Ana Sayfa / Sağlık / Kadın / Menopozdan Sonra Gelen Kanama Tümörün Habercisi mi?

Menopozdan Sonra Gelen Kanama Tümörün Habercisi mi?

Her ay düzenli periyotlarda gerçekleşen adet kanamaları, kadınlar için ergenlikten sonra doğal yaşamın bir parçası olsa da, bunun dışındaki kanamalar konusunda doktorlar uyarıyor. Bu kanamalar, normal dışı kabul edilip kanserin bir habercisi niteliğinde olabileceği üzerinde duruluyor. Peki menopoz sonrası görülen kanamalar söz konusu olduğunda ne yapılmalı?

Vajinal anlamda menopoz sonrası görülen kanamalar az ya da çok kırmızı ya da kahverengi, her ne şekilde olursa olsun kesinlikle ciddiye alınmalı ve derhal bir doktora başvurulmalıdır.

Tüm kadınlar için yaşamlarının özel bir süreci olan menopoz, gerek psikolojik gerekse fizyolojik manada önemli ölçüde etkilendikleri ve detaylı olarak bilgi edinmeleri ve olası risklere karşı önlem alınması gereken bir dönemdir.

Menopoz Kaç Yaşında Başlıyor?

Kadınların bu konuda en çok merak ettikleri konulardan biri de menopoz kaç yaşında başlıyor? sorusu. Her ne kadar kişiden kişiye farklılık gösterse de genel kabul edilen ve uzmanlar tarafından belirtilen yaş aralığı 50-55 dolaylarında. Bunun yanı sıra uzmanlar, son adetin üzerinden 6 ay geçmesine rağmen hiç adet görmeyen kadınları, menopoz sürecine girmiş olduklarını belirtiyor.

Menopoz Sonrası Kanama Olursa?

Menopoz sonrası hiçbir neden yokken ortaya çıkan kanamalar, uzmanlar tarafından patolojik olarak değerlendirmekte ve sebebinin ne olabileceği üzerinde durulmaktadır. Yeni menopoza girmiş olan bazı kadınlar, bu kanamaları adet kanaması zannedilmekte ve bu nedenle de genellikle önemsememektedirler.

Örneğin 52 yaşında son 3 aydır hiç adet görmeyen bir kadının 3. aydan sonra vajinal kanama görmesi menopoz olarak değil perimenopoz olarak ifade edilmektedir. Bununla birlikte son adet kanamasının üzerinden geçen 6 aydan sonra görülen kanamalar, patolojik kabul edilir ve genel olarak iyi huylu ya da kötü huylu tümörlerin habercisi olarak kabul edilmektedirler.

İyi huylu sebeplere bağlı kanamalar iki farklı şekilde oluşmaktadır. Bunlar;
1) İyi huylu hastalıklara bağlı olarak görülen kanamalar
2) Hormon vb. ilaçların alınmasına bağlı olarak görülen kanamalar

Hemen Bir Doktora Başvurun
Eğer bir kadın, menopoz döneminde ortaya çıkan şikayetlerini gidermek amacı ile östrojen gibi ilaçlar almadığı halde bir kanama söz konusu ise bu uzmanlar durumun altında farklı nedenlerin bulunduğunu ifade ederek derhal bir doktora başvurulması konusunda önemle uyarıyor. Böyle bir durumla başvuran kadınlarda ise problemin tespit edilmesinde genel muayene ile birlikte transvajinal ultrasonografiden de tanı amacı ile faydalanılabiliyor.

Obezler, şeker hastaları, hiç doğum yapmamış ve emzirmemiş olan kadınlarda rahim içi kanserine yakalanma olasılığı daha yüksek kabul ediliyor. Bundan dolayı da uzmanlar, risk grubunda yer alan bu kadınlarda kanamaların daha fazla görüldüğünü ifade ediyor.

Biyopsi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Menopoz sürecinde herhangi bir ilaç alınmadığı halde meydana gelen kanamalarda rahim içi kalınlığının ne boyutta olduğu dikkate alınmaksızın mutlaka biyopsi yapılması gerekmektedir. Zira hiçbir ilaç kullanılmaksızın ortaya çıkan bu kanamaların yaklaşık yüzde 95’i iyi nedenli kanamalar olmakla birlikte yüzde 5’i ise kansere bağlı olabilmektedir.

Çok kısa süren biyopsi işlemi, pek çok kadının gözünde büyütmesine karşın aksine basit ve korkulmaması gereken bir işlem. Bununla birlikte menopoz döneminde rahmin küçülmesine ve bunun yanı sıra kanalların daralmasına bağlı olarak ağrılı olabilmekte, bu nedenle de biyopsi işlemi yapılırken anestezi de tercih edilmektedir.

Kanamanın Miktarı Ya da Süresi Belirleyici mi?
Jinokolojik kanser hastalarında önemli olarak kabul edilen kanama belirtisi, büyük bir çoğunlukla erken evrelerde ortaya çıkıyor. Bundan dolayı, bu dönemde meydana gelen kanamaların rengi, miktarı ya da süresine bakılmaksızın derhal bir doktora başvurulması önemli ölçüde hayatî bir değer taşımaktadır.

Bir önceki yazımız olan Meyvelerin İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları