

Popüler Meslek Lisesi Bölümleri
Meslek liseleri, genel olarak kısa sürede iş yeri açma imkanına sahip olma veya çalışma hayatına atılmak isteyen gençler tarafından tercih ediliyor. En popüler meslek lisesi bölümleri ise uçak bakımı, adalet, denizcilik, hasta ve yaşlı hizmetleri, raylı sistemler teknolojisi, biyomedikal cihaz teknolojileri, bilişim teknolojileri ve matbaa olarak belirlendi. Genellikle iş garantili olan bölümlerin tercih edildiği meslek liselerine ilgi yoğun. Öğrenciler, adalet bölümünden mezun olarak zabıt katipliği infaz koruma görevlerinde bulunabiliyor. Denizcilik bölümünü tercih edenler ise gemi yöneticiliği, gemi elektroniği ve haberleşme zabitliği gibi alanlarda kendine iş buluyor.

Hasta ve yaşlı hizmetlerini tercih edenler hasta bakım elemanı, yaşlı bakım elemanı gibi mesleklere sahip olarak bakım evi ve huzur evi gibi ortamlarda çalışabiliyor. Raylı sistemler teknolojisinde kişilerin özel ve kamu alanlarında iş imkanına sahip olduğu biliniyor. Biyomedikal cihaz teknolojileri bölümünü tercih edenlerin yapılabileceği meslekler arasında sağlık alet ve makinelerinin bakımı ve onarımından sorumlu eleman olma seçeneği bulunuyor.

Bilişim teknolojileri alanına yönelenler ağ işletmenliği, web programcılığı, veri tabanı programcılığı, bilgisayar teknik servisi gibi meslekleri edinebilirler. Meslek liselerinden mezun olan öğrenciler, eğitimleri süresince iş hayatını yakından tanıyacaklarından kendi iş yerlerini kurup çalıştırabilirler. Aynı zamanda kamu kurum ve kuruluşlarında branşlarında görev alan mezunlar genel lise mezunlarına göre bir üste derece ile başlarlar.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button