Ana Sayfa / Sağlık / Menenjit Aşısı Fiyatı SSK Ödeneği 2018

Menenjit Aşısı Fiyatı SSK Ödeneği 2018

Menenjit hastalığının etken maddesi ooarak biinen, çeşitli bakteriler ile savaşması için imal edimiş olan ve ülkemize yurt dışından gelmekte olan meningokok aşısının satışı reçete ile yapılmaktadır. Peki önemli bir yeri olan 2018 menenjit aşısı fiyatı ne kadar?

Bu yıla ait olarak açıklanmış olan yani 2018 menenjit aşısı fiyatı 160 TL olarak belirlenmiştir. Menectra meningokok aşısına eş değer olarak geliştirilmiş olan Nimenrix
meningokok aşısının fiyatı ise 151 TL olup aralarında herhangi bir fark olmayıp bu aşıyı da eczanelerden temin etmeniz mümkündür.

SSK Menenjit Aşısını Karşılıyor mu?

Menenjit aşısı her ne kadar hekim tavsiyesi ile uygulanıyor olsa dahi zorunlu aşi kapsamında yer almamaktadır. SSK menenjit aşısını karşılıyor mu? sorusunun cevabını merak eden okurlarımıza cevabımız ne yazık olumlu olmayacak. Aşıya gerek duyanlar 160 TL karşılığında aşıyı eczanelerden satın alabileceklerdir.

Menenjit Nedir?
En açık şekilde ifade edecek olursak menenjit, beyin zarlarının iltihaplanması olarak tanımlanabilir. Öldürme oranı son derece yaygın bir hastalık olan menenjitte erken tanı ve tedavi hayati önem taşımaktadır. Bu hastalığa neden olan başlıca faktörler; bakteriler, virüsler ve verem mikrobu olarak sıralanabilir. Hastalıkla ilgili en sık rastlanan bulguar ise ensede katılaşma ve sertlik, bulantı ve kusma, ateş olarak karşımıza çıkmaktadır. Menenjitte teşhis konulması şu şekilde yapılır: İlk olarak ince bir iğne ile hastanın belinden beyin omurilik sıvısına girerek suretiyle sıvı alınır ve alınan bu sıvı bir mikroskop altında incelemeye alınır.

İnceleme esnasında menenjitin sebebi de saptanmaya çalışılır. Yani hastalığın verem, tüberküloz ya da virüslerden hangisinden kaynaklandığı ortaya konur. Virüslerden kaynaklanan menenjit, viral menenjit olarak adını alır ki pek çok virüs bu duruma neden oabilir. Hangi virüsün yol açtığı ise Multipeks Pcr Testi uygulanarak ortaya konur. Söz konusu bu test hastalığın teşhisinde kullanılmakta olan en modern yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Menenjit Nedenleri
Daha önce de ifade ettiğimiz gibi menenjit bakteri, virüs ya da tüberkülozdan kaynaklı olarak 3 şekilde gelişebilen bir hastalıktır. Bununla birlikte çok ender de olsa kanser, mantarlar ya da ilaç alerjisi de menenjite sebep olabilmektedir. En sık rastlanan türü virüslerden kaynaklı olarak gelişen viral menenjit olup bu hastalığın  % 85’ine enterovirus olarak kategorisinde yer alan virüsler yol açmaktadır. Bakteriyel menenjit ise Neisseria meningitid, streptococcus pneumoniae ya da Haemophilus influenzae tip b (hib) olarak adlandırilan bakterilere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Söz konusu bu bakteriler oldukça tehlikeli olup çok hızlı bir şekilde çoğalır ve tedavisinin sağlanmaması halinde ölüme dahi yol açabilir. Tüm bunların yanı sıra menenjit hastalığı bulaşıcı bir özelliğe sahip olup, bu hastalığa sahip bir bireyle yakın temasta bulunma ve bunun yanı sıra öksürme, hapşırma, öpüşme ya da aynı bardahtan su içme gibi durumlarda da sağlıklı bir bireye bulaşabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kahve Limon Maskesi Yapımı Ve Haftada Kaç Kez Uygulanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

2 Yorumlar

  • Merhaba, hayır yeliz hanım öyle bir durum söz konusu değildir.

  • Merhaba şifre kırma gibi imkanınız yok mu allah aşkına çözüm yolu bulup söyleyiniz ben kafayı yiycem benimde haberim yoktu bu sahte hesaptan bilmiyordum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları